PIP wykryła nieprawidłowości w Biedronce

Opublikowano: 08.11.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 550

Z pewnością nie jest to szokująca informacja, a wręcz potwierdza ona to, co było wiadomo od dawna, ale kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy potwierdzili występowanie nieprawidłowości w sieciach hipermarketów Biedronka. Najczęstsze przypadki łamania praw pracowników w sklepach są związane z brakiem rekompensat za godziny nadliczbowe, mobbingiem, naruszaniem przepisów dotyczących czasu pracy, czy też spraw bezpieczeństwa.

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy w ostatnim czasie skontrolowali siedemnaście wybranych sklepów Biedronki znajdujących się na terenie różnych województw, a w trakcie swoich czynności przesłuchali ponad sto osób. PIP potwierdził dzięki temu zarzuty stawianie sieci hipermarketów od dawna, dotyczące oczywiście złego traktowania zatrudnionych w niej osób, czyli głównie łamania powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy.

Sklepy należące do spółki Jeronimo Martins najczęściej nie przestrzegają więc przepisów dotyczących planowania czasu pracy, a więc odgórnie udzielają dwudniowego urlopu dla rodziców dzieci poniżej 14 roku życia, naruszają zapisy dotyczące planowania dni wolnych w okresie zwolnienia lekarskiego oraz zlecają godziny nadliczbowe osobom wychowującym młodych Polaków poniżej czwartego roku życia. Dodatkowo bardzo często pojawiają się przypadki nierzetelnego prowadzenia ewidencji czasu pracy oraz nieprzestrzegania przepisów o urlopach wypoczynkowych.

W niektórych placówkach nie są także zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa pracy, co stwierdzono głównie podczas kontroli w województwie wielkopolskim. Najczęściej chodzi w tym przypadku o zastawianie towarem wyjść ewakuacyjnych, dróg transportowych i alei sklepowych, czy też wypełnianie obowiązków przez osoby nieposiadające odpowiedniego przeszkolenia. Potwierdzono także zarzuty dotyczące mobbingu, bowiem kierownicy sklepów mają często używać wulgarnych określeń względem pracowników, a nawet nękać ich poprzez groźby i telefony.

PIP zwróciło też uwagę na fakt, iż sieć bezpodstawnie finansowała program bezpłatnych badań specjalistycznych z zakładowego funduszu świadczeń pracowniczych, dlatego będzie ona musiała zwrócić na jego konto blisko półtora miliona złotych. Inspektorzy nie stwierdzili natomiast innych uchybień, zaś wśród nich najczęściej mówiło się o niezachowywaniu odpoczynków dobowych, nieprzestrzeganiu 48-godzinnego czasu pracy, niezapewnienia wolnej niedzieli od pracy raz w miesiącu, czy też nieprzeprowadzania szkoleń bhp przez ukraińskich pracowników.

Główny inspektor pracy zapowiadał przed kontrolą, że w wypadku wykrycia nieprawidłowości podobnym procedurom zostaną poddane wszystkie sklepy należące do Jeronimo Martins. Na razie decyzji w tej sprawie nie podjęto, natomiast rzeczniczka PIP zwraca uwagę, że część uchybień zostało usuniętych jeszcze w trakcie kontroli, a przedstawiciele sieci mieli być otwarci na współpracę z tą instytucją.

Na podstawie: Dziennik.pl, WP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.