Otyłe osoby mają mniejszą objętość mózgu

Opublikowano: 31.07.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2223

Nadprogramowe kilogramy, zwłaszcza w obrębie talii, wiążą się z utratą istoty szarej – skupiska ciał komórek nerwowych – w mózgu – czytamy na łamach czasopisma „Neurology”.

Naukowcy z Loughborough University (Wielka Brytania) przebadali ponad 9,5 tys. ochotników pod kątem wskaźnika masy ciała (BMI), wskaźnika talia-biodra (WHR), ogólnej zawartości tłuszczu w organizmie oraz kondycji zdrowotnej. Wykonali też u uczestników obrazowanie mózgu metodą rezonansu magnetycznego.

Doszli do wniosku, że osoby o wysokim wskaźniku BMI oraz większej zawartości tłuszczu w okolicach talii posiadają mniejszą objętość mózgu, w szczególności istoty szarej – struktury odpowiedzialnej m.in. za samokontrolę lub postrzeganie sensoryczne.

„Dotychczasowe badania łączyły kurczenie się mózgu z ubytkiem pamięci i większym ryzykiem demencji, ale nie determinowały, czy dodatkowy tłuszcz w ciele korzystnie czy też szkodliwie wpływa na rozmiar mózgu. Nasze badanie, w którym bierzemy pod uwagę sporą grupę ludzi, sugeruje, że otyłość, zwłaszcza w okolicy talii jest powiązana z kurczeniem się mózgu” – mówi jeden z autorów badania dr Mark Hamer.

W przyszłości badacze chcą sprawdzić, które rejony mózgu są najbardziej podatne na ubytki.

O wynikach badania można przeczytać TUTAJ.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. beth 31.07.2019 13:45

    Z tego wynika, że cała masa mieszkańców obu ameryk ma znaczny ubytek pamięci.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.