Niezwykły wpływ porodu na mózg

Opublikowano: 19.10.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 763

Naukowcy przeanalizowali strukturę mózgu kobiet w średnim wieku i doszli do wniosku, że w przypadku rodzących wygląda on znacznie młodziej niż u bezdzietnych.

Jest to związane z tym, że mechanizmy obronne, które włączają się w organizmie przyszłej matki, działają przez całe życie. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Podczas ciąży i w pierwszych tygodniach po porodzie w organizmie kobiety zachodzą poważne zmiany, które obejmują również mózg. Jego plastyczność gwałtownie wzrasta, dochodzi do przebudowy połączeń neuronowych, włączają się potężne mechanizmy adaptacyjne, aby zapewnić zdrowie matce i dziecku.

Wiadomo, że w okresie ciąży mózg zmniejsza się, a następnie, w ciągu pół roku po porodzie, wraca do poprzedniego stanu.

W literaturze naukowej wielokrotnie pojawiał się pogląd, że zmiany neuronowe, które zachodzą w okresie ciąży, mogą wykraczać daleko poza okres poporodowy, nadal mieć działanie ochronne na mózg kobiety przez całe jej życie, spowalniając procesy starzenia neurobiologicznego.

Zespół europejskich naukowców z Wielkiej Brytanii, Norwegii i Holandii postanowił sprawdzić tę hipotezę. Przebadali oni strukturę mózgu 12 021 Brytyjek w wieku 54-55 lat (9 568 urodziło przynajmniej jedno dziecko, a 2 453 kobiety były bezdzietne). Korzystając z metody uczenia maszynowego, naukowcy stworzyli algorytm neuroobrazowania, który pozwala nie tylko na znalezienie w mózgu śladów zmian, które zaszły w okresie ciąży, ale też na określenie, ile dana kobieta urodziła dzieci.

Z badań wynika, że mózg kobiet, które rodziły wygląda młodziej. Biologicznie ich mózg był o 2-3 lata młodszy niż w przypadku bezdzietnych kobiet. Co więcej, im częściej kobieta rodziła, tym większa była różnica między faktycznym a biologicznym wiekiem jej mózgu.

Aby wykluczyć wpływ innych czynników, naukowcy powiązali wiek biologiczny mózgu kobiet z ich pochodzeniem etnicznym, wykształceniem, wskaźnikiem masy ciała i datą urodzenia pierwszego dziecka. Nie stwierdzono korelacji tych parametrów, a także współczynnika zmienności genetycznej z wiekiem biologicznym mózgu.

Aby wyjaśnić, jak zmiany neuronowe, które zachodzą podczas i po ciąży, wpływają na późniejsze starzenie się mózgu kobiet, naukowcy zaproponowali kilka hipotez. Może to być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Wiadomo, że hormony takie jak estradiol, progesteron, prolaktyna, oksytocyna i kortyzol wpływają na aktywność mózgu, a ich wahania mogą mieć długofalowy wpływ na jego stan. Możliwe jest, że komórki płodowe (embrionalne), które pozostają w ciele kobiety długo po porodzie, działają na reakcje mikrochemiczne w mózgu.

Na podstawie: PNAS.org
Zdjęcie: TryJimmy (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 19.10.2019 15:22

    wilkowy,
    Niektóre kobiety po porodzie stają się dopiero mentalnie kobietami i bardziej dojrzałe emocjonalnie. Znałem jedną młodą kobietę psychicznie chorą, z którą po urodzeniu dziecka diametralnie zmieniła się rozmowa – zdecydowanie się jej poprawiło.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.