Platforma już nie chce przyjmowania uchodźców

Opublikowano: 10.05.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 285

“Jestem za tym, żeby uchodźcy nie przyjeżdżali do Polski” – powiedział lider PO Grzegorz Schetyna w rozmowie z TVP Info, dodając, że jest to oficjalne stanowisko jego klubu. Cynizm czy zakłamanie? Przypominamy, co na temat uchodźców jeszcze niedawno mówił sam Schetyna i jego partyjni koledzy.

Ciekawe wyrazy twarzy musieli mieć politycy Platformy Obywatelskiej – z Ewą Kopacz na czele – kiedy usłyszeli deklarację swojego lidera. Grzegorz Schetyna zapytany przez reportera TVP Info o uchodźców oświadczył, że PO… nie jest za ich przyjęciem. Dopytywany, czy jest to oficjalne stanowisko Platformy, lider PO odparł: „tak, tak, Platforma nie jest za przyjęciem uchodźców”.

Ale gdy ważyły się losy przyjęcia lub nieprzyjęcia do Polski imigrantów – w 2015 r. – Schetyna był wyraźnym zwolennikiem wykonania rozkazów Unii Europejskiej. Polityk PO podkreślał wówczas, że łączenie kwestii zamachów terrorystycznych w Paryżu z przyjmowaniem uciekinierów z Bliskiego Wschodu jest… nieprzyzwoite. “Bo one nie mają ze sobą związku” – przekonywał.

Schetyna mówił też: “Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której nie zadeklarowalibyśmy tak jak wszystkie pozostałe 27 krajów wsparcia w tej kwestii.”

To właśnie w czasie, gdy Schetyna był szefem MSZ, rząd PO-PSL zgodził się na rozmieszczenie w Polsce 7 tys. uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Inni politycy PO także wspierali przyjmowanie uchodźców, atakując jednocześnie PiS, który od początku się na to nie zgadzał. W 2015 r. Rafał Trzaskowski, ówczesny sekretarz stanu w MSZ, twierdził, że sprzeciwianie się Unii ws. uchodźców jest pozbawione sensu, gdyż i tak… trzeba będzie ich przyjąć.

“Nawet gdybyśmy głosowali przeciwko, to nic by to nie dało. Mogliśmy zagłosować symbolicznie na “nie” jak Węgrzy, ale koniec końców oni i tak wezmą uchodźców. […] To polityka a’la Kaczyński, żeby zrobić symboliczny gest, który wyłącza z negocjacji. […] z nami cały czas rozmawiano, wsłuchiwano się w nasze racje. Węgrzy i Słowacy i tak będą musieli brać uchodźców. My nie chcieliśmy blokować decyzji, bo uważamy, że 7 tys. osób, to nie jest liczba, która nas przerasta, a za to pozwoli wcielić w życie cały plan polityki emigracyjnej, który per saldo pomoże Unii, a więc i nam, przezwyciężyć ten kryzys” – wyjaśniał polityk PO.

Trzaskowski straszył też, że jeśli PiS zablokuje przyjęcie uchodźców, to będziemy musieli wyjść z UE! Tymczasem jakoś nie wyszliśmy…

“Decyzja wobec tych 7 tys. osób już zapadła. Jeżeli będą kolejne decyzje, to rząd może się nie zgodzić. Będzie skuteczny, jeśli stworzy koalicję blokującą. W niektórych sytuacjach można stworzyć taką koalicję. Nie można jednak cofnąć podjętych decyzji. Jeśli byłyby jakieś nowe decyzje i nie udałoby się zbudować koalicji blokującej, to i tak, jak Czesi i Słowacy, bylibyśmy zobowiązani przyjąć uchodźców. Można mówić oczywiście, że się nie zgodzi na to i postawić wojsko na granicy, ale to jest równoznaczne z wyjściem z UE. Nikt jeszcze nie zdecydował się na tak jawne kontestowanie prawa europejskiego, bo wiązałoby się to wpierw z sankcjami finansowymi, a później z zawieszeniem w prawach członka” – mówił Trzaskowski.

Z kolei Ewa Kopacz podkreślała, że przyjęcie uchodźców jest “naszym obowiązkiem” i “testem na przyzwoitość”. – Polski nie stać dzisiaj na przyjmowanie imigrantów ekonomicznych, ale chcemy przyjmować uchodźców, tych którzy nie mogą w swoim kraju czuć się bezpiecznie – mówiła.

A Cezary Tomczyk, rzecznik rządu Kopacz, opowiadał w RMF FM, że “12 tys. uchodźców w Polsce to sprawiedliwe, ale jesteśmy przygotowani na każdą liczbę”.

Przypomnijmy też już nieco zapomniany spot PO:

Skąd więc teraz nagła wolta Platformy? Niedawno partia ta zapowiedziała kontynuację programu 500+, który wcześniej wściekle atakowała. Teraz przyszła pora na blokowanie przyjęcia uchodźców. Wygląda więc na to, że PO chce dojść do władzy, upodabniając się do… “ksenogobicznego” i “populistycznego” PiS.

Autorstwo: wg
Źródło: Niezalezna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Niccolo
Użytkownik

Przecież to tylko gadanie bez pokrycia w ich rzeczywistych zamiarach. Jeżeli dojdą do władzy to wezmą każda ilość uchodźców tj. wcześniej chcieli zrobić. Już dawno powinni wylecieć z sondaży, a mają drugie miejsce. Nie wiem co ludzie mają w głowach.

maj cher
Użytkownik
maj cher

Niccolo-” Nie wiem co ludzie mają w głowach”. To nie chodzi o głowę a o kieszeń,popierają ich oni i ich rodziny (razem to jest kilka milionów) bo z tą opcją wiążą się dobre posady (i) lub dochody,tak działa obecny system.Reszta społeczeństwa (90%) ich nie obchodzi.I nie dotyczy to tylko tej partii.

smerf
Użytkownik
smerf

Schetyna nie mówił, że sprzeciwia się przyjmowaniu do Polski uchodźców przed śmiercią i ze względów politycznych, lecz że nie jest za przyjmowaniem emigrantów zarobkowych.
To zasadnicza różnica…
Jeśli się słucha ze zrozumieniem.

PS. Swołocz pisiorska kwiczy i ma ubaw, ale… jest jakaś taka… berczyńska….

sziwwaaa
Użytkownik
sziwwaaa

dokładnie to powiedział “nie przyjmiemy nielegalnych imigrantów”
czyli tych legalnych przyjmiemy :)
ech , uszy więdną jak się słucha pana schetyny.

MichalR
Użytkownik
MichalR

Mieszkam w Rzeszowie i można śmiało powiedzieć, że mamy tu falę imigrantów zarobkowych zza wschodniej granicy. W mojej ocenie to że Ci specjaliści chcą do nas przyjeżdżać jest dla nas błogosławieństwem. Znam wielu ludzi którzy przyjechali w ostatnich latach do Polski.

Patrząc na głównych pracodawców w Rzeszowie można śmiało stwierdzić, że każda z tych osób z Ukrainy tworzy kolejne miejsca pracy dla naszych rodaków. Nie można mówić, że może nas być nie stać na imigranta zarobkowego. Ten imigrant zarobkowy napędza naszą gospodarkę. Dzięki niemu nasze firmy lepiej działają i są bardziej konkurencyjne.

skyhigh
Użytkownik
skyhigh

@MichałR- niech no tylko otworzą rynek pracy dla Ukrainców w DE albo w ogole w UE to mamy kryzys jak byk