Nietoperze szturmują klatki schodowe

Opublikowano: 14.08.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1125

Karliki, niewielkie nietoperze, szturmują klatki schodowe, gdyż trwa sezon ich wędrówek. Nie są jednak agresywne, nie roznoszą wścieklizny. Jeden w ciągu nocy jest w stanie zjeść nawet 1,5 tysiąca komarów, więc z ich obecności możemy się wręcz cieszyć – powiedział PAP przyrodnik z „Salamandry”.

Jak widać na filmie niżej, z wielkim apetytem pożerają też banany.

Pod koniec lipca i w sierpniu karliki, najmniejsze europejskie nietoperze, rozpoczynają wędrówki i gody. Zdarza się, że ich grupy, szukając nad ranem jakiejś kryjówki na dzień, wlatują przez uchylone okienko np. na klatkę schodową. W ostatnich dniach do Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody “Salamandra” docierają w takich sprawach 2-3 zgłoszenia dziennie. Przyrodnicy pomagają mieszkańcom w odpowiedni sposób zająć się skrzydlatymi przybyszami.

Jak wyjaśniono na profilu “Salamandry” w mediach społecznościowych, karliki mają często kłopoty z opuszczeniem klatek schodowych.

“Problem się nasila, jeśli na klatce światło jest włączane przez czujkę ruchu. Gdy wieczorem chcąc opuścić klatkę zrywają się do lotu, włączają się lampy i nietoperze sądząc, że wrócił dzień, znów siadają. Powtarza się to wielokrotnie podczas nocy. Głosy zaniepokojonych karlików w budynku przywabiają kolejne nietoperze i z dnia na dzień ich liczba w pułapce świetlnej rośnie” – opisano. W konsekwencji te skrzydlate ssaki mogą umrzeć z wycieńczenia.

Stowarzyszenie zaleca, aby w przypadku wizyty karlików na klatce schodowej wyłączyć czujnik ruchu lub całe oświetlenie i przed godz. 20:30 szeroko otworzyć okna.

“Gdy nietoperze wylecą (lub gdy zrobi to większość z nich) przed godziną 22 należy zamknąć wszystkie okna (wówczas można znów włączyć oświetlenie) i nie otwierać ich do rana” – czytamy w instrukcji.

Natomiast jeśli część nietoperzy pozostanie i podobna akcja kolejnego dnia też nie rozwiąże problemu – warto zadzwonić pod całodobowy alarmowy telefon nietoperzowy “Salamandry” (604 83 65 83) i poradzić się specjalisty.

Przyrodnik, prezes „Salamandry” dr Andrzej Kepel w rozmowie z PAP podkreślił, że karliki są bardzo pożytecznymi nietoperzami. „Specjalizują się w zjadaniu latających po zmroku owadów wielkości komarów. Jeden jest w stanie zjeść ich od tysiąca do półtora tysiąca w ciągu nocy, więc kolonia karlików w naszej okolicy może nas bardzo cieszyć” – zauważył Kepel.

Karliki w Polsce nie przenoszą wścieklizny, bo na nią nie chorują – dotąd nie są znane takie przypadki. “Europejska wścieklizna nietoperzowa występuje u innych gatunków nietoperzy, ale przenosi się na pozostałe ssaki, w tym ludzi, bardzo rzadko. Takie zdarzenie jest tak prawdopodobne, jak uderzenie człowieka przez meteoryt” – ocenił ekspert. Nietoperze chore na europejską wściekliznę nietoperzową nie są agresywne, są z reguły ospałe, mają trudności z lataniem i można je np. spotkać chodzące po ziemi za dnia, czego nie robią zdrowe osobniki.

Dr Kepel podkreśla, że nie należy dotykać tych i innych dzikich zwierząt gołą ręką, a przed próbą fizycznego przeniesienia osobnika np. z budynku lepiej skonsultować się telefonicznie ze specjalistą.

Przyrodnik powiedział, że populacje nietoperzy w Polsce zmniejszyły się bardzo w latach 70. XX w. Wówczas stosowano toksyczne także dla ssaków środki owadobójcze, które zatruwały ich pokarm.

“Po 50 latach niektóre gatunki nietoperzy, w tym karliki, odbudowały swoje populacje. Obecnie letnie kolonie karlików można spotkać w niemal każdej miejscowości. Najczęściej jako kryjówki wykorzystują różne szczeliny w budynkach. Przeciętna kolonia składa się ze 100-200 samic, ale czasami jest ich nawet ponad 1000” – sprecyzował.

Dr Kepel przypomniał, że wszystkie gatunki nietoperzy są w Polsce pod ścisłą ochroną. Za zabicie ssaka z gatunku chronionego grozi do 2 lat pozbawienia wolności, a nawet do 5, jeśli sąd uzna, że działanie to było szczególnie okrutne.

Autorstwo: Szymon Zdziebłowski
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 14.08.2022 15:18

    ten nietoperz na filmie wygląda jak mały niedźwiedź

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.