„Nieopłacalne” się opłaca
Trzy krajowe firmy są zainteresowane wznowieniem wydobycia węgla kamiennego ze złoża, które wcześniej eksploatowała zamknięta kopalnia „Siersza” w Trzebini.
PAP informuje, że burmistrz Stanisław Szczurek pozytywnie zaopiniował już wnioski spółek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż węgla kamiennego na obszarze gminy. Podobne wnioski wpłynęły do władz sąsiednich gmin Krzeszowice, Alwernia oraz Jaworzno. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa geologicznego i górniczego wnioski władzom samorządowym przesłał do zaopiniowania Minister Środowiska.
Wniosek katowickiej spółki Carbon Investment dotyczy zachodniej części złoża w obszarze „Siersza 2”, położonym na terenie gmin Trzebinia i Jaworzno. Wniosek spółki Kopalnia Granitu „Kamienna Góra” obejmuje centralną część złoża na obszarze „Siersza” w gminie Trzebinia, a spółki Hydrotech Carbonia – wschodnią część złoża „Siersza – Krystyna” rozciągającą się w gminach Trzebinia, Alwernia i Krzeszowice. „Wnioski te obejmują praktycznie całe złoże sierszańskie” – podkreślił rzecznik urzędu miasta Robert Siwek.
Celem prac poszukiwawczo-rozpoznawczych jest udokumentowanie złóż wraz z określeniem parametrów jakościowych i ilościowych występujących w nich węgli, a także warunków hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich i metanowych. Planowane prace będą prowadzone przez 2-3 lata od uzyskania koncesji, po czym zainteresowane firmy mogą się starać o koncesje na wydobycie.
Jak podkreślił rzecznik, duże zainteresowanie sierszańskimi złożami oraz wszczęcie procedur koncesyjnych rodzi coraz większe nadzieje na odrodzenie się górnictwa węglowego w rejonie Trzebini. Władze miasta zaznaczają, że ich gmina ma duże tradycje górnicze, jest tam więc duże poparcie i sentyment dla tej gałęzi przemysłu. W Trzebini od połowy XIX w. funkcjonowała Kopalnia Węgla Kamiennego „Siersza”, zamknięta w 2001 r. Według naukowców z krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, w rejonie miasta wciąż zalega pod ziemią ok. 227 mln ton węgla kamiennego.
Źródło: Nowy Obywatel