PiS zmieni hymn?

Opublikowano: 14.07.2017 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1261

Padła propozycja, aby w pierwszej zwrotce „Mazurka Dąbrowskiego” Napoleona Bonapartego zastąpić Janem III Sobieskim. Akcję popiera poseł Jacek Żalek, a Ministerstwo Kultury przyznaje, że też chętnie „unowocześniłoby” hymn.

Zamiast „dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy” od teraz mielibyśmy śpiewać: „dał nam przykład Jan Sobieski…”.

Takie rozwiązanie forsuje Piotr Zapart, Przewodniczący komitetu budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu, a jego pomysł gorąco popiera poseł Jacek Żalek z PiS, który otwarcie domaga się debaty na temat nowego kształtu polskiego hymnu.

Również Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotychczasowy hymn najwyraźniej przestał się podobać, ponieważ potwierdziło dziennikarzom Onetu, że „trwają prace nad unowocześnieniem ustawy o polskich symbolach narodowych”, a to oznacza zielone światło dla różnych modyfikacji, również tych poważnych — w hymnie, godłach itp.

Pomysłodawcy nie kryją dumy: „Czy to nie brzmi pięknie? Sobieski pokazał, że można nie tyle walczyć za coś, tylko o coś, dlatego trzeba to przemyśleć” — twierdzi Piotr Zapart.

„Kod, który był używany przez naszych przodków niekoniecznie musi być czytelny przez młode pokolenie. Może warto się zastanowić nad zmianą? Konstytucja Stanów Zjednoczonych jest aktualizowana, są dodawane poprawki. Może warto to rozważyć?” — dodaje Jacek Żalek.

„Mazurek Dąbrowskiego” jest polskim hymnem narodowym od 1927 roku, autorem słów jest Józef Wybicki. Pieśń nawiązuje do bohaterskiej walki polskich legionów poza granicami podczas rozbiorów. Tak naprawdę powyższa dyskusja o zmianie hymnu nie jest pierwsza — podobne pomysły na przestrzeni lat zgłaszały przeróżne środowiska polityczne. Rok temu pojawiła się m.in. propozycja, aby hymnem narodowym została „Rota”. Uznano jednak, że będzie to zmiana „kłopotliwa” ze względu na słowa „Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz”.

Autorstwo: Julia Baranowska
Źródło: pl.SputnikNews.com

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. jakiskretyn 14.07.2017 13:18

    „Rok temu pojawiła się m.in. propozycja, aby hymnem narodowym została „Rota”. Uznano jednak, że będzie to zmiana „kłopotliwa” ze względu na słowa „Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz”.”

    Kłopotliwa?! Chyba kogoś suty pieką…

    Normalnie ręce mi opadły.

  2. agama 14.07.2017 13:40

    Ukraińcy pluli razem z Niemcami

  3. Konter 14.07.2017 15:46

    Czy ja wiem czy to dobry pomysł zmieniać oryginalny tekst? Niby zmiana mi się podoba, ale to dałoby pretekst innym do dalszych zmian.

  4. polach 14.07.2017 17:42

    Ja uważam że „Rota” doskonale się nadaje:)
    i dodałbym żaden „Niemiec, Amerykanin” itp:)
    Sława!

  5. MichalR 15.07.2017 12:22

    Już wolałbym Rotę niż zmieniać istniejący hymn kawałkami. Może warto byłoby po prostu jeśli już zmieniać to po prostu napisać nowy hymn? Wolałbym gdyby w polskim Hymnie nie było negatywnego wydźwięku względem kogokolwiek, ale nie miałbym nic przeciwko wzmacnianiu wartości nam bliskich. Na swoje miejsce w Hymnie zasługuje braterstwo Polsko – Węgierskie, wartości katolickie zbudowane na korzeniach chrześcijańskich, duch narodowy (oparty na jednolitości etnicznej Polaków stojącej w opozycji do kwazihomogenizmu kulturowego Europy zachodniej). Warto byłoby w hymnie odejść od stawiania na pierwszym miejscu waleczności i postawić na piedestale rozwój nauki być może wspominając nawet o jednym Uniwerystecie z nazwy (przykładowo o Uniwerytecie Jagielońskim – nie nie jestem jego absolwentem) oraz uszanować dorobek kilku najznamienitszych naukowców jak chociażby Banach, Skłodowska i Kopernik (to i tak za dużo ale i jednocześnie za mało). Dodatkowo uwagę w hymnie mogłyby dostać Wilno czy Lwów, ogólnie pojęta Polonia… Jeśli komuś udałoby się to zebrać w spójną logiczną i dobrze brzmiącą całość, to brakowałoby tylko jakiegoś sposobu wdrukowania tego w świadomość mas podkreślając jednocześnie patos, a potem to już tylko zmieniać hymn.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.