Oficjalne żyjemy już w nowej epoce geologicznej

Opublikowano: 14.07.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2181

Może ktoś to przegapił, ale już oficjalnie żyjemy w nowej epoce geologicznej – antropocenie. Określono także dokładną datę, która ma być początkiem „epoki człowieka”.

11 lipca podczas konferencji prasowej Grupa Robocza ds. Antropocenu, w której pracuje prof. Jan Zalasiewicz, brytyjski geolog polskiego pochodzenia, określiła, kiedy dokładnie zaczął się antropocen.

Każda epoko geologiczna posiada umowne granice czasowe, a także fizyczne. Geolodzy stawiają „pinezki” w miejscach, w których odkryto reprezentatywne odsłonięcia skał i osadów, dzięki którym można określić wiek geologiczny.

W jakim miejscu postawiono pinezkę, która oznacza granice antropocenu? Wybrano jezioro Crawforda w Kanadzie. W osadach dennych jeziora geolodzy zaobserwowali wyraźne zmiany, które wynikają m.in. z użycia bomb atomowych przez człowieka.

To właśnie prace człowieka nad bronią jądrową są według naukowców momentem rozpoczęcia nowej epoki geologicznej. Za początek antropocenu umownie uznano 1950 roku.

Oznacza to, że w nowej epoce żyjemy już ponad 70 lat i najpewniej będzie w niej żyło wiele kolejnych pokoleń.

Początek antropocenu oznacza koniec poprzedniej epoki, czyli holocenu, który trwał od 10 tysięcy lat. Holocen rozpoczęło ostatnie stopnienie lądolodu skandynawskiego.

Autorstwo: SG
Na podstawie: „Focus”, „Nature”
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Kazma 14.07.2023 15:30

    “Oznacza to, że w nowej epoce żyjemy już ponad 70 lat i najpewniej będzie w niej żyło wiele kolejnych pokoleń” – co najmniej niepoprawny optymizm, chociaż właściwie raczej bardziej fatalizm…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.