Niektóre ryby mogą zmieniać płeć

Opublikowano: 15.07.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 936

Naukowcy odkryli tajemnicę mechanizmu zmiany płci w jednym z 500 gatunków ryb, które mają taką zdolność. Najczęściej robią to w odpowiedzi na zmiany środowiskowe.

Dla nas oczywistym jest fakt, że płeć zwierzęcia jest ustalana przy urodzeniu i nie zmienia się w ciągu życia. Istnieje jednak około 500 gatunków ryb, które mogą zmienić płeć w wieku dorosłym.

Jako model do badania tego zjawiska naukowcy przyjęli rybę o nazwie Thalassoma bifasciatum. Żyją one w grupach w rafach koralowych na Karaibach. Dominujący samiec z niebieską głową chroni harem żółtych samic. Jeśli samiec jest daleko, największa samica staje się mężczyzną w ciągu zaledwie 10 dni. Zmienia swoje zachowanie w ciągu kilku minut, a kolor w ciągu kilku godzin. Jej jajnik staje się jądrem, a dziesiątego dnia zaczyna produkować spermę.

Wykorzystanie najnowszych podejść genetycznych – wysokowydajnego sekwencjonowania RNA i analizy epigenetycznej – pozwoliło naukowcom odkryć, kiedy i jak specyficzne geny są wyłączane i włączane w ciele ryby, aby określić mechanizm zmiany płci. Badania są ważne dla zrozumienia, w jaki sposób geny mogą się zmieniać w trakcie rozwoju wszystkich zwierząt (w tym ludzi) i jak środowisko wpływa na ten proces.

Naukowcy odkryli, że zmiana płci wiąże się z całkowitą przebudową genetyczną gonady. Początkowo wyłączane są geny niezbędne do istnienia jajnika, a następnie włączane są sekwencje odpowiedzialne za tworzenie męskich narządów płciowych. Inne ryby z rodziny arawanowych mają podobny mechanizm zmiany płci. W związku z tym naukowcy zakładają, że mają do czynienia z archaicznym systemem kontroli genów pod wpływem czynników środowiskowych.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.