Obszary szczególnej troski

Opublikowano: 29.12.2012 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 606

O przedsiębiorstwach związanych z łącznością i kanałami łączności portal Stefczyk.info rozmawia z założycielem Instytutu Sobieskiego, posłem PiS Pawłem Szałamachą, byłym wiceministrem skarbu.

STEFCZYK.INFO: Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Poczcie Polskiej. Likwiduje ona monopol Poczty przy przesyłaniu najlżejszych listów. Od lat mamy zapaść na kolei, która może się skończyć nawet ich upadkiem i przejęciem przez inwestora. Problemy ma również PLL LOT. Czy firmy zajmujące się połączeniami, łącznością powinny być w rękach państwa?

PAWEŁ SZAŁAMACHA: Zestawił Pan trzy działy, które rządzą się innymi prawami. PLL LOT z tego zestawienia bym wykluczył. Lot działa na rynku bardzo konkurencyjnym, niemal w pełni skomercjalizowanym. Przewaga kapitału prywatnego w spółkach lotniczych jest zupełnie normalna. Na całym świecie firmy z tego sektora są prywatne, przeszły proces prywatyzacji już wiele lat temu.

– Co z PKP i Pocztą Polską?

– Koleje i Poczta to są przedsiębiorstwa o charakterze sieciowym, które realizują usługi powszechnego dostępu. One powinny być dostępne na terenie całego kraju. To jest bowiem podstawowa służebność społeczna. Tu nie chodzi jedynie o działalność nacelowaną na zysk. To są firmy realizujące pewne usługi publiczne, do których dostęp powinien być powszechny. Warto zaznaczyć, że w niektórych krajach te obszary nie podlegały prywatyzacji. Z kolei koleje zostały sprywatyzowane w Wielkiej Brytanii. I to zostało ocenione bardzo negatywnie. Charakter sieciowy danej firmy – tak jest również z sieciami przesyłowymi w energetyce – powoduje, że przedsiębiorstwa takie są niezwykle mało czułe na zmiany, na działalność konkurencji.

– Czym to skutkuje?

– To sprawia, że prywatyzacja takich firm prowadzi do osłabienia w sposób bardzo znaczący standardów i maksymalizacji zysków, kosztem innych spraw.

– Obecna władza widzi potrzebę posiadania wpływu na takie obszary państwa?

– Nie. Widać to choćby na przykładzie kolei. Wielokrotnie powtarzałem, że przeprowadzona kilka lat temu zmiana w obszarze kolei – wydzielenie spółki Przewozy Regionalne – zniszczyło strukturę sieci kolejowej. I skutkiem są takie problemy jak to, co dzieje się na Śląsku. Doszło do zniszczenia krwiobiegu sieci kolejowej w Polsce. A to jest usługa, która powinna być powszechna w kraju.

– Mamy koniec monopolu Poczty Polskiej. To będzie korzystne?

– Warto pamiętać, że Poczta Polska straciła już wiele na rynkach regionalnych. Poczta Polska ma obowiązek dostarczania przesyłek w całym kraju. Ona często dostarcza przesyłki w miejsca, do których żaden inny operator nie chciałby jechać. Mówię o sytuacji, w której wysyłana jest paczka do dalekiej miejscowości i listonosz musi jechać np. wiele kilometrów, żeby przesyłkę dowieźć. I tego nikt poza Pocztą nie zrobi. Natomiast Poczta została wypchnięta z najbardziej lukratywnych rynków, np. w wielkich miastach. Faktem jest jednak, że Poczta, jak i wiele przedsiębiorstw, jest również kiepsko zarządzana.

– To również problem.

– Oczywiście. Ludzie obecnej władzy nie tylko mają problemy z prowadzeniem polityki ekonomicznej na poziomie makro, ale i mikro. Ludzie nominowani przez tę władze źle prowadzą firmy. Wystarczy spojrzeć, co dzieje się w LOT, Bumar, co dzieje się w sektorze petrochemicznym. To są przykłady fatalnej polityki zarządzania. I Poczta Polska również jest ofiarą tych samych problemów. To są efekty działania tych samych ludzi, którzy weszli do spółek w 2008 roku, w chwili relatywnie dobrej sytuacji. Oni stali się beneficjantami pracy nad spółkami państwowymi, jakie prowadził nasz rząd. Myśmy zlikwidowali wiele dziur, którymi wypływały finanse ze spółek. Straty były wielkie. Dalsze działania w tej sprawie zostały jednak zaniechane i mamy tego efekty. Wiele obszarów pruje się w rękach.

Rozmawiał: TK
Źródło: Stefczyk.info

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Rozbi 29.12.2012 21:42

  No i proszę – kolej to już służebność społeczna a lotnictwo nie?
  A dlaczego dyskryminujemy lotnictwo?
  Przecież to absurdalne i nielogiczne.

  Jeśli ktoś mieszka na totalnym zadupiu to powinien liczyć się z plusami i minusami takiej lokalizacji – dlaczego ma płacić za wysyłkę tyle samo co człowiek który mieszka 100m od urzędu pocztowego albo od paczkomatu?

  Może na tej samej zasadzie wprowadźmy cene biletów autobusowych – ryczałtowo kilka zł za przejazd – nie ważne skąd i dokąd jedziesz… Bo w tej chwili tak wygląda rynek poczty.

