Nowe GMO jest koniem trojańskim

Niezwykle ważna konferencja pt. „Nowe GMO koniem trojańskim” zorganizowana przez Stowarzyszenie „Polska Wolna od GMO” 3 lutego w Warszawie zgromadziła ekspertów, naukowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz społeczności rolników, którzy podjęli dyskusję na temat aktualnych zagrożeń związanych z nowymi technologiami biotechnologicznymi i ich potencjalnym wpływem na rolnictwo, środowisko, zdrowie publiczne oraz bezpieczeństwo żywnościowe, w świetle aktualnej inicjatywy Komisji Europejskiej w sprawie wykluczenia Nowych Technik Genomowych (NGT) spod reżimu regulacji unijnych w zakresie ograniczeń, kontroli i odpowiedzialności za szkody, jakie obowiązują w odniesieniu do GMO.

W trakcie prezentacji i paneli dyskusyjnych eksperci omówili różnorodne aspekty zagrożeń ze strony NTG (tzw. „nowych GMO”), poruszając kwestie związane z naruszaniem bezpieczeństwa żywności, środowiska, a także brakiem społecznej akceptacji nowych technologii w Polsce, która według stanowiska polskiego rządu przyjętego w dniu 18 listopada 2008 roku „dąży do tego, aby być krajem wolnym od GMO”.

Uczestnicy konferencji mieli okazję zadawać pytania prelegentom oraz wymieniać się opiniami podczas sesji pytań i odpowiedzi. Konferencja zakończyła się podsumowaniem głównych wniosków, które sprowadziły się do wyrażenia całkowitej dezaprobaty do procedur podjętych na forum Unii Europejskiej w celu liberalizacji przepisów dotyczących NTG, w szczególności do odejścia od zasad opisanych w dyrektywie 2001/18 UE w sprawie zmierzonego uwolnienia do środowiska GMO.

Główne tezy konferencji, które uznano za niezbędne do przedstawienia przez polski rząd na forum Unii Europejskiej, sprowadzono do żądania respektowania następujących postulatów:

1. Dotychczasowe przepisy dotyczące ograniczeń użycia GMO w rolnictwie i żywności muszą być stosowane do wszystkich NGT i produktów NGT.

2. W stosunku do produktów NGT winien być wprowadzony obowiązek stosowania odpowiednich metod i procedur pozwalających na ich analizę ryzyka, wykrywanie, analizę ilościową i monitorowanie na każdym etapie produkcji i dystrybucji.

3. Żaden proces produkcyjny stosujący NGT i żaden produkt NGT, lub wytworzony przy użyciu NGT nie może być wyłączony spod stosowania przepisów dotyczących GMO.

4. Państwa członkowskie UE muszą mieć prawo zakazu stosowania jakiegokolwiek produktu NGT, bez uprzedniej zgody organów Unii Europejskiej.

W toku dyskusji wypracowano projekt petycji/apelu do Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w formie nowelizacji ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych z dnia 22 czerwca 2001 r. (Dz. U. 2001 nr 76 poz. 811 z późn. zm.), polegającej na dodaniu do definicji GMO zapisu o Nowych Technikach Genomowych, co skutkować będzie rozciągnięciem obowiązywania przepisów tego aktu prawnego zgodnie z postulatami wymienionymi powyżej.

Stowarzyszenie „Polska Wolna od GMO” wyraża wdzięczność wszystkim prelegentom, uczestnikom i partnerom za udział w konferencji, mając nadzieję, że wydarzenie to przyczyni się do rozwoju świadomości społecznej w kwestiach zagrożeń związanych z nowymi formami modyfikacji genetycznych oraz do poparcia apelu do Prezydenta w celu właściwego uregulowania stanu prawnego RP w materii Nowych Technik Genomowych.

Autorstwo: Stowarzyszenia „Polska Wolna od GMO”
Nadesłano do portalu WolneMedia.net