Nowe GMO jest koniem trojańskim

Opublikowano: 04.02.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3362

Niezwykle ważna konferencja pt. „Nowe GMO koniem trojańskim” zorganizowana przez Stowarzyszenie „Polska Wolna od GMO” 3 lutego w Warszawie zgromadziła ekspertów, naukowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz społeczności rolników, którzy podjęli dyskusję na temat aktualnych zagrożeń związanych z nowymi technologiami biotechnologicznymi i ich potencjalnym wpływem na rolnictwo, środowisko, zdrowie publiczne oraz bezpieczeństwo żywnościowe, w świetle aktualnej inicjatywy Komisji Europejskiej w sprawie wykluczenia Nowych Technik Genomowych (NGT) spod reżimu regulacji unijnych w zakresie ograniczeń, kontroli i odpowiedzialności za szkody, jakie obowiązują w odniesieniu do GMO.

W trakcie prezentacji i paneli dyskusyjnych eksperci omówili różnorodne aspekty zagrożeń ze strony NTG (tzw. „nowych GMO”), poruszając kwestie związane z naruszaniem bezpieczeństwa żywności, środowiska, a także brakiem społecznej akceptacji nowych technologii w Polsce, która według stanowiska polskiego rządu przyjętego w dniu 18 listopada 2008 roku „dąży do tego, aby być krajem wolnym od GMO”.

Uczestnicy konferencji mieli okazję zadawać pytania prelegentom oraz wymieniać się opiniami podczas sesji pytań i odpowiedzi. Konferencja zakończyła się podsumowaniem głównych wniosków, które sprowadziły się do wyrażenia całkowitej dezaprobaty do procedur podjętych na forum Unii Europejskiej w celu liberalizacji przepisów dotyczących NTG, w szczególności do odejścia od zasad opisanych w dyrektywie 2001/18 UE w sprawie zmierzonego uwolnienia do środowiska GMO.

Główne tezy konferencji, które uznano za niezbędne do przedstawienia przez polski rząd na forum Unii Europejskiej, sprowadzono do żądania respektowania następujących postulatów:

1. Dotychczasowe przepisy dotyczące ograniczeń użycia GMO w rolnictwie i żywności muszą być stosowane do wszystkich NGT i produktów NGT.

2. W stosunku do produktów NGT winien być wprowadzony obowiązek stosowania odpowiednich metod i procedur pozwalających na ich analizę ryzyka, wykrywanie, analizę ilościową i monitorowanie na każdym etapie produkcji i dystrybucji.

3. Żaden proces produkcyjny stosujący NGT i żaden produkt NGT, lub wytworzony przy użyciu NGT nie może być wyłączony spod stosowania przepisów dotyczących GMO.

4. Państwa członkowskie UE muszą mieć prawo zakazu stosowania jakiegokolwiek produktu NGT, bez uprzedniej zgody organów Unii Europejskiej.

W toku dyskusji wypracowano projekt petycji/apelu do Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w formie nowelizacji ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych z dnia 22 czerwca 2001 r. (Dz. U. 2001 nr 76 poz. 811 z późn. zm.), polegającej na dodaniu do definicji GMO zapisu o Nowych Technikach Genomowych, co skutkować będzie rozciągnięciem obowiązywania przepisów tego aktu prawnego zgodnie z postulatami wymienionymi powyżej.

Stowarzyszenie „Polska Wolna od GMO” wyraża wdzięczność wszystkim prelegentom, uczestnikom i partnerom za udział w konferencji, mając nadzieję, że wydarzenie to przyczyni się do rozwoju świadomości społecznej w kwestiach zagrożeń związanych z nowymi formami modyfikacji genetycznych oraz do poparcia apelu do Prezydenta w celu właściwego uregulowania stanu prawnego RP w materii Nowych Technik Genomowych.

Autorstwo: Stowarzyszenia „Polska Wolna od GMO”
Nadesłano do portalu WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Flibusta 04.02.2024 11:09

  Ale czy to coś da? Producenci wytworów GMO siedzą cicho i robią swoje, bo przecież to jest kwestia ich zysku i bytności na rynku. Szum robią tylko przeciwnicy. Czy były jakieś konferencje na których producenci i zwolennicy GMO przedstawiali swoje argumenty za tymi wytworami? Czy przedstawiali ich pozytywy? Czy wyjaśniali wątpliwości konsumentów? Nic o tym nikt nie zapodawał. Czy ktoś coś wie?

