Obraza majestatu

Opublikowano: 19.05.2011 | Kategorie: Prawo

Liczba wyświetleń: 843

Policja w Białymstoku ukarała kibiców manifestujących przeciwko zamykaniu stadionów i krzyczących „Donald matole, twój rząd obalą kibole!” mandatami za „demonstracyjne okazywanie lekceważenia konstytucyjnemu organowi Rzeczypospolitej Polskiej”, jakim jest premier. Możliwość taką dał jej art. 49 kodeksu wykroczeń, który za coś takiego pozwala karać nawet aresztem. Potwierdziło się w praktyce, że choć teoretycznie wszyscy są wobec prawa równi, to na mocy tego przepisu – współczesnego odpowiednika crimen laesae maiestatis – niektóre osoby (piastujące w danej chwili stanowiska państwowe wymienione w Konstytucji RP) traktowane są jako nadludzie, których inni są obowiązani traktować w szczególny sposób. O ile zwykłego człowieka nie wolno tylko zniesławiać i znieważać, to ludziom uosabiającym „konstytucyjne organy RP” nie wolno nawet publicznie okazać lekceważenia. Bo jakże to, lekceważyć Władzę?

Oczywiście przeciwnicy polityczni takich osób – zwykle nie pełniący funkcji „konstytucyjnych organów” podobnej ochronie już nie podlegają. I tak, w chwili obecnej można bezkarnie wygwizdać na wiecu przemówienie Jarosława Kaczyńskiego, ale jeśli ludzie gwiżdżą w obecności przemawiającego Donalda Tuska albo Bronisława Komorowskiego, powinni liczyć się z tym, że policjant lub strażnik miejski może wlepić im mandat, a nawet – teoretycznie – z wyrokiem sądu skazującym na areszt. Oczywiście jeśli sytuacja polityczna uległaby zmianie i to Jarosław Kaczyński zostałby premierem, to wtedy grzywną lub aresztem groziłoby wygwizdanie właśnie jego…

Również prezentowanie w miejscu publicznym żartów rysunkowych ośmieszających Donalda Tuska lub Bronisława Komorowskiego może zostać aktualnie zakwalifikowane jako „demonstracyjne okazywanie lekceważenia konstytucyjnemu organowi RP” i ukarane. (Zgodnie z komentarzem do kodeksu wykroczeń„okazywanie lekceważenia” polega na „zachowaniu uzewnętrznionym w jakikolwiek sposób, tj. czynem, gestem, słowem itd., które cechuje się pogardliwym stosunkiem do czegoś, wyrażaniem pogardy, brakiem należnego szacunku, bagatelizowaniem czegoś” – pasuje jak najbardziej). Za to Jarosława Kaczyńskiego czy Grzegorza Napieralskiego można w obecnej konfiguracji politycznej ośmieszać do woli (byle nie znieważając) i nic za to nie grozi. Ale po wyborach sytuacja może się odwrócić.

Nie ma jeszcze ustalonego orzecznictwa, czy „miejscem publicznym” jest również publicznie dostępna strona internetowa – ale w świetle orzeczenia Sądu Najwyższego, że takim miejscem jest „każde miejsce dostępne dla nieokreślonej liczby osób” można spodziewać się, że sądy mogą na to pytanie zacząć odpowiadać twierdząco. Niewykluczone więc, że wkrótce ktoś dostrzeże możliwość wykorzystania artykułu 49 kodeksu wykroczeń przeciwko osobom zamieszczającym w Internecie żarty ośmieszające prezydenta czy premiera…

Autor i źródło: Jacek Sierpiński


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

19 komentarzy

 1. Jack Ravenno 19.05.2011 07:56

  Tak właśnie jest gdy nie rozliczy się przeszłości i ciagnie jedynie słuszne wymysły prawne. Żenujące.

