Okulary będzie można kupować raz w życiu

Opublikowano: 16.04.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 5

Na Uniwersytecie Utah powstały inteligentne okulary z ciekłą soczewką, która dzięki specjalnemu algorytmowi na bieżąco dostosowuje swój kształt do odległości i wady wzroku właściciela, tak by dzięki zmianie ogniskowej mógł ostro widzieć to, na co w danym momencie patrzy.

Jak podkreśla dr Andrew Weitz, dyrektor programowy z Narodowego Instytutu Obrazowania Biomedycznego i Bioinżynierii, wszystkie zastosowane technologie miały służyć jednemu celowi: uzyskaniu okularów, które byłyby dobre dla wszystkich.

Okulary mają naśladować zachowanie miarowego oka. Zdrowa soczewka skupia promienie na siatkówce. Z wiekiem jednak sztywnieje i równoległe promienie są skupiane albo przed, albo za soczewką. By skorygować wadę wzroku, dobiera się odpowiednie okulary. Jeśli trzeba, stosuje się obszary o różnych mocach optycznych (do widzenia bliży i dali).

W okularach opracowanych przez prof. Carlosa H. Mastrangelo i doktoranta Nazmula Hasana soczewki są wykonane z gliceryny umieszczonej między dwiema giętkimi membranami. Montuje się je w systemie elektromechanicznym, który wygina błony, by dostosować ogniskową. Dzięki tym właściwościom jedna soczewka może działać jak kilka o różnych mocach optycznych.

By móc skorzystać z okularów, za pomocą dołączonej aplikacji należy wprowadzić do systemu wartość wady wzroku. Informacje o tym, gdzie użytkownik patrzy (jak daleko) zapewnia z kolei czujnik zamontowany w mostku okularów. Precyzyjne pomiar odległości zapewniają pulsy promieni podczerwonych. Dysponując tymi danymi, algorytm doprowadza do zmiany kształtu soczewek w zaledwie 14 milisekund, a więcej 25 razy szybciej, niż trwa mrugnięcie.

“Teoretycznie to mogą być jedyne okulary, jakie dana osoba będzie musiała kiedykolwiek kupić, ponieważ są one w stanie skorygować większość wad refrakcyjnych. [Co jakiś czas] pacjent powinien tylko wpisać wartości z nowej recepty od okulisty.”

Jako że okulary są “napakowane” różnymi rozwiązaniami technologicznymi, obecny prototyp jest dość masywny. Naukowcy stale jednak pracują nad ich miniaturyzacją. Z myślą o komercjalizacji założyli start-up Sharpeyes. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inteligentne okulary powinny trafić do sklepów w ciągu ok. 3 lat.

Autor: Anna Błońska
Na podstawie: National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering (NIBIB)
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
jarchmiel
Użytkownik
jarchmiel

Już to widzę – kolejny wynalazek pójdzie głęboko do szuflady…

BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Słyszymy o tym wynalazku pierwszy i ostatni raz.

arthur
Użytkownik
arthur

Pomysł dość stary- np. soczewka olejowa zaprezentowana w “Diunie” F. Herberta(1963r.); w fotografii zastosowany już jakieś 10 lat temu- IVIN 2M USB.