Otyłe osoby mają mniejszą objętość mózgu

Opublikowano: 31.07.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1707

Nadprogramowe kilogramy, zwłaszcza w obrębie talii, wiążą się z utratą istoty szarej – skupiska ciał komórek nerwowych – w mózgu – czytamy na łamach czasopisma „Neurology”.

Naukowcy z Loughborough University (Wielka Brytania) przebadali ponad 9,5 tys. ochotników pod kątem wskaźnika masy ciała (BMI), wskaźnika talia-biodra (WHR), ogólnej zawartości tłuszczu w organizmie oraz kondycji zdrowotnej. Wykonali też u uczestników obrazowanie mózgu metodą rezonansu magnetycznego.

Doszli do wniosku, że osoby o wysokim wskaźniku BMI oraz większej zawartości tłuszczu w okolicach talii posiadają mniejszą objętość mózgu, w szczególności istoty szarej – struktury odpowiedzialnej m.in. za samokontrolę lub postrzeganie sensoryczne.

„Dotychczasowe badania łączyły kurczenie się mózgu z ubytkiem pamięci i większym ryzykiem demencji, ale nie determinowały, czy dodatkowy tłuszcz w ciele korzystnie czy też szkodliwie wpływa na rozmiar mózgu. Nasze badanie, w którym bierzemy pod uwagę sporą grupę ludzi, sugeruje, że otyłość, zwłaszcza w okolicy talii jest powiązana z kurczeniem się mózgu” – mówi jeden z autorów badania dr Mark Hamer.

W przyszłości badacze chcą sprawdzić, które rejony mózgu są najbardziej podatne na ubytki.

O wynikach badania można przeczytać TUTAJ.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
beth
Użytkownik
beth

Z tego wynika, że cała masa mieszkańców obu ameryk ma znaczny ubytek pamięci.