 2. manchester U 19.05.2011 11:27

  Już pisałem wcześniej i napiszę jeszcze raz .Czym obecna władza różni się od czerwonych przed stanem wojennym.Niczym tam też nie wolno było obrażać premiera i władz PRL i jak by się do tego wszyscy stosowali to Tusk nigdy by sie do koryta nie dorwał.Dzisiaj historia zatacza koło dzisia młodym nie podoba się to samo co tamtej młodzieży a mianowicie brak perspektyw na przyszłość i głodowe wypłaty.I właśnie w ten sposób mogą demonstrowac swoje niezadowlenie z obecnej sytuacji.Powie ktoś że przeciez są demokratyczne metody wyrażania sprzeciwu.Ależ oczywiście tylko ramy tych demokratycznych metod wyznaczył rząd który się przykleił do koryta.Za “czerwonych” także były demokratyczne metody wyrażania niezadowolenia i też ramy tych metod wyznaczył rząd z tamtych czasów.Więc widac że nic się nie zmieniło rzad zawsze będzie okłamywał społeczeństwo w trosce o swoje koryto.W rozmowie z policjantami których znam osobiście słyszę stwierdzenia że też mają dosyć takiej polityki.A może by tak NIK zajął się zakupionymi dla policji samochodami marki Fiat Dukato.Z dobrze poinformowanych źródeł wiem że (dopiszę prawdopodobnie w obawie o represje)samochody te nie przeszły badań technicznych i były zakupione poniżej ich rynkowej wartości.Wypadające drzwi ciasne siedzenia do przewozu policjantów ciągłe awarie.Ciekawe kto coś przytulił za decyzję o kupnie takiego złomu.A i na zakończenie też byłem na meczu JAGIELONIA-LEGIA w miniony piątek i stałem na stadionie na “młynie” i jak myślicie też krzyczałem czy nie “Donald …… twój rząd obalą kibole”…

 3. falcon_millenium 19.05.2011 11:42

  Moja inicjatywa : stworzyć wreszcie ustawy o odpowiedzialności politycznej zarówno w kontekście szacunku do obywateli jak i odpowiedzialności za zmarnowane nasze pieniądze z nakazem spłaty całej zmarnowanej sumy. Te polityczne śmieci za nic nie odpowiadają ale my obywatele za wszystko.

  Dodatkowo lokalne/globalne referenda w których takich typowych karierowiczów politycznych i głąbów można usunąć w trybie natychmiastowym.

  Co do strony internetowej. Może forum to miejsce publiczne, zależy od forum. Ja uważam, że “moja własna” strona internetowa to miejsce prywatne i nikomu kto jest władzą nie wolno po niej chodzić. Jeśli moje mieszkanie ma otwarte drzwi, to oznacza że każdy może do niego wejść i zrobić mi sprawę, bo na ścianach mam powypisywane hasła przeciwko władzy?

  Faszyści.

 4. taihosan 19.05.2011 12:05

  Banda złodziei przy żłobie psami szczuje naród.

 5. matimagic 19.05.2011 13:28

  falcon_millenium
  Nie, nie mogą Ci postawić zarzutów, bo masz w mieszkaniu takie a nie inne napisy, bo do Twojego mieszkania ma dostęp ograniczona liczba osób. A do Twojej strony internetowej – nieograniczona. Czujesz różnice?

  Wszyscy narzekacie na to, że idioci są przy korycie i nie można ich obrażać. To może problemem jest to, że idioci wybierają tych idiotów?

  Autor, niech poczyta kodeks karny, zamiast jak jakiś znerwicowany, zakompleksiony dzieciak pisać artykuły, i najpierw się doedukuje.

  Dla autora:
  1. Zniesławienie jest karalne.
  2. Zniesławienie organu konstytucyjnego ze względu na wyższą społeczną szkodliwość, jest tym bardziej karalne.
  3. Osoby o których jest artykuł nie są nadludźmi – pełnią funkcje publiczne, wybrani są przez naród. Skoro są idiotami, to może naród idiotów nie wybiera? A jeśli naród to idioci, to przykro mi, nic nie zrobisz.
  4. Nie popieram naszego rządu ani żadnej partii w obecnym parlamencie, ale obraza najwyższych osób w państwie przez własnych obywateli, jest dla mnie lekceważeniem prawa, i powinno spotkać się z reakcją. Skoro prawa są dla wszystkich, to dlaczego grupa demonstrantów miałaby mieć inne ulgi?
  5. Poczytaj zanim przyjdziesz wylewać żale i wprowadzać innych w błąd.

