Ołów i kadm w niektórych czekoladach z Brazylii

Opublikowano: 05.09.2014 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 482

Po zbadaniu kupionych w Brazylii czekolad zespół Solange Cadore stwierdził, że występują w nich potencjalnie szkodliwe dla zdrowia ołów i kadm. Ich stężenie korelowało z zawartością kakao w produkcie.

Wcześniejsze studia wykazały, że kakaowce mogą wychwytywać te naturalnie występujące metale. Autorzy artykułu z Journal of Agricultural and Food Chemistry przypominają, że u dorosłych ołów powoduje bóle brzucha, głowy i anemię, a u dzieci m.in. zaburzenia behawioralne. Kadm może za to uszkadzać narządy wewnętrzne i wykazuje działanie estrogenopodobne.

Akademicy analizowali 30 różnych czekolad (mleczne, gorzkie i białe). Większość to brazylijskie marki, ale niektóre da się kupić także w USA. Okazało się, że gorzkie czekolady zawierały najwięcej ołowiu i kadmu, ale stwierdzane stężenia nie wykraczały poza normy spożycia ustalone przez Brazylię, Unię Europejską i Światową Organizację Zdrowia. Amerykańska Agencja Żywności i Leków zaleca jednak, by poziom ołowiu w słodyczach nie był wyższy od 100 nanogramów na gram, a dwie próbki przekraczały tę granicę o ok. 30-40 ng/g.

W przypadku kadmu zespół wyliczył, że jeśli ważące 33 funty (ok. 15 kg) dziecko zje dziennie ok. 1/3 uncji (9 g) czekolady, spożyje maksymalnie 20% sugerowanej przez UE tolerowalnej tygodniowej dawki.

Choć tylko część ołowiu i kadmu dostanie się do krwiobiegu, naukowcy i tak uważają, że stężenie ołowiu w gorzkiej czekoladzie rodzi obawy.

Autor: Anna Błońska
Na podstawie: American Chemical Society
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.