Nowy sposób przewidywania zgonu człowieka

Opublikowano: 29.07.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2534

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii opracowali metodę określania wieku biologicznego ludzi na postawie mikroflory jelitowej. Informacje na temat wieku biologicznego można wykorzystać, aby zapobiec przedwczesnej śmierci, jeśli analiza wykaże znaki ostrzegawcze. Wyniki badań zostały opublikowane w repozytorium bioRxiv.

W jelitach człowieka żyją kolonie bakterii, których liczba komórek dochodzi do 10 do potęgi 14, czyli o rząd wielkości wyżej od liczby komórek samego organizmu. Wiadomo, że mikroflora odgrywa ważną rolę w kształtowaniu odporności, produkuje substancje ważne dla układu nerwowego, a także wpływa na proces starzenia. Ponieważ skład mikroflory jelit zmienia się wraz z biegiem życia, trudno jest określić, które właściwie bakterie wiążą się z ryzykiem rozwoju określonych chorób i starzeniem.

W nowym badaniu wzięło udział 1165 osób w wieku 20-90 lat, od których pobrano próbki mikroflory jelitowej. Biolodzy ustalili skład mikroflory w każdym przypadku i powiązali go z wiekiem biologicznym ochotników. Uzyskane dane obejmujące właściwości każdego rodzaju mikroorganizmu wykorzystano do głębokiej analizy sieci neuronowej składającej się z trzech ukrytych warstw z 512 węzłami w każdej, przetwarzających napływające informacje. Wykorzystano 90% próbek do nauki, pozostałe zostały wykorzystane w celu sprawdzenia.

Jak wykazały badania, wyszkolona sieć neuronowa przepowiadała wiek osoby zgodnie ze składem mikroflory z dokładnością 3,94 roku. Dalsza analiza wykazała, że ​​wiek biologiczny człowieka determinowany jest przez 39 taksonów mikroorganizmów.

Okazało się, że starzenie się ma niewiele wspólnego z obecnością korzystnych lub szkodliwych bakterii w jelitach. Na przykład liczba komórek chorobotwórczego drobnoustroju Campylobacter jejuni, który powoduje biegunkę, zmniejsza się wraz z wiekiem, a gatunki z rodzaju Eubacterium, pożyteczne dla ludzi, wręcz przeciwnie, zwiększają swoją liczbę. Ponadto mikroorganizmy charakterystyczne dla osób starszych niekoniecznie przyczyniają się do starzenia się i rozwoju chorób związanych z wiekiem.

Zdjęcie: S. Schuller (CC BY 4.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Szwęda 15.01.2019 19:11

  Przecież już chyba dawno stwierdzono, że starzenie się zwierzęcia/człowieka jest zdeterminowane przez geny.

 2. Szwęda 15.01.2019 20:22

  Mają znaczenie, ale największe znaczenie mają geny.

 3. wloczykij 29.07.2019 09:08

  Wierzysz lekarzowi lub naukowcowi – jesteś jak owca. Ci ludzie od zawsze się mylili i dalej to robią. Ciągle Ci mówią, że odkryli nowy lek, a chorych i leków tylko przybywa. Większość ludzi nie jest w stanie myśleć.

 4. Szwęda 29.07.2019 15:27

  Trzeba jeść ogórki, kapuchę kiszoną, pić maślankę, zsiadłe mleko najlepiej surowe od krowy nieprzetwarzane, ciasta drożdżowe, chleb na zakwasie, podpiwek itd. Surowe owoce i warzywa, bo od tego też flora idzie. No i cukier w umiarze, bo ponoć rozwala florę. Nawet mięso można spokojnie jeść jeżeli je się je razem z surowymi warzywami.

 5. gajowy 29.07.2019 15:35

  Czyli kuracja antybiotykowa skraca życie o …kilka lat.

 6. Szwęda 29.07.2019 20:05

  Antybiotyki niszczą florę kiszkową na lata! Ludzie dawno zapomnieli, że antybiotyk daje się człowiekowi wtedy kiedy nic innego nie pomaga, a choroba galopuje i zagraża życiu pacjenta. Dzisiaj lekarze zapisują a ludzie biorą antybiotyki niemal zupełnie beztrosko często gęsto rujnując sobie zdrowie, a uczeni mówią, że nie znają przyczyn raka…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.