 6. falcon_millenium 19.05.2011 14:39

  @matimagic – nie czuję różnicy. Niestety. Moja strona jest dla moich znajomych i dla nikogo innego. Nikt nikomu nie każe tam wchodzić i czytać jakie ja mam zdanie na różne tematy.

  Wybory. Idioci wybierają idiotów? mnie się zdaje, że #$%#^# siedzą tam od 30 lat i nikt nie ma wpływu kto ich wybiera. Nie jestem odosobniony w tej opinii.

  Kodeks? Jaki kodeks? – moja rodzina ma sprawy rodzinne w sądzie od 1992 roku i nie ma mowy tutaj o żadnym kodeksie. Mowa o bezprawiu i wyczynianiu cudów przez “wysoko” postawionych kryminalistów sądowych ?

  “Organ konstytucyjny” to to samo co “osobowość prawna” firmy/korporacji.
  Nie rozumie jak stanowisko czy instytucja może odpowiadać za cokolwiek. Człowiek rozumiem.

  Takie zapisy zostały stworzone w celu pozbycia się odpowiedzialności personalnej. Jak można obrazić urząd czy stanowisko ? Brednie i bzdury.

  Zniesławienie organu?

  Wystarczy nie działać na szkodę innych i nie wymuszać na innych spełniania własnych oczekiwań.

  Z zachowania polityków widać, że nie mają na uwadze dobra obywateli a takie coś chyba przyrzekają. Mają obowiązek działać na naszą korzyść a robią odwrotnie. Sami to wybrali.

  Ja nie potrzebuję instytucji, która by mnie reprezentowała. Nikt też nie może wymuszać na mnie podporządkowania.

  Czy rząd może mi podać dowód na piśmie, że chcę żeby mnie reprezentował?
  Nie może. Obywatelem zostałem jak byłem osobą niepełnoletnią bez możliwości świadomego wyboru. W ostatnich wyborach głosowałem na Korwina. Żadna z obecnych osób nie spełnia moich oczekiwań i nie wymuszam tego na nich, jednak uważam, że oni na mnie wymuszać też niczego nie mogą.
  Ja jestem obywatelem świata. Polakiem się czuję. Nie jestem natomiast częścią systemu bo go nie akceptuję.

  Nie chcę ich wspierać z moich podatków. Nie chcę ich mieć na liście płac.
  Już dawno ich zwolniłem.

  Jednak “instytucja” wymusza na mnie haracz w postaci podatków, które uważam za ciężkie przestępstwo przeciwko wolności.
  Kiedy Instytucja wymusza na mnie odpowiedni sposób wypowiedzi i zachowania – uważam to już za gwałt.. Nie wolno krytykować. Jednym słowem mam mówić i myśleć tak jak chcą “oficjele”.

  Rozumiem, że nie “powinno się” (to jest kultura osobista) mówić o kimś, że jest złodziejem/oszustem/……./…….. itp w kontekście rzekomego “prawa”, jednak jeśli ktoś mnie okrada i wymusza na mnie haracz to kim on jest? – Mam napisać kochanym człowiekiem czy raczej bandytą i złodziejem?

  “…należnego szacunku…” – to tak samo jak: “należnego podatku”.

  Nie istnieje dla mnie “należny” szacunek. Można go wzbudzać lub można wzbudzać odrazę.

  W życiu jest tak, że ten kto chce, wzbudza u innych szacunek i wynika on z życia, zachowania, pomocy, czynienia dobra dla innych.

  Obecny system zbudowany jest na wymuszeniach i dopóki to się nie zmieni, dopóty ludzie będą obrażać cwaniaków i oszustów.

