Liczba wyświetleń: 964
Trzy krajowe firmy są zainteresowane wznowieniem wydobycia węgla kamiennego ze złoża, które wcześniej eksploatowała zamknięta kopalnia „Siersza” w Trzebini.
PAP informuje, że burmistrz Stanisław Szczurek pozytywnie zaopiniował już wnioski spółek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż węgla kamiennego na obszarze gminy. Podobne wnioski wpłynęły do władz sąsiednich gmin Krzeszowice, Alwernia oraz Jaworzno. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa geologicznego i górniczego wnioski władzom samorządowym przesłał do zaopiniowania Minister Środowiska.
Wniosek katowickiej spółki Carbon Investment dotyczy zachodniej części złoża w obszarze „Siersza 2”, położonym na terenie gmin Trzebinia i Jaworzno. Wniosek spółki Kopalnia Granitu „Kamienna Góra” obejmuje centralną część złoża na obszarze „Siersza” w gminie Trzebinia, a spółki Hydrotech Carbonia – wschodnią część złoża „Siersza – Krystyna” rozciągającą się w gminach Trzebinia, Alwernia i Krzeszowice. „Wnioski te obejmują praktycznie całe złoże sierszańskie” – podkreślił rzecznik urzędu miasta Robert Siwek.
Celem prac poszukiwawczo-rozpoznawczych jest udokumentowanie złóż wraz z określeniem parametrów jakościowych i ilościowych występujących w nich węgli, a także warunków hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich i metanowych. Planowane prace będą prowadzone przez 2-3 lata od uzyskania koncesji, po czym zainteresowane firmy mogą się starać o koncesje na wydobycie.
Jak podkreślił rzecznik, duże zainteresowanie sierszańskimi złożami oraz wszczęcie procedur koncesyjnych rodzi coraz większe nadzieje na odrodzenie się górnictwa węglowego w rejonie Trzebini. Władze miasta zaznaczają, że ich gmina ma duże tradycje górnicze, jest tam więc duże poparcie i sentyment dla tej gałęzi przemysłu. W Trzebini od połowy XIX w. funkcjonowała Kopalnia Węgla Kamiennego „Siersza”, zamknięta w 2001 r. Według naukowców z krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, w rejonie miasta wciąż zalega pod ziemią ok. 227 mln ton węgla kamiennego.
Źródło: Nowy Obywatel
Kolejni Prywaciarze-Krwiopijcy…
Będą zmuszać biednych górników do pracy za 12 pensji w roku (dobrych, ale tylko 12 – za co przeżyć pozostałe 4 miesiące?)…
Kto to widział taki wyzysk…
Pozbawią biedny lud pracujący opieki działaczy związkowych (zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy – co oczywiste)…
I jeszcze będą od tych skandalicznych pensji odprowadzać składki ZUS i podatki… – Zamiast normalnie wystąpić o umorzenie należności „ze względu na ważny interes społeczny”…
Nieludzkie warunki…
@ZWIK do czego bijesz ? W artykule nic niema o tym co napisałeś .Twój wpis jest dosyć kreatywny, coś w stylu TVN-u (sorki za porównanie, ale tylko to przyszło mi do głowy)
@aZyga
Do sytuacji w głównym nurcie górnictwa węglowego…
Warzywniak „U Jadzi” jak nie zapłaci dostawcom, czynszu, vat-u, dochodowego, podatku-ZUS to zostanie natychmiast zwindykowany do 4 pokolenia…
Spółki węglowe, czy obecny monopolista – Kompania Węglowa – występują o umorzenie zaległych opłat podatków i je dostają.
„Biedni” górnicy mają też w sumie do 16 pensji w roku…
12 – normalnych i do tego
„13”
Deputat węglowy
Barbórka
Mundurowe
Gruszowe, piórnikowe i co tam jeszcze wymyślą…
Firma musi też utrzymywać „działaczy” związkowych – zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy…
A „prywaciarz”? – żadnych ulg, zwolnień, umorzeń itd. a ludziom 12 (dobrych) pensji.
Też nie rozumiem, jak można pracować za 12 pensji rocznie ;/
@ZIWK
ciesz się że przynajmniej tyle polski moze byc dla polskiej firmy a nie obcej. pewnie przyda się praca w regionie w którym są fachowcy a nie muszą przyjechac.
@aZyga
sam jesteś tvn.
@ZWIK
własciciel warzywniaka jak pomimo mozliwosci przycinania na miare tego co moze. a duzy pracodawca który dostarcza pieniądze które i tak zawróca w formie podatku wydane w regionie dalej napedzając gospodarke która tez część tych pieniedzy bedzie musiala oddac urzedowi skarbowemu. pozatym o ile nie ma takiej zlej sytuacji ze ludzie pojda pracowac za byle ile byle by bylo to tez nie raczej za mało nie pójda. dobrzy fachowcy dostaja dobre pieniadze, nie kokosy.
@darknorthpl
ludzie wręczający sobie nawzajem premie za bycie w gronie wzajemnie się nagradzających pieniedzmi podatników też tego pewnie nie rozumieją.
Nowy właściciel nie musi przeprowadzać wierceń rozpoznawczych gdyż już za Gierka je przeprowadzono i udokumentowano pisemnie , i rdzeniami po wierceniach . Będą wiercić aby odmetanować złoże które jest najgłębiej bo na 1200 m w kierunku na Bukowno , ale jest to węgiel dla przemysłu chemicznego , bardzo drogi który wydobywają kaskaderzy gdyż złoża są niskie . Całą resztę będzie się obsługiwać automatycznie więc zatrudnienie będzie znikome .
@siemaziom to nie było do Ciebie to czego się wcinasz jak dwóch kulturalnych ludzie ze sobą rozmawia.