Opracowano lek na alkoholizm dla szczurów i robaków

Opublikowano: 20.05.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 725

Biolodzy molekularni z Uniwersytetu Teksasu stworzyli i przetestowali pierwszy eksperymentalny lek na alkoholizm, który całkowicie uwolnił szczury i robaki od głodu alkoholowego – poinformowało czasopismo „Neuropsychopharmacology”.

„Istnieją inne eksperymentalne leki na alkoholizm, ale słabo oddziałują one na ludzi i wywołują poważne efekty uboczne. Nasza substancja, JVW-1034, wpływa na inny łańcuch neuronów i dlatego nie ma takich minusów” – wyjaśnił James Sahn z Uniwersytecie Teksasu w Austin (USA).

W ostatnich latach naukowcy odkryli, że alkoholizm rozwija się nie z powodu „słabej woli” lub jakiś innych problemów związanych z charakterem człowieka, a w wyniku pewnych mutacji w genach, które odpowiadają za przetwarzanie etanolu i pracę niektórych części „ośrodka przyjemności” oraz innych obszarów mózgu związanych z samokontrolą i impulsywnym zachowaniem.

Odkrycie to skłoniło lekarzy do poszukiwania leku, który „skorygowałby” pracę tych odcinków DNA, związanych z nimi białek i odcinków mózgu, a także pomagałby alkoholikom uwolnić się od uzależnienia lub zapobiegać jego rozwojowi.

Sahn i jego koledzy zrobili pierwszy krok w kierunku stworzenia takiego preparatu, badając to, jak zmienia się praca układu nerwowego w ogólnej postaci nie tylko w przypadku alkoholizmu, ale i narkomanii.

Biolodzy twierdzą, że tzw. receptory sigma, z którymi łączą się cząsteczki kokainy i opiatów, od dawna uważane są za jednego z głównych „winowajców” uzależniania od narkotyków. Stosunkowo niedawno genetycy rozszyfrowało ich całkowitą strukturę, co skłoniło autorów artykułu do sprawdzenia, czy mogą być one związane również z rozwojem alkoholizmu.

Wykorzystując dane związane z ich budową, zespół Sahna syntezował kilkaset cząsteczek, które mogą blokować pracę receptorów sigma. Następnie biolodzy wybrali spośród nich kilka najbardziej skutecznych wersji, które w największym stopniu zmieniały ich pracę, a jednocześnie nie oddziaływały na inne typy neutronów bez receptorów sigma.

Aby je przetestować i dokonać ostatecznej selekcji, naukowcy przeprowadzili serię niecodziennych eksperymentów. Próbowali uwolnić robaki od głodu alkoholowego. W tym celu umieścili w gruncie nasyconym alkoholem kilka nicieni i następnego dnia sprawdzili, jak aktywnie poruszają się po alkoholu, podając niektórym z nich lek.

Najlepiej poradziła sobie z zadaniem substancja, która otrzymała tymczasową nazwę JVW-1034. Całkowicie niwelowała wszystkie objawy „kaca” i zapobiegała rozwojowi alkoholizmu. Następnie jej działanie naukowcy sprawdzili z powodzeniem na szczurach alkoholikach, które wolały 10% roztwór alkoholu, zamiast czystej wody.

W wyniku eksperymentu ustalono, że nawet niewielka dawka leku uwalnia szczury od uzależnienia i ogranicza spożycie alkoholu o 30% niemal natychmiast po rozpoczęciu kuracji JVW-1034. Pomyślne zakończenie tych testów – wyrazili nadzieję Sahn i jego koledzy – pozwoli w niedalekiej przyszłości przejść do badań klinicznych.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.