 7. Murphy 19.05.2011 15:17

  @falcon_millenium: Bardziej się z Tobą zgodzić nie mogę! 🙂

  „…należnego szacunku…” – no to jest najlepsze. Od kiedy to szacunek ma się mieć do kogoś jeśli on na ten szacunek sobie nie zapracował? Przypomniał mi się George Carlin i jego “The Ten Commandments”.

  “Obecny system zbudowany jest na wymuszeniach i dopóki to się nie zmieni, dopóty ludzie będą obrażać cwaniaków i oszustów.”

  Jak można obrazić cwaniaka i oszusta mówiąc o nim że jest cwaniak i oszust? Przecież nic poza prawdą się nie mówi. I to ma być karalne?

 8. arthurking 19.05.2011 16:06

  Ciekawe, co na to Koziołek Matołek ? Pewnie jest maksymalnie wk#rwiony :).

 9. falcon_millenium 19.05.2011 16:19

  Bardzo istotną sprawą jest też określenie “miejsce publiczne”.
  Kto wyznacza owe miejsca publiczne? Według mnie zależy to od danej sytuacji.

  Przykład 1: Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest wykroczeniem. Powód: wychowanie w trzeźwości.
  Jeśli spożywasz ten alkohol pod parasolami na rynku w Krakowie, może tam siedzieć z dziećmi, być dobrze pijany i wszystko jest zgodnie z prawem. Osoba stojąca metr poza parasolem/ogródkiem już popełnia wykroczenie. Obecność dzieci nie ma tu nic do rzeczy. Profity z ogródków dla miasta tłumaczą wszystko.

  Przykład 2: impreza w knajpie. Przyjeżdża policja i nagle okazuje się, że lokal jest własnością prywatną i właściciel dyktuje warunki. Z doświadczenia. Knajpa jest w końcu miejscem publicznym czy prywatnym. Skoro ktoś prowadzi działalność to chyba publicznym a jednak okazuje się, że nie do końca.

  Przykład 3: Komisariat policji nie jest miejscem publicznym?? dlaczego? takie było tłumaczenie służb.

  Przykład 4: Na terenie prywatnym ktoś chodzi na golasa. Czy jest to zgodne z prawem czy nie? nie robi tego publicznie jednak widać to z zewnątrz i ktoś może się poczuć obrażony 😛

  Gdzie jest granica prawa a gdzie granica czystego absurdu.

  Takich przykładów można mnożyć setki i w każdym widać, że prawo można naciągać jak systemowi pasuje.

 10. Jack Ravenno 19.05.2011 17:31

  Daj człowieka a paragraf sie znajdzie – pomroczność jasna i różne takie.

  Orwell się kłania 🙂

  Poza tym – gdyby było dobrze no to nic by nie było ale żeby pod byle pretekstem nękać obywateli – to wskazuje na wybitną nieudolność i małość “wadzy”. I to jest dopiero żenada.

  falcon_millenium – popieram!

 11. Hanah 19.05.2011 20:04

  Ktoś napisał wczoraj w komentarzu pod jednym z tutejszych artykułów, że u nas prawie jak na Białorusi, i że zbliżamy się do powstanie państwa policyjnego – ja powiem więcej: państwo policyjne to my już mamy (czytał ktoś, że firmy ochroniarskie i straż miejska mają już takie same prawa jak policja?) Białoruś to my już dogoniliśmy, oby uczeń nie przerósł mistrza 🙁
  Wszyscy (tu na WM bo poza wolnymi mediami ludzie żyją w urojonym świecie) wiemy, że wszelka walka z pedofilią, terroryzmem itp, czy teraz z kibicami – to tylko pretekst do większej inwigilacji i wymuszenia na obywatelach posłuszeństwa wobec władzy.
  bush też powiedział po 11/09, że “kto nie jest z nami – jest z terrorystami” (a tych należy wybić). Premier tuskoszenko postępuje tak samo – kto nie jest z nim, jest przeciwko niemu i należy go “wyeliminować”. Do tej pory był “dobrym wujkiem”, bo głosy niezadowolenie wobec jego rządu nie były aż na taką skalę, moherów i PiS’iorów można było ośmieszyć, nieposłusznych dziennikarzy zwolnić itp, ale teraz coraz więcej ludzi okazuje swoje niezadowolenie i tuskoszenko pokazuje swą prawdziwą twarz i na co go stać.
  Za matoła się obaził, a powinien się tramwajem przejechać to usłyszałby jeszcze więcej na swój temat).
  Ktoś powiedział, że na szczęście zostało mu już tylko 5 miesiecy sprawowania władzy i koniec.. Czy na pewno? Poza tym w ciągu 5 miesięcy można jeszcze wiele spier…..
  Gostek jest spalony, grozi mu Trybunał więc nie ma chyba nic do stracenia – jak mówi łacińskie przysłowie “człowiek przyparty do muru – chwyta w końcu za cegły” – w takim stanie jest już tuskoszenko, wszystko za cenę utrzymania się na stołku! Zresztą czego można się spodziewać po niemiecko-żydowskim agencie? Przecież jego zadaniem było rozłożyć Polskę i właśnie to zrobił! Na białostockich ulicach za obrazę miłościwie nam panującego matoła można zarobić mandat w wysokości 500 zł.

