Odbiorą obywatelom punkty za łamanie zakazu palenia

Opublikowano: 16.10.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2256

Kilka lat temu, w Pekinie wprowadzono przepisy zakazujące palenia papierosów w budynkach użyteczności publicznej, miejscach pracy i w transporcie publicznym. Jednak wielu ludzi nie przestrzega tej zasady, dlatego władze zdecydowały się podjąć surowe kroki – za złamanie zakazu odbierane będą punkty z programu Social Credit System.

Zakaz palenia papierosów w budynkach użyteczności publicznej w Pekinie został przyjęty 1 czerwca 2015 roku. Każdego roku odnotowuje się tysiące przypadków złamania tego przepisu, a mieszkańcy coraz częściej narzekają na użytkowników papierosów elektronicznych, choć te (jeszcze) nie są objęte zakazem. W samym sierpniu i wrześniu naliczono ponad 2,2 tysiąca przypadków naruszenia prawa.

Pekin zapowiedział surowe kary za nieprzestrzeganie zakazu. Obywatelom będą między innymi odbierane punkty z programu Social Credit System, co obniży ich „wiarygodność”. Co więcej, nazwiska osób, które złamią zakaz, będą przedstawiane publiczne i ośmieszane przez rząd, natomiast miejska Komisja Zdrowia i Planowania Rodziny będzie udostępniać dane urzędnikom z działu przemysłu i handlu.

Social Credit System to nic innego, jak system oceniania życia obywateli. Władze mogą przyznawać lub odbierać punkty w zależności od tego, jakie decyzje podejmują poszczególni mieszkańcy i jak wygląda ich życie. Program jest wspierany przez sieć milionów kamer rozmieszczonych w całym kraju oraz sztuczną inteligencję, która analizuje życie każdego obywatela, dlatego często mówi się, że w Chinach zapanowała cyfrowa dyktatura. W ten sposób, rząd ukarał już miliony ludzi, a „wiarygodność” wielu z nich jest tak niska, że nie wolno im prowadzić normalnego życia.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: China.org.cn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.