„Nieopłacalne” się opłaca

Opublikowano: 14.09.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5

Trzy krajowe firmy są zainteresowane wznowieniem wydobycia węgla kamiennego ze złoża, które wcześniej eksploatowała zamknięta kopalnia „Siersza” w Trzebini.

PAP informuje, że burmistrz Stanisław Szczurek pozytywnie zaopiniował już wnioski spółek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż węgla kamiennego na obszarze gminy. Podobne wnioski wpłynęły do władz sąsiednich gmin Krzeszowice, Alwernia oraz Jaworzno. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa geologicznego i górniczego wnioski władzom samorządowym przesłał do zaopiniowania Minister Środowiska.

Wniosek katowickiej spółki Carbon Investment dotyczy zachodniej części złoża w obszarze „Siersza 2”, położonym na terenie gmin Trzebinia i Jaworzno. Wniosek spółki Kopalnia Granitu „Kamienna Góra” obejmuje centralną część złoża na obszarze „Siersza” w gminie Trzebinia, a spółki Hydrotech Carbonia – wschodnią część złoża „Siersza – Krystyna” rozciągającą się w gminach Trzebinia, Alwernia i Krzeszowice. „Wnioski te obejmują praktycznie całe złoże sierszańskie” – podkreślił rzecznik urzędu miasta Robert Siwek.

Celem prac poszukiwawczo-rozpoznawczych jest udokumentowanie złóż wraz z określeniem parametrów jakościowych i ilościowych występujących w nich węgli, a także warunków hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich i metanowych. Planowane prace będą prowadzone przez 2-3 lata od uzyskania koncesji, po czym zainteresowane firmy mogą się starać o koncesje na wydobycie.

Jak podkreślił rzecznik, duże zainteresowanie sierszańskimi złożami oraz wszczęcie procedur koncesyjnych rodzi coraz większe nadzieje na odrodzenie się górnictwa węglowego w rejonie Trzebini. Władze miasta zaznaczają, że ich gmina ma duże tradycje górnicze, jest tam więc duże poparcie i sentyment dla tej gałęzi przemysłu. W Trzebini od połowy XIX w. funkcjonowała Kopalnia Węgla Kamiennego „Siersza”, zamknięta w 2001 r. Według naukowców z krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, w rejonie miasta wciąż zalega pod ziemią ok. 227 mln ton węgla kamiennego.

Źródło: Nowy Obywatel

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ZIWK
Użytkownik

Kolejni Prywaciarze-Krwiopijcy…
Będą zmuszać biednych górników do pracy za 12 pensji w roku (dobrych, ale tylko 12 – za co przeżyć pozostałe 4 miesiące?)…
Kto to widział taki wyzysk…
Pozbawią biedny lud pracujący opieki działaczy związkowych (zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy – co oczywiste)…
I jeszcze będą od tych skandalicznych pensji odprowadzać składki ZUS i podatki… – Zamiast normalnie wystąpić o umorzenie należności “ze względu na ważny interes społeczny”…

Nieludzkie warunki…

aZyga
Użytkownik
aZyga

@ZWIK do czego bijesz ? W artykule nic niema o tym co napisałeś .Twój wpis jest dosyć kreatywny, coś w stylu TVN-u (sorki za porównanie, ale tylko to przyszło mi do głowy)

ZIWK
Użytkownik

@aZyga
Do sytuacji w głównym nurcie górnictwa węglowego…
Warzywniak “U Jadzi” jak nie zapłaci dostawcom, czynszu, vat-u, dochodowego, podatku-ZUS to zostanie natychmiast zwindykowany do 4 pokolenia…

Spółki węglowe, czy obecny monopolista – Kompania Węglowa – występują o umorzenie zaległych opłat podatków i je dostają.
“Biedni” górnicy mają też w sumie do 16 pensji w roku…
12 – normalnych i do tego
“13”
Deputat węglowy
Barbórka
Mundurowe
Gruszowe, piórnikowe i co tam jeszcze wymyślą…
Firma musi też utrzymywać “działaczy” związkowych – zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy…

A “prywaciarz”? – żadnych ulg, zwolnień, umorzeń itd. a ludziom 12 (dobrych) pensji.

darknorthpl
Użytkownik
darknorthpl

Też nie rozumiem, jak można pracować za 12 pensji rocznie ;/

siemaziom
Użytkownik
siemaziom

@ZIWK
ciesz się że przynajmniej tyle polski moze byc dla polskiej firmy a nie obcej. pewnie przyda się praca w regionie w którym są fachowcy a nie muszą przyjechac.

@aZyga
sam jesteś tvn.

@ZWIK
własciciel warzywniaka jak pomimo mozliwosci przycinania na miare tego co moze. a duzy pracodawca który dostarcza pieniądze które i tak zawróca w formie podatku wydane w regionie dalej napedzając gospodarke która tez część tych pieniedzy bedzie musiala oddac urzedowi skarbowemu. pozatym o ile nie ma takiej zlej sytuacji ze ludzie pojda pracowac za byle ile byle by bylo to tez nie raczej za mało nie pójda. dobrzy fachowcy dostaja dobre pieniadze, nie kokosy.

@darknorthpl
ludzie wręczający sobie nawzajem premie za bycie w gronie wzajemnie się nagradzających pieniedzmi podatników też tego pewnie nie rozumieją.

ARTUR
Użytkownik
ARTUR

Nowy właściciel nie musi przeprowadzać wierceń rozpoznawczych gdyż już za Gierka je przeprowadzono i udokumentowano pisemnie , i rdzeniami po wierceniach . Będą wiercić aby odmetanować złoże które jest najgłębiej bo na 1200 m w kierunku na Bukowno , ale jest to węgiel dla przemysłu chemicznego , bardzo drogi który wydobywają kaskaderzy gdyż złoża są niskie . Całą resztę będzie się obsługiwać automatycznie więc zatrudnienie będzie znikome .

aZyga
Użytkownik
aZyga

@siemaziom to nie było do Ciebie to czego się wcinasz jak dwóch kulturalnych ludzie ze sobą rozmawia.