  Poniżej jest link do artykułu, pamiętam jak po rozesłaniu go znajomym – wyśmiano mnie, że to nie jest możliwe! Już w ubiegłym roku prof.Krasnodębski powiedział, że tusk jest w stanie przy pomocy mundurowych stłumić bunt:
  http://www.fakt.pl/Beda-mordy-na-opozycji-a-Tusk-krwawo-stlumi-bunt,artykuly,86321,1.html

  Zaczynam się zastanawiać do czego jeszcze może się naszemu obecnemu rządowi “przydać” mająca u nas w Łaskach stacjonować armia amerykańska (oprócz dobranie się do gazu łupkowego), czyż niemożliwym jest scenariusz jak w Libii? Manifestujący “bandyci” wyszli na ulice obalić rząd i armia USA pośpieszy mu na pomoc ?! Czy wydaje się Wam to zbyt nierealne? Powiem więcej – UE ma swoją policję, “zaszczyt” dowodzenia policją międzynarodową przypadł Niemcom. Dlaczego w Polsce odbywają się szkolenia niemieckich i polskich policjantów? Również pod kątem tłumienia manifestacji..?
  Rządy na całym świecie widzą, że obywatele się budzą i wychodzą na ulice więc muszą mieć wyszkolone organa do stłumienia “bandytów chcących ich obalić”, w przeciwnym razie misternie budowany plan wprowadzenia NWO mógłby się nie powieść (i tak już mnóstwo z niego zostało w życie wdrożone)
  Jeszcze jeden wątek: twórcy NWO przez lata obsadzali wiodące pozycje w każdym kraju swoimi ludźmi, aby potem można było łatwo podpisywać “chore” ustawy, zmieniać prawo, pozbywać obywateli przywilejów.. Zobaczcie jak łatwo to w każdym kraju idzie! Jak chętnie państwa oddały suwerenność i dały się zwabić do kołchozu UE, jak mimo powoli posuwającego się upadku waluty Euro – mimo to rządzący chcą na siłę ja jeszcze wprowadzać w swych krajach!
  Poniżej bardzo dobry (wielu na pewno znany film, ale warto sobie odświeżyć):
  http://tv.wolnemedia.net/filmy-dokumentalne/spowiedz-agenta/
  lub
  http://tv.wolnemedia.net/filmy-dokumentalne/3-sposoby-usa-na-obalenie-%E2%80%9Cdyktatury%E2%80%9D/

  Właśnie to się u nas dzieje.

  ..a Orwell – te scenariusz też już mamy realizowany.

