Liczba wyświetleń: 947
Naukowcy przeanalizowali strukturę mózgu kobiet w średnim wieku i doszli do wniosku, że w przypadku rodzących wygląda on znacznie młodziej niż u bezdzietnych.
Jest to związane z tym, że mechanizmy obronne, które włączają się w organizmie przyszłej matki, działają przez całe życie. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Podczas ciąży i w pierwszych tygodniach po porodzie w organizmie kobiety zachodzą poważne zmiany, które obejmują również mózg. Jego plastyczność gwałtownie wzrasta, dochodzi do przebudowy połączeń neuronowych, włączają się potężne mechanizmy adaptacyjne, aby zapewnić zdrowie matce i dziecku.
Wiadomo, że w okresie ciąży mózg zmniejsza się, a następnie, w ciągu pół roku po porodzie, wraca do poprzedniego stanu.
W literaturze naukowej wielokrotnie pojawiał się pogląd, że zmiany neuronowe, które zachodzą w okresie ciąży, mogą wykraczać daleko poza okres poporodowy, nadal mieć działanie ochronne na mózg kobiety przez całe jej życie, spowalniając procesy starzenia neurobiologicznego.
Zespół europejskich naukowców z Wielkiej Brytanii, Norwegii i Holandii postanowił sprawdzić tę hipotezę. Przebadali oni strukturę mózgu 12 021 Brytyjek w wieku 54-55 lat (9 568 urodziło przynajmniej jedno dziecko, a 2 453 kobiety były bezdzietne). Korzystając z metody uczenia maszynowego, naukowcy stworzyli algorytm neuroobrazowania, który pozwala nie tylko na znalezienie w mózgu śladów zmian, które zaszły w okresie ciąży, ale też na określenie, ile dana kobieta urodziła dzieci.
Z badań wynika, że mózg kobiet, które rodziły wygląda młodziej. Biologicznie ich mózg był o 2-3 lata młodszy niż w przypadku bezdzietnych kobiet. Co więcej, im częściej kobieta rodziła, tym większa była różnica między faktycznym a biologicznym wiekiem jej mózgu.
Aby wykluczyć wpływ innych czynników, naukowcy powiązali wiek biologiczny mózgu kobiet z ich pochodzeniem etnicznym, wykształceniem, wskaźnikiem masy ciała i datą urodzenia pierwszego dziecka. Nie stwierdzono korelacji tych parametrów, a także współczynnika zmienności genetycznej z wiekiem biologicznym mózgu.
Aby wyjaśnić, jak zmiany neuronowe, które zachodzą podczas i po ciąży, wpływają na późniejsze starzenie się mózgu kobiet, naukowcy zaproponowali kilka hipotez. Może to być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Wiadomo, że hormony takie jak estradiol, progesteron, prolaktyna, oksytocyna i kortyzol wpływają na aktywność mózgu, a ich wahania mogą mieć długofalowy wpływ na jego stan. Możliwe jest, że komórki płodowe (embrionalne), które pozostają w ciele kobiety długo po porodzie, działają na reakcje mikrochemiczne w mózgu.
Na podstawie: PNAS.org
Zdjęcie: TryJimmy (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com
wilkowy,
Niektóre kobiety po porodzie stają się dopiero mentalnie kobietami i bardziej dojrzałe emocjonalnie. Znałem jedną młodą kobietę psychicznie chorą, z którą po urodzeniu dziecka diametralnie zmieniła się rozmowa – zdecydowanie się jej poprawiło.