Oddać majątek Ormianom

Opublikowano: 29.04.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 186

Katolikosi Karekin II i Aram I wzywają Turcję do zwrotu skonfiskowanych świątyń ormiańskich i majątku Kościoła.

Wspólne oświadczenie przywódców Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego – Najwyższego Patriarchę Katolikosa Wszystkich Ormian, Karekina II i Katolikosa Wielkiego Domu Cylicji Arama I wydane zostało w związku z Dniem Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ale także w związku ze zbliżającymi się obchodami stulecia tej zbrodni w 2015 r.

„W 1915 r. ponad 1,5 mln Ormian padło ofiarą ludobójstwa. Wygnańcy znaleźli schronienie we wschodniej Armenii (dzisiejszej Republice Armenii), Syrii, Libanie i innych krajach arabskich, a także w wielu innych miejscach na świecie. Ofiary ludobójstwa i wysiedleń żyjący pod jurysdykcją Imperium Osmańskiego w zachodniej Armenii, Cylicji i innych regionach wraz ze swymi majątkami osobistymi utracili również świątynie i dobra należące do Kościoła, w tym sanktuaria i klasztory, ośrodki religijne, edukacyjne i charytatywne, skarby kultury i wiary, chaczkary, rękopisy, ikony i inne przedmioty wartościowe, a także całe gospodarstwa uznane przez państwo tureckie za „mienie porzucone”. Dziś, 98 lat po ludobójstwie naród i władze tureckie, jako następcy Imperium Osmańskiego, nie tylko zaprzeczają że doszło do ludobójstwa, ale także kontynuują politykę anty-armeńską, zatrzymując skonfiskowane majątki kościelne, w tym religijne i kulturowe skarby narodu ormiańskiego. Dlatego wzywamy Republikę Turcji do uznania ludobójstwa dokonanego na Ormianach; pełnego zrekompensowania Ormianom poniesionych strat i naruszenia ich praw ludzkich i narodowych, a także natychmiastowego zwrotu ormiańskich kościołów, klasztorów, majątków kościelnych oraz duchowych i kulturowych skarbów narodu ormiańskiego, ich prawowitego właściciela” – napisali katolikosi.

Przywódcy religijni Ormian zapewnili też o wdzięczności wobec wszystkich państw i nacji, które uznały historyczną prawdę o Medz Jeghern. Dotychczas uczyniły to Argentyna, Austria, Australia, Belgia, Chile, Cypr, Francja, Grecja, Holandia, Kanada, Liban, Litwa, Niemcy, Polska, Rosja, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Urugwaj, Walia, Watykan, Wenezuela i Włochy. Odrębną kwestią pozostaje ocena działalności eksterminacyjnej Turków wobec Greków (zwłaszcza pontyjskich) – uznanej za ludobójstwo przez Armenię, Grecję, Cypr i Szwecję i wymordowanie chrześcijańskich społeczności Asyryjskich, uznawane za ludobójstwo przez Szwecję, Nową Południową Walię i Australię Południową.

Z kolei w dorocznym orędziu w związku Dniem Pamięci Ludobójstwa Ormian, prezydent Serż Sarkisjan podkreślił, że „jest naszym obowiązkiem dawanie świadectwa i wskazywanie społeczności międzynarodowej faktu, że negowanie ludobójstwa jest bezpośrednią kontynuacją tamtej zbrodni, która w ten sposób nadal trwa we współczesnej Turcji”. Ormiański prezydent zaznaczył, że przypominanie o tamtej tragedii nie jest „rozdrapywaniem historycznych ran”, ale wyzwaniem jak najbardziej współczesnym – czego dowodzą losy tureckiego noblisty Orhana Pamuka i Hranta Dinka, założyciela i redaktora naczelnego dwujęzycznego, turecko-ormiańskiego stambulskiego tygodnika „Agos”, zastrzelonego przed swą redakcją w 2007 r.

Autor: karo
Źródło: Geopolityka.org

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Widzę, że mnoży się namnażanie konfliktów.