Nieznane ciało niebieskie zderzyło się z Jowiszem

Opublikowano: 31.03.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 799

Największa planeta Układu Słonecznego – Jowisz – została uderzona przez jakieś ciało niebieskie. Ślady tego incydentu, do którego doszło w połowie marca, zostały zlokalizowane przez astronomów amatorów.

Skutki zderzenia udało się zaobserwować z kilku miejsc na ZIemi, dokładnie 17 marca 2016 roku około 01:16 czasu środkowoeuropejskiego. Odkrywca tego zdarzenia, Gerrit Kernbauer, z Mödling w Austrii, korzystał z teleskopu typu Newton o średnicy zwierciadła 20 cm, który wraz z kamerą CCD okazał się to wystarczającym zestawem pozwalający na obserwację tak niezwykłego zjawiska.

Astronomowie od dawna wiedzą, że Jowisz i jego wielka grawitacja daje szczęśliwą ochronę dla planet wewnętrznych, w tym Ziemi. Gazowy gigant zniekształca po prostu orbity asteroid, które, gdyby go nie było, mogłyby dokonać bombardowania naszej okolicy Układu Słonecznego.

Co jakiś czas zdarza się, że Jowisz zostaje uderzony przez takie zaburzone obiekty. Wiadomo o przynajmniej kilku takich przypadkach w przeszłości, ostatnio w 2012 roku. Nie sposób też nie wspomnieć w tym kontekście o spektakularnej kolizji z Jowiszem, komety Shoemaker-Levy 9, która zakończyła żywot w lipcu 1994 roku.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Piechota 01.04.2016 15:38

    Grawitacja Jowisza odkształca również orbity tych obiektów, które przez miliony lat nie zagrażały Ziemi, a za jakiś czas mogą na nią spaść. I nie mówię o kamykach dwudziestometrowych, które ulegają unieszkodliwieniu w atmosferze, lecz o kamlotach kilkukilometrowych, których upadek na Ziemię spowodowałby cofnięcie się życia do etapu sprzed kilku miliardów lat!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.