 12. Hanah 19.05.2011 20:20

  Poniżej zarąbiste hasło, Ivan znalazł, ja tylko powielam 🙂

  http://demotywatory.pl/3066177/Odwracanie-uwagi-od-spraw-waznych

 13. Hanah 19.05.2011 20:28
 14. IVAN GROZNY2 19.05.2011 21:00

  Falkon -pelna zgoda w 100% na to co tu napisales

  Moze jeszcze poklonic sie panu mamy panie premierze? Narod pana wybral. BRAVO Ale narod to 100% Pana poparlo 50%glosujacych czyli ok 25% narodu CZy tzn ze reszta nie moze sie panu przeciwstawiac, nie zgadzac sie z panem????
  Ty idioto -czy to obraza??? Ty matole – czy to obraza czy stwierdzenie faktu?
  Slownik Kopalinskiego podaje pod definicja matoł slowo kretyn i tam wlasnie
  http://www.slownik-online.pl/
  cyt:” kretyn idiota, głupiec, tępak, bałwan; med. człowiek mający objawy kretynizmu, matołectwa, upośledzenia fiz. i umysłowego na tle niedoczynności tarczycy.” – ja takie objawy widze u pana panie premierze i co z tym fantem zrobic? Placic 500zl bo pan jest premierem a ja nie?

  Tu film z zajscia i mierni lecz zawsze wierni “zomowcy”
  OJCIEC BYL W ZOMO A WUJEK W ORMO JA BYLEM I JESTEM ZA PLATFORMA
  film z zatrzymania kibicow JAGIELONII
  http://www.youtube.com/watch?v=q5ZodDSk8A0

  Szkoda ze nie znajdzie sie jakis prawnik ktory chcial by oronic tych chlopakow \
  ALE KTORY BY CHCIAL “ZGINAC W WYPADKU”
  Skazani na egzekucje cz.1 Tajemnicze zgony
  http://www.youtube.com/watch?v=jOXwgBcwy8w

  spoko film
  Jak przed swiatobliwym tuskiem nie bedziesz w trwodze
  W S I cie dopadnie i zalatwi na drodze
  Pozdro dla myslacych

 15. 8pasanger 20.05.2011 02:09

  Można wyrazić nieprzychylną opinię o Donaldzie Tusku bez obrażania.Np.:Sądzę ,że Donald Tusk jest nieuczciwy i niesłowny.(Ja osobiście tak uważam-obiecał zwolnić ministra po numerze z inwestorem z Kataru i stocznią)Na miejscu Tuska kazałbym po cichu odpuścić w takich sprawach-ma w nich o wiele więcej do stracenia-powszechna nienawiść kibiców na niecałe pół roku przed wyborami-to pech.Podobnie Kaczyński stracił na ,,kmiotach Kaczyńskiego”pamiętacie sprawę Huberta H.z Dworca Centralnego?A książę powinien unikać bycia powszechnie znienawidzonym-już Machiavelli o tym pisał.

 16. MakSym 20.05.2011 08:27

  Szacunek wymuszany dla “konstytucyjnych organów państwa” za pomocą ustawy jest warty tyle, ile papier na którym ją wydrukowano, pod warunkiem że papier ten nadaje się np. do podtarcia tyłka czy na rozpałkę.

 17. falcon_millenium 20.05.2011 17:33

  Czasami dosadność sytuacji powoduje agresję i dosadność oceny.. nie trzeba być prostakiem. Czasami świadczy to tylko o naszej wewnętrznej słabości.
  Że Polacy artykułują emocje za pomocą wulgaryzmów to nie jest odosobniona sprawa. Dla policji i innych służb jest to w standardzie bo po prostu słychać.

 18. Hanah 20.05.2011 17:56

  Słuchajcie, 3 czerwca będzie większa akcja, może być ciekawie:
  http://niezalezna.pl/10774-pikieta-w-obronie-%E2%80%9Ematola%E2%80%9D

 19. IVAN GROZNY2 21.05.2011 09:54

  8my passangero Dobrze prawisz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ale zeby tak pomyslec 3eba uzywac mozgu a nie “siedziec w szafie” i sluchac tylko podszeptow piarowcow

  W -luz ale zajechal bym cos do rymu

  MakSym -tak samo mysle!!!! to jest nas juz min 2och

  falcom – rozumiem ze troszke o sobie piszesz -ale szacun!!!!
  http://wiadomosci.onet.pl/waszymzdaniem/59388,znieslawienie_czyobraza,drukuj.html

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.