Australia zmienia hymn pod Aborygenów

Opublikowano: 04.01.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1661

Australia po raz kolejny zmieniła słowa swojego hymnu narodowego. Dwa dni temu dokonano kolejnej reformy, polegającej na podkreśleniu dziedzictwa Aborygenów. Wcześniej Australijczycy aktualizowali swój hymn, aby w ten sposób stał się on „neutralny płciowo”.

W ubiegłym miesiącu premier Scott Morrison z Liberalnej Partii Australii (LPA) zapowiedział, że od 1 stycznia 2021 roku australijski hymn będzie miał nowe słowa. Fragment „Australijczycy, cieszmy się, że jesteśmy młodzi i wolni” został tym samym zmieniony na „Australijczycy, cieszmy się, że jesteśmy zjednoczeni i wolni”. Zdaniem Morrisona Australijczycy jako nowoczesny naród są młodzi, ale historia samego kraju sięga starożytności.

Liberalny australijski szef rządu nawiązał tym samym do rdzennej ludności Australii i Oceanii. Zmiana słów hymnu „Naprzód, piękna Australio” jest więc ukłonem w stosunku do Aborygenów. Australijczycy zdaniem Morrisona musieli „upewnić się”, że ich narodowa pieśń „odzwierciedla tę prawdę i wzajemny szacunek”. Hymn wzbudzał w ostatnich czasach spore kontrowersje, bo był wykorzystywany przez środowiska liberalno-lewicowe do inicjowania dyskusji o rzekomej dyskryminacji australijskiej rdzennej ludności.

Obecny hymn Australii obowiązuje od 1984 roku, choć powstał tak naprawdę w drugiej połowie XIX wieku. Zastąpił on brytyjski „Boże, chroń Królową”, a od tamtego czasu był już zmieniany. Poprzednia reforma australijskiego hymnu dotyczyła wprowadzenia określeń „neutralnych płciowo”.

Nie wszyscy uważają zmiany w „Naprzód, piękna Australio” za wystarczające. Przede wszystkim zwracają oni uwagę na fakt, że trudno mówić o „zjednoczonych i wolnych”, gdy Aborygeni mają wciąż mierzyć się z systemowymi problemami. Warto jednak zaznaczyć, iż rdzenna ludność Australii jest nadreprezentowana w tamtejszych więzieniach, zaś odsetek bezrobotnych jest wśród nich cztery razy wyższy niż w całym społeczeństwie.

Na podstawie: CNN.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. 3steta 04.01.2021 16:55

    I bardzo dobrze. Brawo. Australia dopiero powoli zaczyna ukazywać należyty szacunek rdzennym mieszkańcom.

  2. Radek 06.01.2021 05:05

    Widzę, że pojawił się jakiś “etatowy”. Niech sobie zmieniają hymn jak chcą. Jeszcze po wojnie chodziło się dla rozrywki polować na aborygenów. No cóż, do tego się nie przyznają, tylko będą udawali, że oni tacy pokojowi. Ten cały niby szacunek polega na tym aby móc zafałszować historię i udać, że nic nie było, a my kochaliśmy podbijane narody. Oczywiście pisze o Angolach, nie o Polakach, którzy takiej podłej historii nie mieli.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.