Papierowe słomki są groźniejsze dla zdrowia od plastikowych

Opublikowano: 31.08.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1566

Współczesne społeczeństwo zmuszane do zrównoważonego rozwoju podejmuje próby zastępowania jednorazowych produktów plastikowych ich bardziej ekologicznymi odpowiednikami. Jednym z takich produktów, które zdobyły popularność, są słomki papierowe. Mając na uwadze szkodliwość plastiku dla środowiska, wiele osób entuzjastycznie przyjęło tę alternatywę, wierząc w jej korzyści dla ekosystemu. Jednak nowe badania rzucają cień wątpliwości na to, czy słomki papierowe są faktycznie lepszym wyborem.

Belgijscy naukowcy przeprowadzili badania, które obnażyły potencjalne zagrożenia związane z użytkowaniem słomek papierowych. Analiza 39 różnych marek słomek wykazała obecność poli- i perfluoroalkilowych (PFAS) w większości badanych próbek. Szczególnie alarmujące było to, że słomki papierowe i bambusowe zawierały te związki chemiczne w największych ilościach.

Dlaczego jest to niepokojące? PFAS, nazywane również „chemikaliami wieczystymi”, są syntetycznymi substancjami chemicznymi używanymi w produkcji wielu codziennych przedmiotów, takich jak odzież czy naczynia kuchenne. Są odporne na działanie wody, ciepła oraz plam, ale niestety są też potencjalnie szkodliwe dla zdrowia ludzi, dzikiej przyrody i środowiska. Wśród powiązanych z nimi problemów zdrowotnych wymienia się m.in. obniżoną reakcję na szczepionki, choroby tarczycy, czy niektóre rodzaje nowotworów.

Dr Thimo Groffen z Uniwersytetu w Antwerpii podkreśla, że choć słomki z materiałów roślinnych promowane są jako bardziej ekologiczne, obecność PFAS wskazuje na to, że może to być mylne przekonanie. Wiele krajów podjęło decyzję o zakazie sprzedaży jednorazowych produktów plastikowych, w tym słomek, co sprawiło, że roślinne odpowiedniki stały się bardziej popularne. Niestety, jak wskazują badania, mogą one również stanowić zagrożenie.

W eksperymencie naukowcy analizowali różne rodzaje słomek – papierowe, bambusowe, szklane, stalowe i plastikowe. Alarmujące było to, że aż 90% badanych słomek papierowych zawierało PFAS, a w 80% bambusowych także wykryto te substancje. Co ciekawe, w słomkach stalowych nie znaleziono ich wcale.

Zidentyfikowane związki to m.in. zakazany od 2020 roku kwas perfluorooktanowy (PFOA) oraz kwas trifluorooctowy (TFA) i kwas trifluorometanosulfonowy (TFMS). Te ostatnie dwa związki są szczególnie rozpuszczalne w wodzie, co oznacza potencjalne ryzyko przenikania ich do napojów przez słomki.

Zaskakujące odkrycia wskazują na konieczność głębszej analizy i refleksji nad tym, co uważane jest za „zielony” i ekologiczny wybór. Chociaż plastikowe słomki są niewątpliwie szkodliwe dla środowiska, zastąpienie ich papierowymi odpowiednikami nie jest pozbawione ryzyka. Jak zawsze, gdy stoimy przed wyborem produktu, warto dokładnie analizować dostępne informacje i podejmować decyzje w oparciu o pełen obraz sytuacji.

Zdjęcie: moritz320 (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Szurnięty Mędrzec 31.08.2023 17:47

  Na jedną papierową słomkę rozpuszczającą ci się w ryju
  pięciu hindusów sra
  do rzeki

  Ps radzę unikać metalowych słomek, zbyt często czytam o wypadkach śmiertelnych z ich udziałem

 2. Baltazar Bombka 31.08.2023 19:40

  Po co w ogóle używać słomek? Nie można się z kubka napić?

 3. Drnisrozrabiaka 31.08.2023 20:23

  *szurnietymedrzec: Hehe, dobre
  *Baltazar bombka w kartonikach z napojami dołączają te rurki

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.