Nowe środki chemiczne niszczące powłokę ozonową

Opublikowano: 20.02.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 378

Protoplastą obecnego zwalczania dwutlenku węgla było bohaterskie zwalczanie freonów, które rzekomo odpowiadały za znaczne uszczuplenie ziemskiej powłoki ozonowej. Już w 1987 roku podpisano odpowiednik protokołu z Kioto zwany protokołem z Montrealu, a potem kilkukrotnie dodawano na czarną listę kolejne zidentyfikowane substancje. Okazuje się, że nie wszystkie.

Istnieją grupy środków zwane VSLS, które w ogóle nie były ujęte w wykazach z Montrealu. Okazuje się, że ich ilość w atmosferze zdecydowanie wzrasta. Wcześniej uznano, że wpływ VSLS na warstwę ozonową nie jest znaczący, ale wzrost koncentracji tych związków chemicznych wskazuje na to, że ich wpływ na uszczuplenie ozonu może być zdecydowanie niedoszacowany.

VSLS nie jest aż tak agresywny w stosunku do ozonu jak chlorofluorokarbony – CFCc – ale mimo, iż operuje niżej to może powodować rozpad tego gazu. To co jeszcze wymaga ustalenia, to stwierdzenie czy odkryte poziomy VSLS są spowodowane aktywnością naturalną czy też zostały wyprodukowane w ramach procesów przemysłowych ludzkości.

Na podstawie: au.ibtimes.com
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.