Pasażerowie w Warszawie wkurzeni nowymi zasadami

Opublikowano: 12.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1862

Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego od kwietnia wprowadził nowe zasady kasowania biletów kupionych przez aplikacje płatnicze. Po wejściu do pojazdu należy w ciągu 10 sekund zeskanować kod QR, inaczej bilet zablokuje się na 5 minut. Ponieważ to naprawdę rozsierdziło pasażerów, zarząd ustąpił i postanowił wydłużyć czas na skasowanie… do 20 sekund.

Pasażerowie warszawskiej komunikacji miejskiej z biletem w elektronicznej aplikacji muszą teraz nie tylko sprintem dostać się do pojazdu, ale też w ciągu 20 sekund namierzyć kod QR i go zeskanować. ZTM postanowił także skrócić ewentualną „blokadę” do 3 minut. Wszystko po tym, jak na zarządzających warszawską komunikacją spadła fala krytyki. Pasażerowie nie byli zadowoleni z nowych reguł, które wprowadziły dodatkową aktywację e-biletów. Według miasta było to potrzebne, ponieważ w ostatnim czasie wzrósł odsetek gapowiczów – kupowali oni bilety w aplikacji w ciągu kilku sekund dopiero wtedy, kiedy orientowali się, że w pojeździe jest kontroler. Jednak kwietniowe zmiany okazały się poważnym utrudnieniem. Kody QR miały być widoczne i rozlokowane po całych pojazdach, m.in. przy wejściach, jednak okazało się, że jest ich za mało i w zatłoczonym autobusie czy tramwaju, przy dodatkowych obostrzeniach i konieczności trzymania dystansu, wiele osób nie nadążało z aktywacją biletu. Wówczas przez 5 minut zmuszeni byli jechać „na gapę” – nie ze swojej winy.

Posypały się skargi. „Jechałem dziś czterema autobusami. W żadnym z nich nie było śladu kodu QR. Ani przy kasownikach, ani przy biletomacie. Straciłem więc kasę na bilet, który okazał się nieważny. To jest jakiś totalny bajzel. Może ZTM zechce to wyjaśnić? Wprowadzili nowe zasady a w ogóle się do nich nie przygotowali”; „To jakiś absurd”; „Zupełnie bezsensowna zmiana. Kto kupuje bilety w apce na zapas, że potrzebuje je aktywować w innym terminie niż tuż po zakupie??? I czemu służy ta blokada, jeśli nie uda się skasować biletu? Sama miałam taka sytuację, kiedy nie udało mi się kupić biletu i kiedy ponowiłam próbę, okazało się, że apka jest zablokowana…. a ja już wsiadłam do autobusu i właśnie ruszył… To było długie 5 minut…”; „Spartaczyli koncertowo” – to tylko niektóre z komentarzy, które można było znaleźć w internecie.

Ostatecznie rzecznik ZTM Tomasz Kunert zapowiedział, że od 9 kwietnia na aktywację będzie 2 razy więcej czasu (całe 20 sekund po wejściu do pojazdu), a blokada zostanie skrócona do 3 minut. Mimo to sądząc po komentarzach mieszkańcy Warszawy uważają zmiany za zbędne utrudnianie im podróżowania, które w dobie pandemii i tak wymaga wyrzeczeń. Niektórzy pasażerowie na facebookowej stronie ZTM pytają, dlaczego nikt nie wpadł na to, żeby kody QR zamiast wysoko pod sufitami ponaklejać na wysokości oczu podróżujących – albo np. na kasownikach – w miejscu, które dość naturalnie kojarzy się z kasowaniem biletów…

W 2020 odsetek jeżdżących bez biletu w stolicy wzrósł o 3 procent, zaś wpływy z biletów zmalały o prawie połowę – bo o 40 proc.

Autorstwo: Antonina Świst
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 9, średnia ocena: 4,22 (max 5)
Loading...

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Matylda
Użytkownik
Matylda

„Rządzący” pozamieniali się głowami chyba z baranami i już sami nie wiedzą jak zirytować ludność.
W Krakowie, jakiś geniusz intelektu podniósł ceny biletów i teraz podróż tramwajem jest droższa od taksówek…
Przykładowo: podróż z mojej pracy do domu trwa, jak się uda, 20 minut z przesiadką, czasem podchodzi pod 27 minut. Geniusze wycenili 20minutowy bilet na 4zl(!) a 50 min na 6zl(!). Czyli teoretycznie za 6 zet muszę dojść na przystanek, narazić się na smrodek i złą energię kanarow, wysiąść, postać na mrozie, poczekać, wsiąść w autobus, w którym zawsze coś brzęczy, znowu kanary, i jeszcze z przystanku dojść. Oczywiście jade za 4 zeta, no i stres przez 3-4 przystanki.
A taryfą spod drzwi pod drzwi za 8 zet w porywach do 13, a jak jest promocja to i za 6 się uda. W dwie osoby. Miękko, czysto i muzyczka..
Brawo! Tramwaje opustoszały i wożą powietrze z kanarami, a ci latają jak z pęcherzem, bo nie ma kogo kontrolować 😂
W ogóle komunikacja powinna być darmowa (płace podatki) i wtedy nie byłoby korka, bo mimo zamknięcia korek powstał przez te ceny biletów.
„Władze” do więzień!

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

No nie, Trza! to najlepszy prezydenter, Gronkiewiczowa zadłużyła stolycę a jej protegowany teraz musi łatać dziury. Taśmą klejącą, jak tę nieszczęsną szybę z kampanii.

…lecz choćby zasr….ł Bałtyk po brzegi,
preziem być musi tej kupy kamieni.

Murphy
Użytkownik
Murphy

W Holandii lepiej do tego podeszli, bo tam można wykupić sobie kartę zbliżeniową, którą się doładowuje wg uznania. Przy wejściu przejeżdża się kartą o kasowniki (przy każdym wejściu są zwykle dwa), to samo przy wychodzeniu.

Nie wiem tylko czy da się to oszukać (mnie to nie interesuje, bo rzadko jeżdżę komunikacją miejską), bo może motorniczy (czy też same kanary), mogą to teoretycznie blokować, więc przy kontroli mogą kasowniki nie działać.

username
Użytkownik
username

Albo ja jestem głupi, albo tylko ja potrafię myśleć.
Robisz zdjęcia kodów autobusów którymi podróżujesz po czym aktywujesz te kody w pojeździe i po krzyku.
Niestety inteligenti inaczej biegają zawsze szukając kodów ;)