  Podobnie robią producenci plastiku, który dodawany jest obecnie nawet do papieru. I siedzą cicho robiąc swoje. Zaś szeroką publiczność informuje się w alarmistycznym tonie o zagrożeniu plastikiem, sugerując, że to szerokie masy konsumentów zanieczyszczają świat tym produktem. Nigdzie nie ma argumentów za plastikiem. Nikt niczego nie wyjaśnia. Tylko STRASZYĆ wszyscy potrafią

 2. Katarzyna TG 04.02.2024 11:12

  Flibusta, ale co tu wyjaśniać? Większość ma to w du**e i póki tak będzie NIC się nie zmieni.

 3. Flibusta 04.02.2024 13:25

  Katarzyna TG, niby tak, ale wciąż się dziwię. 95% mieszkańców tej planety chce spokojnego zdrowego życia i nie jest w stanie poskromić tych 5%, które posiada zbyt wiele i nie może ich zneutralizować. Skąd wiem, że 5%? z badania przeprowadzonego w zeszłym stuleciu na podstawie narzędzia badawczego zwanego “grą w ultimatum”. Bardzo pouczające…

  No i jak tu nie wierzyć w istnienie sił zła kierujących tymi 5% w celu zniszczenia i wykasowania ludzkości. Te siły ponoć nas nie lubią i wpuściły Adama i Ewę w maliny, ale się nie udało, bo Bóg był sprytniejszy hi..hi.. a potem był potop i wieża Babel (jeden badacz twierdzi, że nasz Wawel to po przegłosach hi..hi.. Babel.. no nie wiem nie wiem hi..hi..)

 4. Katarzyna TG 04.02.2024 13:56

  Flibusta, ano jak się spytać to chcą a potem idą do Lidla i biorą mleczko, śmietanę, wodę mineralną, serek i filety z kurczaka – wszystko opakowane w plastik. Plastik jest wszędzie wokół nich i cały czas ich truje (PFAS i tym podobne) i tyle mają ze spokojnego zdrowego życia. Dokładnie tak samo z GMO- ludzie deklarują że nie chcą GMO ale jaki % sprawdza kupowane produkty w sklepie?

  Brak w tym wszystkim konsekwencji i jakiejś takiej samoświadomości a przemysł .. robi swoje. I tu już jak dowodzi afera z PFAS pełna świadomość tego co robią już jest. Kiedyś części były metalowe, dziś wszystko się robi z plastiku bo tanio, bo “recykling” – no tak ale do recyklingu się nadaje 10-15% odpadów plastikowych. A co z resztą? Pytanie retoryczne ..

 5. adambiernacki 05.02.2024 12:34

  Ponieważ moi drodzy lud pragnie żyć w totalnym załganiu, obłudzie i nieświadomości. Zwłaszcza ci co krzyczą na innych: ty kłamiesz! Lud nie chce znać prawdy i być świadomym a nakłanianie go do tego będzie skutkowało opluciem, uszczerbkiem na zdrowiu a nawet śmiercią. Władza to takie indywidua, które zapewniają im możliwość egzystencji w totalnej nieświadomości i niewoli bo niewolę ukochali ludeczkowie najbardziej. Pragnienie ucieczki od świadomości jest niezwykle widoczne u ludku od moherków do komuszków poprzez utracjuszków. Ważne bowiem jest śniadanie, obiad i kolacja a także prokreacja no i czyja na wierzchu racja. Pierwsza Komunia. Drugie Śniadanie. Trzecia Rzeczpospolita. Genetycznie prymitywny tępak lub mutant poprodukcyjny systemów kocha niewolę bo jest łatwa dla niego a godności przecież nie ma więc co mu tam. Ważne jest tokowanie przy łodiridi w bogatym upierzeniu w ramach hodowli i na to tępak hodowlany przekierowuje całą energię działań.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.