O sprawiedliwą starość

Opublikowano: 12.02.2013 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych apeluje do posłów o sprawiedliwość dla długoletnich pracowników i umożliwienie im przejścia na wcześniejszą emeryturę.

6 lutego br. sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny głosami koalicji rządzącej zarekomendowała odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy umożliwiającej przejście na emeryturę, niezależnie od wieku, osobom o szczególnie długim okresie pracy, wynoszącym co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Autorzy projektu argumentują, że takie osoby odprowadzonymi składkami na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (ok. 20% wynagrodzenia) zdążyły już zapracować na godną starość. Celem inicjatywy było nie tylko zapewnienie sprawiedliwości społecznej, ale również zachęcenie Polek i Polaków do długotrwałego opłacania składek. OPZZ pod projektem ustawy zebrało wielokrotnie więcej podpisów niż jest to wymagane.

Okazało się, kolejny raz, że bieżące interesy fiskalne koalicji PO-PSL są ważniejsze niż prawa obywatelskie. Długoletni pracownicy będą musieli harować dalej, lub – co równie prawdopodobne – na bezrobociu oczekiwać osiągnięcia wieku emerytalnego. OPZZ zaapelowało do parlamentarzystów o odrzucenie wniosku Komisji i rozpoczęcie prac nad obywatelskim projektem. „Apelujemy o sprawiedliwość, apelujemy o godną starość dla długoletnich pracowników, by gdy zabraknie im sił do pracy lub po jej utracie nie żebrali w opiece społecznej w oczekiwaniu na wypracowaną emeryturę” – podkreślają związkowcy.

Źródło: Nowy Obywatel

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Aida
Użytkownik

Po co mają iść na emeryturę, niech pracują do śmierci, niech pokażą jakimi są patriotami.

RobertM4
Użytkownik
RobertM4

Otóż to, “poprzyj partię czynem, umrzyj przed terminem”. Co za rząd ? Gzie my żyjemy ? A, w kolonii – Polska się nazywa…

Czejna
Użytkownik
Czejna

Zwiazkowcy juz kolejny raz dostali po nosie i zamiast skupic sie na dzialaniach zmieniajacych system, to bezskutecznie probuja w nim uczestniczyc.
Moze w koncu kiedys zatrybia, miast marnowac energie na zludzenia o ludzkich dzialaniach oslow sejmowych, co nie oznacza, ze osly nie wiedza co robia.

ARTUR
Użytkownik
ARTUR

Chyba w tym ustroju się nie uda przepchnąć ustawy bez strajku ogólnopolskiego ,przecież ktoś musi zarabiać na emerytury europosłów którzy po pełnej kadencji mają ją zapewnioną dożywotnio bez względu na wiek i w wysokości ustalonej przez Brukselsję .

Delite
Użytkownik

Takie problemy to tylko w ******* socjalizmie.

“Wprowadźcie socjalizm na pustyni, to po tygodniu piasku zabraknie”.

A jaką dostaną emeryturę młodzi w wieku 20-30, który teraz albo nie mają pracy, albo pracują na umowy śmieciowe? Pewnie w wysokości 0,00 zł.
Także, niech ci w wieku przed emerytalnym nie płaczą, że muszą czekać na wiek emerytalny, gdzie my młodzi nie będziemy mieli na co liczyć.

Aida
Użytkownik

“A jaką dostaną emeryturę młodzi w wieku 20-30, który teraz albo nie mają pracy, albo pracują na umowy śmieciowe? Pewnie w wysokości 0,00 zł.”

A jaką emeryturę dostaną młodzi w wieku 20-30, którzy teraz pracują na pełny etat i mają odprowadzane wszystkie składki? Pewnie w wysokości 0,00zł.
To dopiero “piękna” perspektywa:(

goldencja
Użytkownik
goldencja

@Delite, zgadzam się. To prawda okrutna, ale młodzi nie dostaną żadnych emerytur, chyba że sobie sami zaczną inwestować już dziś i potem sami wypłacać. Wszyscy pracujący na etacie za te 1500 złotych są już przegrani, a ci niepracujący w ogóle, to nawet nie mają szans zmienić swojej przyszłości.
Teraz ludzie powinni zacząć edukować się finansowo, inwestować i zbierać na starość. Tym sprytnym może się poszczęścić i zaśmieją się w twarz Tuskowi za te 67 lat, bo będą mogli w wieku 50 lat nic nie robić.
Prawo jest tak skonstruowane aby szarzy obywatele w żaden sposób nie mogli go zmienić, więc biedni będą biedniejsi, klasa średnia zejdzie do klasy biednej, a najbogatsi będą jeszcze bogatsi. Biedota tylko może protestować ale nic to nie da, bo przecież muszą za coś żyć. Potrzeba minimum na chleb zwycięży z zapałem do walki. Włączcie myślenie ludzie.