PiS ulży szóstoklasistom?

Opublikowano: 01.07.2016 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 526

Niewykluczone, że PiS zlikwiduje obowiązek egzaminowania szóstoklasistów. Ekipa AWS wprowadziła konieczność egzaminowania niemal co rok.

29 czerwca na posiedzeniu Senat nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o systemie oświaty, a to właśnie jej treść przewiduje zniesienie egzaminu dla szóstoklasistów. Projekt czeka jedynie na podpis prezydenta.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 54 senatorów. Senackie komisje: nauki, edukacji i sportu oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej wnioskowały o przyjęcie zaproponowanych przez posłów zmian bez poprawek. Wcześniej senatorowie odrzucili jedynie wniosek o odrzucenie projektu w całości. Oznacza to, że tegoroczni szóstoklasiści byli ostatnim rocznikiem, który przystąpił do egzaminów.

Nie oznacza to jednak, że resort oświaty w ogóle wycofuje się z sprawdzania stanu wiedzy uczniów klas szóstych. Od następnego roku szkolnego Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępniać gimnazjom testy diagnostyczne, z których każda szkoła będzie mogła dobrowolnie skorzystać, aby dokonać wstępnej oceny wiadomości i umiejętności uczniów.

Dwa dni przed głosowaniem w Senacie, minister edukacji Anna Zalewska wzięła udział w debacie “Uczeń. Rodzic. Nauczyciel. Dobra Zmiana”. Jak donosi portal TVN24, oznajmiła, iż uczniowie, który w 2017 r. skończą VI klasę szkoły podstawowej pójdą już nie do gimnazjów, lecz do siódmej klasy szkoły powszechnej. Ta zmiana ma się stać przedmiotem osobnej nowelizacji.

Warto dodać, iż wprowadzone zmiany przepisów dają także możliwość odwołania się przez maturzystów od ustalonego przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Prawo do odwołania zyskują również osoby przystępujące do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Według informacji portalu TVN24, Kolegium to tworzył będzie zespół “doświadczonych egzaminatorów oraz ekspertów, specjalizujących się w danej dziedzinie nauki”. Specjalną listę arbitrów utworzy i będzie nadzorował resort Zalewskiej. Niepokojący jest jedynie fakt, iż wpis na listę ma następować na wniosek osoby zainteresowanej; nie ma informacji o żadnych procedurach weryfikacyjnych.

Osoby przystępujące do egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie zyskują też nowe prawa, jeśli chodzi o sporządzenia dokumentacji. Będą mogły wykonać fotografię swojej pracy egzaminacyjnej podczas jej lektury.

Nowela wprowadza także poważne zmiany w weryfikacji – na wniosek ucznia lub absolwenta – zasad punktacji egzaminu. Wówczas dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej będzie musiał wskazać innego egzaminatora niż ten, który sprawdzał pracę. Dotychczasowe rozwiązanie było kompletnie nielogiczne i zaprzeczało zdrowemu rozsądkowi. Ta sama osoba miała bowiem “weryfikować” swoją wcześniejszą ocenę.

Kolejnym ważnym punktem jest nadanie dyrektorom szkół podstawowych i gimnazjów uprawnień do zakupu dodatkowych książek lub pomocy naukowych do nauki danego języka obcego nowożytnego. Jest to bardzo ważne, gdyż nauczyciele języków obcych niejednokrotnie skarżyli się, że wcześniej kupione podręczniki nie są dostosowane do stopnia kompetencji językowych kolejnych roczników.

Jeżeli Andrzej Duda podpisze ustawę, większa część przepisów zwartych w noweli wejdzie w życie od 1 września 2016 r. Dla niektórych treść projektu zmiany ustawy przewiduje dalsze terminy.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Jacek.Ripper 01.07.2016 13:52

    “sześcioklasistom”?? W jakim to jezyku??

  2. luzak1977 02.07.2016 08:52

    @Jacek.Ripper
    Słomahili 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.