Nowy zespół – te same problemy

Opublikowano: 06.10.2016 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 322

28 września odbyło się pierwsze spotkanie międzyresortowego zespołu ds. oceny sytuacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Już wcześniej mogliśmy przeczytać zapowiedzi, chociaż częściej na portalach dedykowanym osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, niż w popularnych serwisach.

Zespół zgodnie z założeniami zajmie się oceną sytuacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin/opiekunów. Podjęte zostaną ważne tematy, przede wszystkim dzięki samym opiekunom, dzięki ich uporowi. To oni w maju wręczyli swoje postulaty premier Beacie Szydło. Po pierwszym organizacyjnym spotkaniu zespołu, którym kierował będzie Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, można było dowiedzieć się, że 26 października poruszane kwestie dotyczyć będą aktualnej działalności ustawodawczej Sejmu w zakresie zgłaszanych postulatów. Obecnie w Sejmie procedowane są ustawy dotyczące finansowania edukacji dzieci niepełnosprawnych, oraz kolejne dotyczące opiekunów osób niepełnosprawnych. W listopadzie zespół się zajmie edukacją i rehabilitacją zawodową osób niepełnosprawnych. Z kolei w grudniu zaplanowano, że zespół wraz z Głównym Urzędem Statystycznym, będzie przygotowywać diagnozę sytuacji osób niepełnosprawnych.

Na stronie rządowej Niepelnosprawni.gov.pl niestety nie ma zamieszczonych informacji dotyczących szczegółów spotkań. Wiemy, że będą prowadzone rozmowy, ale nie do końca wiemy, jaki będą miały formułę. To że będą miały charakter otwarty nie musi oznaczać tego, że każdy zainteresowany będzie mógł w nich uczestniczyć. Jak wiemy, często otwarte rozmowy są zamknięte dla tych osób, które nie działają w żadnej organizacji pozarządowej.

Ogólne stwierdzenie, że w grudniu zespół wraz z  Głównym Urzędem Statystycznym, będzie przygotowywać diagnozę sytuacji osób niepełnosprawnych niewiele mówi. Oby planowany raport na temat sytuacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin uwzględniał także ich sytuację na rynku pracy. Od tego, czy osoby niepełnosprawne znajdą pracę, zależy często sytuacja całej rodziny. Niestety o zjawisku handicapizmu mówi się w naszym kraju niewiele.

Jeżeli chcemy uczestniczyć w spotkaniu warto wysłać zapytanie na adres sekretariat.bon@mpips.gov.pl, z prośbą o przesłanie harmonogramu spotkań, gdy taki już powstanie. Obecnie znamy tematy spotkań, które zaplanowane są w tym roku. Osoby niepełnosprawne to pełnoprawni, często aktywnie poszukujący pracy członkowie społeczeństwa. Potencjał, zaangażowanie i ich umiejętności są lekceważone.

Od kolejnego posiedzenia w spotkaniach zespołu mogą brać udział zaproszeni przedstawiciele środowisk osób niepełnosprawnych oraz eksperci. Ich skład ma być dobierany w zależności od tematów posiedzeń, Krzysztof Michałkiewicz zadeklarował jednak, że kolejne spotkania będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych przedstawicieli środowiska. Oby rzeczywiście osoby, których te dyskusje dotyczą, mogły zabrać głos.

Zapewne będzie można usłyszeć, dlaczego tyle uwagi poświęca się osobom niepełnosprawnym. Gdyby jednak ich sytuacja, jak i opiekunów tychże osób nie była skomplikowana pewnie, zespół w ogóle nie byłby potrzebny. Co prawda zespół jest odpowiedzią na majowy protest opiekunów osób niepełnosprawnych i to ich problemy będą priorytetowe, ale na pewno kwestie dotyczące edukacji i aktywizacji zawodowej również należałoby poruszyć. Mimo że Sejm w 1997 roku uchwalił Kartę Praw Osób Niepełnosprawnych i powinniśmy przestrzegać jej zapisów, to pewnie wiele osób nie wie, że taki dokument w ogóle funkcjonuje.

Autorstwo: Irene_A
Zdjęcie: Sgenet (CC0)
Na podstawie: Watchdogpfron.pl
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.