Oknoplast karze niezaszczepionych pracowników

Opublikowano: 09.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2346

Nawet co trzeci pracownik firmy Oknoplast w województwie małopolskim może stracić premię frekwencyjną. W ten sposób przedsiębiorstwo zamierza ukarać pracowników, którzy dotychczas nie przyjęli szczepionki przeciwko koronawirusowi. Sami zatrudnieni grożą masowymi odejściami, lecz według Oknoplastu podejmowane przez niego działania służą ogółowi załogi jego zakładów.

Portal Money.pl rozmawiał z pracownikami zatrudnianymi przez Oknoplast. Z ich wypowiedzi wynika, że mogą oni liczyć na bardzo niewielkie wynagrodzenia, oscylujące tak naprawdę wokół pensji minimalnej. Jeden z zatrudnionych mówi nawet, że po przekroczeniu w przyszłym roku 25 lat nie będą go obejmowały przepisy podatkowe dla młodych ludzi, dlatego zamiast 3,2 tys. zł na rękę, będzie on zarabiał około 3 tys. zł brutto.

Na dodatek część pracowników od bieżącego miesiąca pożegna się z dodatkowym wynagrodzeniem, czyli premią frekwencyjną w wysokości 400 zł brutto. Wszystko przez represje krakowskiego przedsiębiorstwa wobec osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. W kwietniu tego roku w zakładzie Oknoplastu wybuchło ognisko koronawirusa, a to oznaczało konieczność przeorganizowania pracy i wyłożenia większych zasobów finansowych.

Zdaniem zatrudnionych przedsiębiorstwo poprzez obcięcie premii frekwencyjnych chce po pierwsze przymusić ich do szczepień, a po drugie zamierza w ten sposób zaoszczędzić na wynagrodzeniach dla załogi. Na te chwilę niezaszczepiona jest prawie jedna trzecia załogi, czyli około 600 osób. Łatwo więc policzyć, że obcięcie premii frekwencyjnej w wysokości 400 zł brutto oznacza oszczędność nawet 240 tys. zł miesięcznie.

Przedsiębiorstwo tłumaczy za to nowy regulamin pracy troską o dobro całej załogi. Oknoplast deklaratywnie „przykłada ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa i zdrowia pracowników”. Między innymi dlatego krakowska firma miała w czasie pandemii koronawirusa zapewnić pracownikom dostęp do szczepień przeciwko grypie i samemu COVID-19.

Zastraszanie pracowników przez Oknoplast nie ogranicza się tylko do likwidacji premii frekwencyjnej dla niezaszczepionych. W serwisie GoWork, na którym pracownicy wymieniają się opiniami na temat przedsiębiorstw, spółka grozi pozwami za „szkalowanie dobrego imienia spółki i nawoływanie publicznie do nadużywania bądź naruszania prawa”.

Warto podkreślić, że zatrudnieni w Oknoplaście nie mają zbyt dużych możliwości obrony swoich praw. Związki zawodowe w firmie zostały rozwiązane, a dodatkowo nie posiada ona również rady pracowniczej. Pracownicy musieli więc zgłosić się do Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Ponadto ich stanowiska w rozmowie z Money.pl bronią przepytywani przez portal prawnicy.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. Admin WM 09.09.2021 07:37

  Myślę, że można już ukuć nowy termin: „mobbing sanitarny” lub „mobbing szczepionkowy”.

 2. Aron 09.09.2021 08:46

  “Premia frekfencyjna” – taki mechanizm, nie zaleznie od pandemii, powinien byc scigany z urzedu jako naklanianie do przestepstwa. Przez obawe utraty takiego dodatku osoby chore nie ida na zwolnienie lekarskie a chodza pomimo choroby do pracy, narazajac innych na zachorowanie. Co wiecej jest to mile widziane przez kierownictwo firmy. Nie dosc ze jest takie zachowanie, swiadomym narazeniem wielu ludzi na chorobe zakazna (tak za to grozi 10 lat ponoc!) to jeszcze ma konsekwecje takie ze po paru dniach choruje 3/4 pracownikow i firma i tak ma straty.
  Choc dobrze by bylo gdyby wypowiedzial sie w tej kwestii jakis prawnik.

 3. Cami 09.09.2021 11:43
 4. j3w 09.09.2021 11:48

  Ha! A za oknami się rozglądam, to już wiem którą firmę mogę pominąć.

 5. agama 09.09.2021 13:39

  wstyd, wg ulotek producentów te szczepionki nawet nie udają, że działają XD

 6. hWdPOPIS 09.09.2021 21:48

  @Admin WM: NWO czynnie bierze udział w masowej rzezi niewinnych ludzi więc jeśli tzw. “pracodawca” idzie w tym samym kierunku co ci bezwzględni złodzieje i mordercy to wg. mnie jest psychopatycznym i niebezpiecznym rzeźnikiem. Określenie “mobbing sanitarny” lub „mobbing szczepionkowy” jest kompletnie nie trafione bo nie oddaje terroru i grozy tego morderczego ZŁA *****kwaczegoZBRODNIARZA *****POPIS *****NWO.

 7. polach 10.09.2021 09:27

  @Admin WM
  Myślę, że można już ukuć nowy termin: „mobbing sanitarny” lub „mobbing szczepionkowy”.

  Ani “sanitarny” bo to nie są działania sanitarne bo :
  sanitarius ‘dotyczący zdrowia’ od c. sanitas ‘zdrowie’) 1. związany z higieną i zdrowiem, zajmujący się zapobieganiem chorobom.
  Ani “szczepionkowy” bo:
  preparaty eksperymentalne tkz terapii genowej nie mieszczą się w definicji “szczepionki”
  zawierają różne metale ciężkie(kadm, ołów itp) nawet stal nierdzewną , różne nieznane cząstki, grafen, białka dające efekt “koronawirusa” oraz pewnego pasożyta o nazwie “świdrowiec” który poraża układ odpornościowy organizmu, i to jest w preparatach wszystkich firm na coś co nie istnieje czyli C19 preparaty mają to co opisałem ale w różnych stężeniach jak podczas eksperymentu aby sprawdzić jakie efekty przyniosą i są podzielone na kilka grup etc.
  Więc to absolutnie nie jest szczepionka tylko koń trojański dla indoktrynowanego i dezinformowanego celowo społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.