Pisarz Juliusz Verne to… „rasista i antysemita”

Opublikowano: 27.05.2024 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1464

W Nantes ma powstać ekspozycja poświęcona znanemu pisarzowi Juliuszowi Verne. Okazuje się jednak, że ten geniusz pisarstwa science fiction jest krytykowany za „kolonialną” prozę. Muzeum Verne zaplanowano w ramach projektu przyszłego Miasta Wyobraźni.

„Collectif La Commune de Chantenay” w mieście Nantes sprzeciwia się pomysłowi, aby miasto uhonorowało „bardzo białego”, „rasistowskiego i antysemickiego” autora przestrzenią wystawową w sercu przyszłego Miasta Wyobraźni.

Takie miejsce ma zostać zainaugurowane w 2028 r. nad brzegiem Loary. Dla lewaków Verne to jednak „toksyczne dziedzictwo”. Kolektyw sprzeciwił się więc ostro projektowi „Cité des Imaginaires-Grand Musée Jules Verne”, którego otwarcie powinno nastąpić w Nantes w 2028 roku.

Aktywiści lewicy uzasadniają, że „trudno znaleźć choć jedną z jego 82 powieści, która nie nosiłaby niezatartych śladów ideologii seksistowskiej, rasistowskiej i kolonialnej, a jednocześnie nie oddawała czci maszynom i »postępowi« drapieżnego kapitalizmu z XIX wieku”.

Projekt Grand Musée Jules Vernejest wspierany jest przez miasto Nantes i stanowi część renowacji okolic dawnego młyna (Grand Moulins de Loire) w dzielnicy Bas-Chantenay, w środkowo-zachodniej części Nantes.

Autorstwo: BD
Na podstawie: „Le Figaro”
Źródło: NCzas.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.