Niektóre ryby mogą zmieniać płeć

Opublikowano: 15.07.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Naukowcy odkryli tajemnicę mechanizmu zmiany płci w jednym z 500 gatunków ryb, które mają taką zdolność. Najczęściej robią to w odpowiedzi na zmiany środowiskowe.

Dla nas oczywistym jest fakt, że płeć zwierzęcia jest ustalana przy urodzeniu i nie zmienia się w ciągu życia. Istnieje jednak około 500 gatunków ryb, które mogą zmienić płeć w wieku dorosłym.

Jako model do badania tego zjawiska naukowcy przyjęli rybę o nazwie Thalassoma bifasciatum. Żyją one w grupach w rafach koralowych na Karaibach. Dominujący samiec z niebieską głową chroni harem żółtych samic. Jeśli samiec jest daleko, największa samica staje się mężczyzną w ciągu zaledwie 10 dni. Zmienia swoje zachowanie w ciągu kilku minut, a kolor w ciągu kilku godzin. Jej jajnik staje się jądrem, a dziesiątego dnia zaczyna produkować spermę.

Wykorzystanie najnowszych podejść genetycznych – wysokowydajnego sekwencjonowania RNA i analizy epigenetycznej – pozwoliło naukowcom odkryć, kiedy i jak specyficzne geny są wyłączane i włączane w ciele ryby, aby określić mechanizm zmiany płci. Badania są ważne dla zrozumienia, w jaki sposób geny mogą się zmieniać w trakcie rozwoju wszystkich zwierząt (w tym ludzi) i jak środowisko wpływa na ten proces.

Naukowcy odkryli, że zmiana płci wiąże się z całkowitą przebudową genetyczną gonady. Początkowo wyłączane są geny niezbędne do istnienia jajnika, a następnie włączane są sekwencje odpowiedzialne za tworzenie męskich narządów płciowych. Inne ryby z rodziny arawanowych mają podobny mechanizm zmiany płci. W związku z tym naukowcy zakładają, że mają do czynienia z archaicznym systemem kontroli genów pod wpływem czynników środowiskowych.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o