Oszuści telefoniczni klonują głos ofiary

Opublikowano: 31.07.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 801

Jednym z dziwacznych zastosowań deepfakes, technologii sztucznej inteligencji używanej do manipulowania treściami audiowizualnymi, jest oszustwo audio. Hakerzy używają uczenia maszynowego do klonowania czyjegoś głosu, a następnie łączą ten klon głosu z technikami inżynierii społecznej. Daje to oszustom możliwość przekonania ludzi do transferu środków tam, gdzie ich nie ma.

Takie oszustwa były skuteczne w przeszłości, ale jak dobre są klony głosu używane w tych atakach? Tak naprawdę nigdy nie słyszeliśmy o oszustwie dźwiękowym. Jeszcze nie…

Firma konsultingowa NISOS, zajmująca się bezpieczeństwem, opublikowała raport, w którym przeanalizowano jedną z prób oszustw telefonicznych i udostępniła fragment dźwięku. W nagraniu słychać głos podobny do głosu prezesa firmy, proszący pracownika o „natychmiastową pomoc w wykonaniu pilnej transakcji biznesowej”. To jest fragment wiadomości głosowej, którą otrzymał pracownik firmy technologicznej. Nazwa firmy nie została ujawniona.

Jakość z pewnością nie jest świetna. Nawet pod pozorem złego sygnału telefonicznego słychać, że głos jest trochę robotyczny. To jednak można znieść, bo gdybyś był młodszym pracownikiem i denerwował się po otrzymaniu rzekomo pilnej wiadomości od szefa, być może nie zastanawiałbyś się zbytnio nad jakością dźwięku.

Atak ostatecznie się nie powiódł, ponieważ pracownik odbierający wiadomość głosową od razu pomyślał, że jest podejrzana i wysłał ją do działu prawnego firmy. Ale takie ataki staną się bardziej powszechne, gdy bardziej dostępne będą głęboko fałszywe narzędzia.

Wszystko, czego potrzebujesz, aby utworzyć klon głosu, to dostęp do wielu nagrań celu. Im więcej masz danych i im lepsza jakość dźwięku, tym lepszy będzie wynikowy klon głosu. Dla wielu prezesów dużych firm takie taśmy można łatwo skompilować na podstawie rozmów telefonicznych, wywiadów i wystąpień publicznych. Mając wystarczająco dużo czasu i danych, dźwięk najwyższej jakości będzie znacznie bardziej przekonujący niż w powyższym przykładzie. Oczywiste jest, że oszuści telefoniczni osiągnęli nowy poziom, a jakość oszustw będzie tylko rosła.

Na początku tego roku FTC ostrzegała przed wzrostem liczby takich oszustw, ale eksperci twierdzą, że jest jeden łatwy sposób na ich pokonanie. Wszystko, co musisz zrobić, to rozłączyć się i oddzwonić do tej osoby.

„Rozłącz się i oddzwoń. Jeśli nie jest to bardzo, bardzo wyrafinowana grupa hakerów, jest to prawdopodobnie najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, czy rozmawiałeś z kimś, kogo uważasz za wiarygodnego interlokutora”.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. LichoNiespi 02.08.2020 14:01

    No to teraz rozumiem czemu tzw Dlugopis slyszal w telefonicznej sluchawce glos Felka Dzierzynskiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.