Nowy zespół – te same problemy
28 września odbyło się pierwsze spotkanie międzyresortowego zespołu ds. oceny sytuacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Już wcześniej mogliśmy przeczytać zapowiedzi, chociaż częściej na portalach dedykowanym osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, niż w popularnych serwisach.
Zespół zgodnie z założeniami zajmie się oceną sytuacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin/opiekunów. Podjęte zostaną ważne tematy, przede wszystkim dzięki samym opiekunom, dzięki ich uporowi. To oni w maju wręczyli swoje postulaty premier Beacie Szydło. Po pierwszym organizacyjnym spotkaniu zespołu, którym kierował będzie Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, można było dowiedzieć się, że 26 października poruszane kwestie dotyczyć będą aktualnej działalności ustawodawczej Sejmu w zakresie zgłaszanych postulatów. Obecnie w Sejmie procedowane są ustawy dotyczące finansowania edukacji dzieci niepełnosprawnych, oraz kolejne dotyczące opiekunów osób niepełnosprawnych. W listopadzie zespół się zajmie edukacją i rehabilitacją zawodową osób niepełnosprawnych. Z kolei w grudniu zaplanowano, że zespół wraz z Głównym Urzędem Statystycznym, będzie przygotowywać diagnozę sytuacji osób niepełnosprawnych.
Na stronie rządowej Niepelnosprawni.gov.pl niestety nie ma zamieszczonych informacji dotyczących szczegółów spotkań. Wiemy, że będą prowadzone rozmowy, ale nie do końca wiemy, jaki będą miały formułę. To że będą miały charakter otwarty nie musi oznaczać tego, że każdy zainteresowany będzie mógł w nich uczestniczyć. Jak wiemy, często otwarte rozmowy są zamknięte dla tych osób, które nie działają w żadnej organizacji pozarządowej.
Ogólne stwierdzenie, że w grudniu zespół wraz z Głównym Urzędem Statystycznym, będzie przygotowywać diagnozę sytuacji osób niepełnosprawnych niewiele mówi. Oby planowany raport na temat sytuacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin uwzględniał także ich sytuację na rynku pracy. Od tego, czy osoby niepełnosprawne znajdą pracę, zależy często sytuacja całej rodziny. Niestety o zjawisku handicapizmu mówi się w naszym kraju niewiele.
Jeżeli chcemy uczestniczyć w spotkaniu warto wysłać zapytanie na adres [email protected], z prośbą o przesłanie harmonogramu spotkań, gdy taki już powstanie. Obecnie znamy tematy spotkań, które zaplanowane są w tym roku. Osoby niepełnosprawne to pełnoprawni, często aktywnie poszukujący pracy członkowie społeczeństwa. Potencjał, zaangażowanie i ich umiejętności są lekceważone.
Od kolejnego posiedzenia w spotkaniach zespołu mogą brać udział zaproszeni przedstawiciele środowisk osób niepełnosprawnych oraz eksperci. Ich skład ma być dobierany w zależności od tematów posiedzeń, Krzysztof Michałkiewicz zadeklarował jednak, że kolejne spotkania będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych przedstawicieli środowiska. Oby rzeczywiście osoby, których te dyskusje dotyczą, mogły zabrać głos.
Zapewne będzie można usłyszeć, dlaczego tyle uwagi poświęca się osobom niepełnosprawnym. Gdyby jednak ich sytuacja, jak i opiekunów tychże osób nie była skomplikowana pewnie, zespół w ogóle nie byłby potrzebny. Co prawda zespół jest odpowiedzią na majowy protest opiekunów osób niepełnosprawnych i to ich problemy będą priorytetowe, ale na pewno kwestie dotyczące edukacji i aktywizacji zawodowej również należałoby poruszyć. Mimo że Sejm w 1997 roku uchwalił Kartę Praw Osób Niepełnosprawnych i powinniśmy przestrzegać jej zapisów, to pewnie wiele osób nie wie, że taki dokument w ogóle funkcjonuje.
Autorstwo: Irene_A
Zdjęcie: Sgenet (CC0)
Na podstawie: Watchdogpfron.pl
Źródło: WolneMedia.net