Niskie podatki w Polsce

Opublikowano: 26.01.2016 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 239

Eurostat przedstawił raport na temat wysokości podatków w Unii Europejskiej w 2014 r. Zgodnie z nim w 2014 r. podatki (wraz z ubezpieczeniami społecznymi) w UE stanowiły 40,0% PKB i odrobinę wzrosły w porównaniu z 2013 r., kiedy wynosiły 39,9% PKB. W 2010 r. stanowiły one 38,5% PKB, a w 2005 r. 39,0%.

W 2014 r. najwyższe podatki były w Danii, gdzie wynosiły one 50,8% PKB, w Belgii i we Francji – po 47,9% oraz w Finlandii – 44,0%.

Najniższe podatki w 2014 r. były w Rumunii – 27,7%, w Bułgarii – 27,8%, na Litwie – 28,0% oraz na Łotwie – 28,2%.

Znacznie niższe podatki niż w większości krajów Unii Europejskiej były też w Polsce, gdzie w 2014 r. wynosiły one 33,0% PKB, czyli o 7,0 pkt proc. mniej niż wynosi średnia unijna.

W porównaniu z 2013 r. najbardziej wzrosły podatki w Danii (z 48,1% w 2013 r. do 50,8% w 2014 r.) i na Cyprze (z 31,6% do 34,2%). Największy spadek odnotowano w Czechach (z 34,8% do 34,1%) oraz w Wielkiej Brytanii (z 34,9% do 34,4%).

Eurostat podał też informację o tym, jaki procent PKB stanowią poszczególne formy opodatkowania, które zostały podzielone na trzy grupy: podatki od produkcji i importu, podatki od dochodu i majątku oraz ubezpieczenia społeczne.

Zgodnie z danymi Eurostatu w 2014 r. podatki od produkcji i importu wyniosły w całej UE średnio 13,6% PKB. Najwyższe podatki tego typu były w Szwecji – 22,1% i w Chorwacji – 18,8%, a najniższe na Słowacji – 10,8% i w Niemczech – 10,9%. Polska nieznacznie odbiegała od średniej, mając wskaźnik 12,9% PKB.

Podatki od dochodu i majątku średnio wynosiły 12,8% PKB. Najwyższe podatki tego rodzaju były w Danii – 33,4% i w Szwecji – 17,9%. Najniższe obciążenia były na Litwie – 5,1% i w Bułgarii – 5,3%. Bardzo niskie podatki od dochodu i majątku odnotowano też w Polsce – 6,9%.

Składki na ubezpieczenia społeczne wyniosły w UE 13,4% PKB. Najwyższe składki w 2014 r. były we Francji – 19,2% i w Belgii – 16,9%. Najniższe obciążenia tego rodzaju były w Danii – 1,1% (tam ubezpieczenia społeczne są finansowane głównie z podatków dochodowych) oraz w Szwecji – 3,7%. Minimalnie poniżej średniej znalazła się Polska – 13,2%.

Autorstwo: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MusX
Użytkownik
MusX

Przydaloby sie cos w odniesieniu nie do PKB. Jesli ktos nie jest przekonany to odsylam do algorytmu liczenia PKB. Jest to zwyczajny scam uszyty na potrzeby obecnego systemu. PKB nie mierzy dobrobytu ani wydajnosci gospodarki tylko wydajnosc konsumpcjonizmu, rowniez tego na kredyt.

Szaman
Użytkownik
Szaman

MusX@ dokładnie. ludzie tego nie potrafią zrozumieć i potem się słyszy teksty w stylu.. o słyszałem ze w Polsce się poprawia bo macie wysokie PKB. Normalnie “zielona wyspa”

Rozbi
Użytkownik
Rozbi

oj tam konsumpcjonizm – to jest pół biedy. Najgorsze jest to że wydatki rządowe liczy się również do PKB – czyli de facto liczy się je dwa razy – raz – pieniądze zarabiane przez prywatne firmy i drugi raz – kiedy te zarabiane przez prywatne firmy pieniądze są wydawane przez rząd.

Rozbi
Użytkownik
Rozbi

Przykład. Firma Mantel ma milion euro obrotu rocznie . PKB Danii zwiększyło się o milion euro Z tego miliona zapłaci Duńskiemu rządowi 100 tys Euro podatku
Duński rząd wydaje te 100 tys Euro na zakupy w prywatnych firmach – PKB Danii zwiększyło się teraz już o 1,1 miliona. Następnie te firmy płacą z tych zarobionych z rządowych pieniędzy podatek – i tak dalej i tak dalej i tak dalej.

jaro
Użytkownik
jaro

Ale, Panowie, trzeba dane do czegoś odnieść. Przykład: dwoje ludzi o wzroście 1.75 i 1.56 (przykład) metra. Wzorcem wartości wysokości tych ludzi jest “eksponat” przechowywany pod Paryżem.
Rozumiem te dane tak, że Eurostat liczy PKB krajów według SWOJEJ METODOLOGII i do tych wartości odnosi pozostałe dane. Może to nie jest dokładne, ale daje jakiś ogląd sytuacji.
@MusX: “…cos w odniesieniu nie do PKB….”, więc do czego?
Moim zdaniem PKB w artykule nie jest istotą sprawy a punktem odniesienia.