Niezwykły wpływ porodu na mózg

Opublikowano: 19.10.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 57

Naukowcy przeanalizowali strukturę mózgu kobiet w średnim wieku i doszli do wniosku, że w przypadku rodzących wygląda on znacznie młodziej niż u bezdzietnych.

Jest to związane z tym, że mechanizmy obronne, które włączają się w organizmie przyszłej matki, działają przez całe życie. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Podczas ciąży i w pierwszych tygodniach po porodzie w organizmie kobiety zachodzą poważne zmiany, które obejmują również mózg. Jego plastyczność gwałtownie wzrasta, dochodzi do przebudowy połączeń neuronowych, włączają się potężne mechanizmy adaptacyjne, aby zapewnić zdrowie matce i dziecku.

Wiadomo, że w okresie ciąży mózg zmniejsza się, a następnie, w ciągu pół roku po porodzie, wraca do poprzedniego stanu.

W literaturze naukowej wielokrotnie pojawiał się pogląd, że zmiany neuronowe, które zachodzą w okresie ciąży, mogą wykraczać daleko poza okres poporodowy, nadal mieć działanie ochronne na mózg kobiety przez całe jej życie, spowalniając procesy starzenia neurobiologicznego.

Zespół europejskich naukowców z Wielkiej Brytanii, Norwegii i Holandii postanowił sprawdzić tę hipotezę. Przebadali oni strukturę mózgu 12 021 Brytyjek w wieku 54-55 lat (9 568 urodziło przynajmniej jedno dziecko, a 2 453 kobiety były bezdzietne). Korzystając z metody uczenia maszynowego, naukowcy stworzyli algorytm neuroobrazowania, który pozwala nie tylko na znalezienie w mózgu śladów zmian, które zaszły w okresie ciąży, ale też na określenie, ile dana kobieta urodziła dzieci.

Z badań wynika, że mózg kobiet, które rodziły wygląda młodziej. Biologicznie ich mózg był o 2-3 lata młodszy niż w przypadku bezdzietnych kobiet. Co więcej, im częściej kobieta rodziła, tym większa była różnica między faktycznym a biologicznym wiekiem jej mózgu.

Aby wykluczyć wpływ innych czynników, naukowcy powiązali wiek biologiczny mózgu kobiet z ich pochodzeniem etnicznym, wykształceniem, wskaźnikiem masy ciała i datą urodzenia pierwszego dziecka. Nie stwierdzono korelacji tych parametrów, a także współczynnika zmienności genetycznej z wiekiem biologicznym mózgu.

Aby wyjaśnić, jak zmiany neuronowe, które zachodzą podczas i po ciąży, wpływają na późniejsze starzenie się mózgu kobiet, naukowcy zaproponowali kilka hipotez. Może to być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Wiadomo, że hormony takie jak estradiol, progesteron, prolaktyna, oksytocyna i kortyzol wpływają na aktywność mózgu, a ich wahania mogą mieć długofalowy wpływ na jego stan. Możliwe jest, że komórki płodowe (embrionalne), które pozostają w ciele kobiety długo po porodzie, działają na reakcje mikrochemiczne w mózgu.

Na podstawie: PNAS.org
Zdjęcie: TryJimmy (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

wilkowy,
Niektóre kobiety po porodzie stają się dopiero mentalnie kobietami i bardziej dojrzałe emocjonalnie. Znałem jedną młodą kobietę psychicznie chorą, z którą po urodzeniu dziecka diametralnie zmieniła się rozmowa – zdecydowanie się jej poprawiło.