Odległa mgławica wygląda jak kałamarnica

W kosmicznych przestworzach znajduje się dziwny obiekt znany jako Mgławica Kałamarnicy (Ou4). Od lat fascynuje swoją tajemniczością i swym niezwykłym pięknem. Usytuowana 3000 lat świetlnych od nas, w konstelacji Cefeusza, otoczona jest czerwonawym blaskiem Mgławicy Nietoperz (Sh2-129). Co sprawia, że Mgławica Kałamarnica tak przykuwa wzrok?

Pierwszym elementem wyróżniającym tę mgławicę jest jej niebieska barwa, spowodowana świeceniem podwójnie zjonizowanego wodoru. Poświata ta jest rezultatem dużej energii emitowanej przez gwiazdy znajdujące się w jej wnętrzu. Źródłem gwiezdnej materii, z której składa się Ou4, jest potrójna gwiazda HR 8119. Jasnoniebieska iskierka w centrum mgławicy wskazuje na ciągły dopływ nowych obłoków gazu i pyłu.

Mgławica Kałamarnica robi również wrażenie swoimi rozmiarami — rozciąga się na około 50 lat świetlnych, czyniąc ją jedną z największych mgławic w naszej Galaktyce. Jednak to nie tylko rozmiar i barwa czynią Mgławicę Kałamarnicę wyjątkową. Jej kształt, przypominający ogromną kałamarnicę, nadaje jej dodatkowej tajemniczości i czyni ją intrygującym obiektem dla miłośników astronomii.

Mgławica Kałamarnica jest również przedmiotem badań licznych astronomów i misji kosmicznych. Analiza jej struktury i składu pozwala naukowcom lepiej zrozumieć procesy zachodzące we wszechświecie oraz te mające wpływ na powstawanie gwiazd i planet.

Źródło: InneMedium.pl