Owacja w parlamencie Kanady odbija się czkawką jej uczestnikom

Opublikowano: 01.10.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2901

Wciąż powracają echa owacji na stojąco, którą kanadyjski parlament, w obecności prezydenta Ukrainy i premiera Kanady, zafundował weteranowi Dywizji SS-Galizien.

Polski ambasador w Kanadzie, Witold Dziamski wystosował gniewne pismo, w którym zażądał przeprosin od władz kanadyjskich. W piątek ukraińscy i kanadyjscy liderzy uhonorowali członka Waffen SS Galizien, osławionej ukraińskiej formacji z czasów II wojny światowej, odpowiedzialnej za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów. Polska jest najlepszym sojusznikiem, jakiego ma Ukraina, nigdy nie zgodzimy się na wybielanie takich złoczyńców! Jako ambasador RP w Kandzie oczekuje przeprosin.

Weteran SS Galizien Jarosław Hunka, został przywitany owacją na stojąco w kanadyjskim parlamencie, w którym chwile przedtem przemawiał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Po nim występujący spiker kanadyjskiej Izby Gmin, Anthony Rota zwrócił się do Jarosława Hunki, przedstawiając go jako ukraińsko-kanadyjskiego weterana II wojny światowej, który „walczył o ukraińską niepodległość z Rosjanami”, dając tymi sławy dowód swojej słabej wiedzy historycznej i fatalnego przygotowania dyplomatycznego.

Kanadyjski oddział Centrum Wiesenthala wystąpienie Rothy uznał za „szokujące”. Swoje oburzenie wyraziły też środowiska kanadyjskich Żydów.

Zareagowały też inne państwa, w tym Białoruś. MSZ Białorusi w oficjalnym stanowisku zwróciło uwagę: że „W Białorusi, gdzie w latach II wojny światowej zginął co trzeci jej mieszkaniec, jesteśmy wstrząśnięci i głęboko dotknięci kadrami z uhonorowania weterana dywizji SS Galizien w Izbie Gmin kanadyjskiego parlamentu. Jesteśmy przekonani, że taki cynizm w stosunku do pamięci tysięcy ofiar nazizmu to nie przypadek, jak to obecnie próbują przedstawić organizatorzy tego show. To raczej swego rodzaju kwintesencja wieloletniej planowej polityki władz Kanady i wielu krajów kolektywnego Zachodu, by ukrywać i wybielać nazistowskich przestępców, nie reagować na próby pisania na nowo historii. Na tym tle nie dziwi, że wszystkie prośby Mińska do władz Kanady o współpracę przy śledztwie w sprawie karnej dotyczącej ludobójstwa ludności Białorusi w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i bezpośrednio po niej, pozostają bez odpowiedzi. Wystarczy przypomnieć innego nazistowskiego przestępcę pochodzenia ukraińskiego – znanego kata Chatynia Władimira Kartiuka, który przeżył w Kanadzie ponad 60 lat i nie poniósł zasłużonej kary, ponieważ władze Kanady odmawiały jego wydania. Oczekujemy od organizacji międzynarodowych i pozarządowych organizacji oraz fundacji pamięci ofiar II wojny światowej wyrażenia swojej moralnej i prawnej oceny incydentu [w kanadyjskim parlamencie]. Oczekujemy oficjalnych przeprosin kierownictwa Kanady”, głosi oficjalne stanowisko MSZ Białorusi.

Po wyjaśnieniu kolejnych faktów, które udowadniają, że władze Kanady, w tym premier Justin Trudeau, doskonale wiedziały, kim był Jarosław Hunka, trudno oczekiwać przeprosin ze strony kanadyjskiej.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Stanlley 02.10.2023 08:34

  A co jeśli jest to część kampanii pokazującej światu że Ukraińcy to naziści? W ten sposób świat zacznie postrzegać wszystkich Ukraińców tak samo jak naziolskie bandy z Azov czy Adjar – wszystkim przylepią taką łatkę. Teraz druga część mojego poroctwa – Polacy zostaną uznani za wspólników nazistów z UA.

 2. Szurnięty Mędrzec 02.10.2023 10:00

  @Stanlley wątpię, raczej wezmą Polaków za ogłupiały naród, którego podstawione elity oszukały

 3. Drnisrozrabiaka 02.10.2023 11:37

  Ja myślałem tak, że odsłonią oblicze banderyzmu na ua, a potem tak jak z elixirami , społeczeństwo zostanie podzielone na tych co wzięli/pomagali oraz takich co nie wzięli/ i byli sceptycznyczni do pomysłu pomagania w takim wymiarze.

 4. pikpok 02.10.2023 12:16

  I nikt nie będzie żałował Ukraińców: że pasożytdy przejęły ich kraj.
  „Wrzucają [ukraińskich żołnierzy] na nasze pola minowe pod nasz ostrzał artyleryjski, zachowując się tak, jakby w ogóle nie byli swoimi obywatelami. To zdumiewające”
  https://www.rt.com/russia/581677-putin-ukraine-battle-tactics/
  https://wolnemedia.net/juz-9-mln-ha-ukrainskiej-ziemi-ornej-w-rekach-zachodnich-inwestorow/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.