  Zresztą w obecnej chwili cennik poczty polskiej poszedł tak w górę że straci ona głównych klientów na listy polecone priorytetowe jakimi są sprzedawcy internetowi – w tej chwili cena takiego listu jest prawie taka sama jak cena przesyłki kurierskiej.

  Poczta upadnie właśnie dlatego że ma obowiązek dostarczania pod tej samej cenie do zadupiastych miejscowości – a nie dlatego ze jest źle zarządzana.
  Poza tym firmy kurierskie też dostarczają do zadupiastych miejscowości – i ewentualnie podnoszą o kilka złotych cenę na strefe B czy C (zależy od przewoźnika)
  Firmą z takim ustawowo narzuczonym obowiązkiem strat nie można dobrze zarządzać.
  Niech dzierżawią swoje siedziby firmom prywatnym i kurierskim (i tak zawsze w Poczcie na 6 okienek otwartych jest tylko 2- wiec dlaczego w pozostalych 4-ech nie mogloby byc np DHL, UPS, OPEK czy Siodemka?

  Wiecej pieniedzy by zyskali na dzieleniu sie i dzierzawie swoja siatka urzedow pocztowych niz na wysylce przesylek

 2. davidoski 30.12.2012 05:37

  Każda firma kurierska obsługuje każdą miejscowość w Polsce. Nie wiem o czym ten człowiek mówi, że tylko poczta dostarcza listy do odległych miejscowości. Albo nie wie o czym mówi, albo celowo kłamie.

 3. Rozbi 31.12.2012 13:52

  Admin – wybacz ale sa firmy kurierskie ktore maja tańszą przesyłkę paczkową niż Poczta Polska.
  Zapomniałeś chyba o tym że cena podana przez pocztę polską to cena z VAT 0% – ale sklep internetowy czy sprzedawca np allegro (a nie oszukujmy sie – oni najwiecej wysylaja) nie moze w rozliczeniu z Urzedem Skarbowym sprzedac uslugi wysylki Poczta Polska ze stawka 0% – czyli musi doliczyc do ceny Poczty Polskiej dodatkowe 23% – i cena juz rosnie bardzo do góry.

  A np firma kurierska (z którą ja współpracuje) daje mi 9zł netto za paczke – podczas gdy poczta polska ma dla mnie taką samą cenę – niezaleznie od tego czy wysylam 1 paczkę czy 100 paczek miesięcznie…

  Poza tym moja firma kurierska dostarcze przesylki WSZEDZIE bez zadnych dodatkowych oplat- tyle samo place za wysylke do Warszawy i tyle samo do wioski na kresach podlaskich…

  I nikt mojej firmy kurierskiej nei zmuszal do stosowania takich cen/znizek czy braku stref i naliczania od km – po prostu wymógł to rynek. Głównym odbiorcą usług kurierskich są klienci kupujący przez sklepty internetowe – pośrednikiem sklepy internetowe. A wiadomo że sklep internetowy wybierze taką formę przesyłki i taką firmę kurierską żeby było najtaniej i najlepiej dla klienta – w innym wypadku klient wybierze inny sklep internetowy który ma lepszą dla niego formę dostawy.

  Prosze i logiczne – nie trzeba żadnych ustawowych nakazów ani zakazów.

 4. Rozbi 01.01.2013 14:32

  Admin – a kto teraz o zdrowych zmyslach korzysta z listu zwyklego ktory nie ma zadnej gwarancji ze dojdzie?
  W epoce poczty elektronicznej pocztowek, listow itp juz raczej nikt nie wysyla.

  Wszyscy ktorzy maja choc troche oleju w glowie wysylaja listem poleconym (ktory mozna sledzic na stronie poczty polskiej) – i do tego priorytetowym – a taki po podwyzce kosztuje ponad 7zl netto gabaryt B (nawet najmniejszy wagowo) dodajac dotego potwierdzenie odbioru ( w przypadku listow urzedowych) to juz jest prawie 10 zl NETTO (bez wspomnianego podatku) – ekonomiczny jest troche tanszy – ale tylko odrobine.

  Nie sprawdzales wszystkich firm – wiec nie wypowiadaj sie w temacie.
  Sam prowadze sklep internetowy od 4 lat i dokladnie orientuje sie w cenach i warunkach wysylki roznych firm kurierskich.

  Wskaz mi ile procentowo wysylanych jest listow ZWYKLYCH NIEPOLECONYCH – takie wysylki to marny procent.
  Nawet pisma urzedowe wysylane sa za potwierdzeniem odbioru ( a takie potwierdzenie kosztuje dodatkowo 3zl netto)

  Kto chce wysylac list z leby Na śląsk? W erze poczty elektronicznej?
  To smieszne i absurdalne. Jedynie chyba urzędówka.
  A w tej chwili pisma urzędowe sądowe, ZUS US itp itd – w dalszym ciągu znajdują się w monopolu Poczty Polskiej.

  Faktury można wysyłać firmą kurierską, ale nawet do faktur potrzebne jest potwierdzenie odbioru – albo chociaż polecenie, żeby upewnić się że paczka dotarła.

  Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego ile przesyłek NIErejestrowanych ginie na poczcie – dlatego takie przesyłki wysyłają (albo zamawiają) tylko ludzie skrajnie nieodpowiedzialni albo skrajnie skąpi.

  JA nie widzę powodu do utrzymywania ustawowego monopolu Poczty Polskiej i bardzo mi przykro że ty widzisz jakikolwiek powód.

 5. fugazi 01.01.2013 16:59

  Dzięki admin za obronę normalności i logiki:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.