Obszary szczególnej troski

Opublikowano: 29.12.2012 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1391

O przedsiębiorstwach związanych z łącznością i kanałami łączności portal Stefczyk.info rozmawia z założycielem Instytutu Sobieskiego, posłem PiS Pawłem Szałamachą, byłym wiceministrem skarbu.

STEFCZYK.INFO: Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Poczcie Polskiej. Likwiduje ona monopol Poczty przy przesyłaniu najlżejszych listów. Od lat mamy zapaść na kolei, która może się skończyć nawet ich upadkiem i przejęciem przez inwestora. Problemy ma również PLL LOT. Czy firmy zajmujące się połączeniami, łącznością powinny być w rękach państwa?

PAWEŁ SZAŁAMACHA: Zestawił Pan trzy działy, które rządzą się innymi prawami. PLL LOT z tego zestawienia bym wykluczył. Lot działa na rynku bardzo konkurencyjnym, niemal w pełni skomercjalizowanym. Przewaga kapitału prywatnego w spółkach lotniczych jest zupełnie normalna. Na całym świecie firmy z tego sektora są prywatne, przeszły proces prywatyzacji już wiele lat temu.

– Co z PKP i Pocztą Polską?

– Koleje i Poczta to są przedsiębiorstwa o charakterze sieciowym, które realizują usługi powszechnego dostępu. One powinny być dostępne na terenie całego kraju. To jest bowiem podstawowa służebność społeczna. Tu nie chodzi jedynie o działalność nacelowaną na zysk. To są firmy realizujące pewne usługi publiczne, do których dostęp powinien być powszechny. Warto zaznaczyć, że w niektórych krajach te obszary nie podlegały prywatyzacji. Z kolei koleje zostały sprywatyzowane w Wielkiej Brytanii. I to zostało ocenione bardzo negatywnie. Charakter sieciowy danej firmy – tak jest również z sieciami przesyłowymi w energetyce – powoduje, że przedsiębiorstwa takie są niezwykle mało czułe na zmiany, na działalność konkurencji.

– Czym to skutkuje?

– To sprawia, że prywatyzacja takich firm prowadzi do osłabienia w sposób bardzo znaczący standardów i maksymalizacji zysków, kosztem innych spraw.

– Obecna władza widzi potrzebę posiadania wpływu na takie obszary państwa?

– Nie. Widać to choćby na przykładzie kolei. Wielokrotnie powtarzałem, że przeprowadzona kilka lat temu zmiana w obszarze kolei – wydzielenie spółki Przewozy Regionalne – zniszczyło strukturę sieci kolejowej. I skutkiem są takie problemy jak to, co dzieje się na Śląsku. Doszło do zniszczenia krwiobiegu sieci kolejowej w Polsce. A to jest usługa, która powinna być powszechna w kraju.

– Mamy koniec monopolu Poczty Polskiej. To będzie korzystne?

– Warto pamiętać, że Poczta Polska straciła już wiele na rynkach regionalnych. Poczta Polska ma obowiązek dostarczania przesyłek w całym kraju. Ona często dostarcza przesyłki w miejsca, do których żaden inny operator nie chciałby jechać. Mówię o sytuacji, w której wysyłana jest paczka do dalekiej miejscowości i listonosz musi jechać np. wiele kilometrów, żeby przesyłkę dowieźć. I tego nikt poza Pocztą nie zrobi. Natomiast Poczta została wypchnięta z najbardziej lukratywnych rynków, np. w wielkich miastach. Faktem jest jednak, że Poczta, jak i wiele przedsiębiorstw, jest również kiepsko zarządzana.

– To również problem.

– Oczywiście. Ludzie obecnej władzy nie tylko mają problemy z prowadzeniem polityki ekonomicznej na poziomie makro, ale i mikro. Ludzie nominowani przez tę władze źle prowadzą firmy. Wystarczy spojrzeć, co dzieje się w LOT, Bumar, co dzieje się w sektorze petrochemicznym. To są przykłady fatalnej polityki zarządzania. I Poczta Polska również jest ofiarą tych samych problemów. To są efekty działania tych samych ludzi, którzy weszli do spółek w 2008 roku, w chwili relatywnie dobrej sytuacji. Oni stali się beneficjantami pracy nad spółkami państwowymi, jakie prowadził nasz rząd. Myśmy zlikwidowali wiele dziur, którymi wypływały finanse ze spółek. Straty były wielkie. Dalsze działania w tej sprawie zostały jednak zaniechane i mamy tego efekty. Wiele obszarów pruje się w rękach.

Rozmawiał: TK
Źródło: Stefczyk.info

image_pdfimage_print

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. davidoski 30.12.2012 05:37

    Każda firma kurierska obsługuje każdą miejscowość w Polsce. Nie wiem o czym ten człowiek mówi, że tylko poczta dostarcza listy do odległych miejscowości. Albo nie wie o czym mówi, albo celowo kłamie.

  2. fugazi 01.01.2013 16:59

    Dzięki admin za obronę normalności i logiki:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.