Około 100 ofiar konfliktu o wodę i pastwiska

Opublikowano: 14.09.2012 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 570

Czerwony Krzyż informuje o krwawym żniwie porachunków między członkami ludów Orma i Pokomo w Kenii, które przedstawiają się jako kolejna odsłona długotrwałego sporu o pastwiska i wodę między członkami obu społeczności.

5 września 2012 roku, napastnicy z półkoczowniczego ludu Orma wyruszyli w kierunku wsi położonej w delcie rzeki Tana, zamieszkanej przez rolniczą społeczność Pokomo. Zbrojny napad przypuszczono trzy tygodnie po tym gdy stu Pokomo, uzbrojonych w dzidy i maczety, zaatakowało osadę Orma, zabijając ponad 50 osób. W odwecie, szukająca zemsty grupa, podpaliła wioskę Pokomo i zabiła co najmniej 11 jej mieszkańców. „Słyszeliśmy strzały i krzyki, a potem wszędzie był dym” – relacjonuje Jillo Dabacha, który przewodniczy grupie bezpieczeństwa wspólnotowego z obszaru Delty Tana.

Najwyżsi kenijscy urzędnicy, a wśród nich premier Raila Odgina i komisarz policji Mathew Iteere, odwiedzili obszar objęty konfliktem, wezwali do spokoju i obiecali postawienie sprawców przemocy przed wymiarem sprawiedliwości. Na próżno. 10 września ponad 300 członków z plemienia Pokomo, w kolejnym odwecie, napadło wioskę Ormów i podpaliło 167 domów. W napaści zginęło 38 osób. We wszystkich odsłonach wzajemnej wendetty, napastnicy szturmujący wioski nie oszczędzali kobiet i dzieci. W celu opanowania konfliktu zapowiedziano sprowadzenie oddziałów kenijskiego wojska.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: Al. Jazeera, africajournalismtheworld.com, hausa.rfi.fr, africanews.com, afryka.org
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.