Piwowarzy kontra gaz łupkowy

Opublikowano: 29.05.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 230

Wydobywanie gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego wciąż budzi liczne kontrowersje. W Niemczech swoje obawy wyraził potężny przemysł piwowarski. Organizacja Brauer-Bund obawia się, że szczelinowanie może zanieczyścić studnie, z których browary czerpią wodę.

W Niemczech istnieje około 1300 browarów, które produkują ponad 5000 marek piwa. To wielomiliardowy przemysł, który swoją pozycję zyskał m.in. dzięki liczącym sobie setki lat przepisom dotyczącym procesu warzenia piwa.

Tymczasem rząd Niemiec chciałby uchwalenia ustawy zezwalającej na pozyskiwanie gazu łupkowego metodą szczelinowania. Ustawa miałaby dopuszczać wydobycie w jednych regionach, a zabraniać go tam, gdzie szczelinowanie miałoby wpływ na procesy tektoniczne lub groziło zanieczyszczeniem. Brauer-Bund zwraca jednak uwagę, że połowa browarów korzysta ze studni położonych na terenach, które nie byłyby objęte zakazem szczelinowania. “Woda musi być czysta, a ponad połowa niemieckich browarów ma studnie poza obszarami, które zgodnie z nową ustawą będą chronione. Nie można być pewnym, że studnie te nie zostaną zanieczyszczone, dlatego też wzywamy rząd, by przeprowadzono więcej badań przed uchwaleniem ustawy o szczelinowaniu” – mówią przedstawiciele piwowarów.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: DailyTech
Źródło: Kopalnia Wiedzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
klon
Użytkownik
klon

Łupki to niezły biznes dla wszystkich hien ale dla zwykłego obywatela to tylko i wyłącznie strata.