PiS chce ograniczyć kompetencje szefa NIK

Opublikowano: 21.05.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 934

Konflikt, który ciągnie się od wielu miesięcy między szefem Najwyższej Izby Kontroli a najważniejszymi politykami PiS właśnie wszedł w nową fazę.

Nie udało się uciszyć Banasia poprzez nasyłanie na niego Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku ze skandalem wokół kamienicy na godziny i powiązań z ludźmi o podejrzanej przeszłości. Banaś po okresie zawieszenia działalności na funkcji szefa NIK powrócił do pracy i nadal zajmuje swoje stanowisko, mimo oczekiwań partii Kaczyńskiego, że poda się do dymisji. CBA skierowało po kontroli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przez prezesa NIK przestępstw, polegających na nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanych źródeł dochodu. Na razie nic nie wiadomo, jakie konkretne działania podjęła w tej sprawie prokuratura.

W związku z tym PiS obecnie podjął próby swego rodzaju ubezwłasnowolnienia Mariana Banasia poprzez wstawienie do kolegium NIK kandydatów ściśle związanych z PiS, co do których byłyby oczekiwania, że będą głosować zgodnie ze wskazaniami partii. Banaś próbował w ostatniej chwili zablokować kandydaturę jednej z kandydatek, ale nieskutecznie, bowiem marszałek Sejmu Elżbieta Witek przeforsowała swoje dwie kandydatki.

Kolegium NIK ma szereg kompetencji, dzięki którym praktycznie może uniemożliwić działanie prezesa NIK, a obecnie obsadzonych jest 13 stanowisk z 19, przewidzianych w ustawie. Wystarczy zatem, by siedmiu członków kolegium zagłosowało przeciwko woli Banasia, by ten nie miał ruchu.

Kontredans wokół Mariana Banasia, trwający od miesięcy i całkowita niemoc PiS wobec wszechmocnego, jak się wydaje, prezesa Izby, kompromituje Kaczyńskiego lub zmusza do postawienia pytań, jakie argumenty bronią Mariana Banasia, że jest nie do ruszenia.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o