Odległa mgławica wygląda jak kałamarnica

Opublikowano: 03.05.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1955

W kosmicznych przestworzach znajduje się dziwny obiekt znany jako Mgławica Kałamarnicy (Ou4). Od lat fascynuje swoją tajemniczością i swym niezwykłym pięknem. Usytuowana 3000 lat świetlnych od nas, w konstelacji Cefeusza, otoczona jest czerwonawym blaskiem Mgławicy Nietoperz (Sh2-129). Co sprawia, że Mgławica Kałamarnica tak przykuwa wzrok?

Pierwszym elementem wyróżniającym tę mgławicę jest jej niebieska barwa, spowodowana świeceniem podwójnie zjonizowanego wodoru. Poświata ta jest rezultatem dużej energii emitowanej przez gwiazdy znajdujące się w jej wnętrzu. Źródłem gwiezdnej materii, z której składa się Ou4, jest potrójna gwiazda HR 8119. Jasnoniebieska iskierka w centrum mgławicy wskazuje na ciągły dopływ nowych obłoków gazu i pyłu.

Mgławica Kałamarnica robi również wrażenie swoimi rozmiarami — rozciąga się na około 50 lat świetlnych, czyniąc ją jedną z największych mgławic w naszej Galaktyce. Jednak to nie tylko rozmiar i barwa czynią Mgławicę Kałamarnicę wyjątkową. Jej kształt, przypominający ogromną kałamarnicę, nadaje jej dodatkowej tajemniczości i czyni ją intrygującym obiektem dla miłośników astronomii.

Mgławica Kałamarnica jest również przedmiotem badań licznych astronomów i misji kosmicznych. Analiza jej struktury i składu pozwala naukowcom lepiej zrozumieć procesy zachodzące we wszechświecie oraz te mające wpływ na powstawanie gwiazd i planet.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.