Nowe kanały regionalne TVP – król jest nagi

Opublikowano: 16.09.2013 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 370

Telewizja Polska uruchomiła pod nazwą TVP Regionalna pasmo 16 kanałów regionalnych. Niestety, okazało się że ośrodki regionalne przez lata zostały ogołocone.

Dotychczas ośrodki regionalne nadawały na kanale TVP Info swoje 4,5-godzinne okienka. Od 1 września br. TVP Info stało się kanałem już tylko informacyjnym, a ośrodki regionalne tworzą swoje kanały wraz z pasmem wspólnym TVP Regionalna. Zmiana ta ujawniła, w jak złej kondycji są ośrodki regionalne.

Przed laty stanowiły ważny element zaplecza Telewizji Polskiej. Produkowały sporo programów na anteny ogólnopolskie. Miały także swoje okienko na kanale TVP 2. Początkowo pasmo wspólne liczyło niecałe 4 godziny, a resztę programów produkowały samodzielnie ośrodki regionalne. Z czasem jednak ograniczano nakłady finansowe. W 2001 roku pasmo wspólne przekroczyło 75% czasu nadawania programów regionalnych. Coraz mniej programów było także produkowanych na antenę ogólnopolską, postępowała centralizacja. Ośrodki regionalne traciły swą samodzielność najpierw w ramach TVP 3, później w pod skrzydłami TVP Info.

Obecna zmiana spowodowała zwiększenie samodzielności i decyzyjności oddziałów regionalnych. Wydłużono ich pasma regionalne oraz zwiększono udział w paśmie wspólnym. Okazało się jednak, że wiele ośrodków regionalnych nie poradziło sobie z tym zadaniem. Przykładem jest chociażby tak banalna rzecz, jak nadawanie własnego logo na ekranie w pierwszych dniach emisji. Inne przykłady, to udostępnienie swojego programu dla prasy przez TVP Gorzów Wielkopolski na 2 dni przed rozpoczęciem emisji czy też w dalszym ciągu zapychanie programu lokalnego telezakupami przez TVP Szczecin.

A przecież zapewnianie informacji i innych programów lokalnych społeczeństwu w regionach to jeden z elementów misji telewizji publicznej. Telewizja Polska wolała jednak przez lata wydawać pieniądze na kontrakty gwiazdorskie, niż na prawdziwą misję.

Źródło: Władza Rad

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
W.W.
Użytkownik
W.W.

Dać sobie spokój z bredzeniem o misyjności TVP.
Archiwa do CAP a resztę sprzedać temu, kto da więcej.

WW