Oscara dostaną tylko filmy z mniejszościami

Opublikowano: 10.09.2020 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 510

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła wymagania dotyczące filmów walczących o nominację do Oscara, czyli najbardziej znanej na świecie nagrody filmowej. Od 2024 roku na statuetkę nie będą więc mogły liczyć produkcje, które nie spełnią kryteriów dotyczących odpowiedniej reprezentacji kobiet oraz mniejszości seksualnych i rasowych.

Zmiany w duchu poprawności politycznej mają zostać stopniowo wprowadzane od 2022 roku, z kolei w pełni wejdą one w życie dwa lata później. O statuetkę dla najlepszego filmu będą więc mogły ubiegać się tylko produkcje spełniające odpowiednie kryteria. Tym samym o najważniejszą filmową nagrodę będą mogły walczyć produkcje przestrzegające przynajmniej jednego z całego zestawu wymogów.

Przynajmniej jeden z odtwórców głównych ról lub znaczącej roli drugoplanowej musi mieć kolor skóry inny niż biały; przynajmniej 30% aktorów w drugoplanowych i epizodycznych rolach musi reprezentować co najmniej dwie spośród tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące; główny wątek fabularny musi być związany z co najmniej jedną spośród tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

To jednak nie koniec. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej będzie także lustrować ekipy pracujące przy realizacji filmów. Jak pisze portal Filmweb.pl: „casting, zdjęcia, muzyka, kostiumy, reżyseria, montaż, fryzury, charakteryzacja, produkcja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz: co najmniej dwa z powyższych działów powinny być kierowane przez osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące”.

Ponadto podobne wymogi dotyczą działów zajmujących się komunikacją z widzami, stażystów pracujących w studiach filmowych czy działów niższego szczebla pracujących przy kasowych produkcjach.

Warto podkreślić, że przynajmniej na razie powyższe standardy będą obowiązywać tylko wspomnianej nagrody za najlepszy film. Amerykanie uzasadniają wprowadzone zmiany brakiem przemian w samym środowisku filmowym. Mimo apeli nie zwiększyło ono znacząco w swojej działalności udziału kobiet oraz wszelkich mniejszości rasowych i seksualnych. Powyższe zasady mają więc wymusić takie zachowania na całej branży.

Na podstawie: Filmweb.pl, Foxnews.com, CNN.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. robcioRR 10.09.2020 11:32

    Nigdy nie ogladam filmow nagradzanych Oskarami. Im wiecej Oskarow tym wieksze guano. Teraz tym bardziej nic sie nie zmieni. Szkoda czasu na ten ich badziew

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.