O co chodzi? O zyski nielicznych

Opublikowano: 19.07.2012 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 774

Ogródki działkowe to problem głośny nie tylko w naszym kraju. Na Słowacji nowelizacja prawa w 2011 r. doprowadziła do przejęcia wielu tysięcy działek przez deweloperów, bo użytkowników nie było stać na ich dzierżawienie ani wykupienie.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, powodem nowelizacji było orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W latach 60. w ówczesnej Czechosłowacji pod działki pracownicze zaczęto bowiem przeznaczać tereny wywłaszczone po II wojnie w ramach procesu kolektywizacji. W 1991 r. uchwalono ustawę sankcjonującą taki stan rzeczy, mimo że rodziny wywłaszczonych domagały się usunięcia dzierżawców działek.

Tymczasem obecnie działki przejmują deweloperzy, ponieważ dotychczasowych użytkowników nie stać na ich utrzymanie. Po nowelizacji prawa działkowego muszą bowiem ponosić rynkowe koszty dzierżawy – zbyt wysokie dla emerytów, którzy stanowią aż 90% z 30 tysięcy słowackich działkowiczów.

Do 1 kwietnia 2011 r. użytkownicy działek pod Bratysławą we wsi Devinska Nova Ves płacili symboliczną kwotę około 4 euro rocznie za 700 metrów kwadratowych. Od 1 kwietnia cena wzrosła do 1500 euro. Rynkową cenę musi też zapłacić działkowicz, który chce swój ogródek wykupić. Zanim nowelizacja ustawy weszła w życie, obowiązywał okres przejściowy, w którym można było wykupić swoje działki po cenie regulowanej przez państwo. Teraz grunty przeznaczone pod działki ogrodnicze sprzedają się co najmniej po 45 euro za metr kwadratowy. Większości działkowiczów nie stać na zapłacenie takiej ceny.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

  1. adambiernacki 19.07.2012 14:33

    Złodzieje chcą sprzedać grunty koncernom, od których w łapę wzięli i tyle.

  2. senseimarcel 19.07.2012 18:45

    Kononowicz prorokiem – “Nie będzie niczego”

  3. Prometeo 20.07.2012 02:28

    ogródki działkowe są jednym z ostatnich źródeł zdrowej żywności. wszystko co pochodzi od koncernów jest zatrute

  4. Hanah 20.07.2012 08:07

    @Prometeo
    nie do końca się z Tobą zgadza ze stwierdzeniem, że “ogródki działkowe są źródłem zdrowej żywności” ponieważ to zależy skąd gość ma ziarna? Jeżeli z ekologicznego źródła – to tak, jeżeli kupi je gdzieś w OBI czy w Lidl to można się zastanawiać skąd one tak naprawdę są! Większość ziaren pochodzi od tego samego producenta – monsanto!

  5. Hanah 20.07.2012 08:09

    Polecam krótki 2 minutowy filmik:
    http://www.youtube.com/watch?v=p9j8M-T0x5A

  6. Prometeo 20.07.2012 08:50

    @Hanah
    jeśli idzie o GMO to jest już chyba wszędzie ale jest wiele innych paskudztw tj.środki ochrony roślin czy substancje podtrzymujące świeżość .Zwróć uwagę na zapach i smak pomidorów z lidla a tych z własnej uprawy ta sama odmiana a inny owoc obejżyj filmik eugenika i masz odpowiedź czemu rolnicy muszą a nie mogą

  7. Prometeo 20.07.2012 08:59

    dodam jeszcze że działkowcy pozyskują nasiona z własnych upraw dbają o to by mieć smaczne plony więc oczywiste że jak ładna papryka to trzeba odłożyć nasionka

  8. Il 25.07.2012 20:06

    germańskie prusaki podstępnie i zaborczo chcą skolonizować następne nie swoje ziemie.

    W miejscowości Olsztyn koło Częstochowy z miejscowego placu decyzją urzędników wycięto kilka wieloletnich drzew orzechów włoskich, które corocznie owocowały dając niewielkie ale bezpłatne pożywienie mieszkańcom i gościom.
    Plac w ramach eurodotacji urzędnicy postanowili zamienić w kosztowny bruk z wyszlifowanych na płasko kamieni.
    Deb..lizm polskawych urzędników nie zna granic.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.