Nowe kanały regionalne TVP – król jest nagi

Telewizja Polska uruchomiła pod nazwą TVP Regionalna pasmo 16 kanałów regionalnych. Niestety, okazało się że ośrodki regionalne przez lata zostały ogołocone.

Dotychczas ośrodki regionalne nadawały na kanale TVP Info swoje 4,5-godzinne okienka. Od 1 września br. TVP Info stało się kanałem już tylko informacyjnym, a ośrodki regionalne tworzą swoje kanały wraz z pasmem wspólnym TVP Regionalna. Zmiana ta ujawniła, w jak złej kondycji są ośrodki regionalne.

Przed laty stanowiły ważny element zaplecza Telewizji Polskiej. Produkowały sporo programów na anteny ogólnopolskie. Miały także swoje okienko na kanale TVP 2. Początkowo pasmo wspólne liczyło niecałe 4 godziny, a resztę programów produkowały samodzielnie ośrodki regionalne. Z czasem jednak ograniczano nakłady finansowe. W 2001 roku pasmo wspólne przekroczyło 75% czasu nadawania programów regionalnych. Coraz mniej programów było także produkowanych na antenę ogólnopolską, postępowała centralizacja. Ośrodki regionalne traciły swą samodzielność najpierw w ramach TVP 3, później w pod skrzydłami TVP Info.

Obecna zmiana spowodowała zwiększenie samodzielności i decyzyjności oddziałów regionalnych. Wydłużono ich pasma regionalne oraz zwiększono udział w paśmie wspólnym. Okazało się jednak, że wiele ośrodków regionalnych nie poradziło sobie z tym zadaniem. Przykładem jest chociażby tak banalna rzecz, jak nadawanie własnego logo na ekranie w pierwszych dniach emisji. Inne przykłady, to udostępnienie swojego programu dla prasy przez TVP Gorzów Wielkopolski na 2 dni przed rozpoczęciem emisji czy też w dalszym ciągu zapychanie programu lokalnego telezakupami przez TVP Szczecin.

A przecież zapewnianie informacji i innych programów lokalnych społeczeństwu w regionach to jeden z elementów misji telewizji publicznej. Telewizja Polska wolała jednak przez lata wydawać pieniądze na kontrakty gwiazdorskie, niż na prawdziwą misję.

Źródło: Władza Rad