Nie ma żadnego nowego śledztwa w sprawie „Burego”

Opublikowano: 23.03.2019 | Kategorie: Historia, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1000

Śledztwo w sprawie „Burego” zostało zamknięte 14 lat temu. Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nie prowadzi żadnego nowego postępowania w tej sprawie – poinformował wczoraj IPN, odnosząc się do medialnej burzy, jaką rozpętał komunikat wydany 11 marca.

Przypomnijmy, że IPN w komunikacie wydanym 11 marca tego roku podważył wyniki własnego śledztwa w sprawie zbrodni Romualda Rajsa „Burego”. Sprawa ta była szeroko komentowana w mediach. Również na naszym portalu podjęliśmy ten temat przedstawiając opinię dra Kazimierza Krajewskiego, pracownika oddziału warszawskiego IPN i znawcy dziejów podziemia niepodległościowego oraz Roberta Kostro, dyrektora Muzeum Historii Polski.

W czwartek, 21 marca, pojawiło się kolejne oświadczenie IPNu. Czytamy w nim, że: “Funkcjonujące w ramach Instytutu Pamięci Narodowej Biuro Badań Historycznych oraz Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu działają niezależnie od siebie w ramach swoich kompetencji i obowiązków. Wspierają się wzajemnie i wymieniają informacjami w zakresie, jaki wynika z bieżących potrzeb. Przy tym specyfika i cele postępowań prokuratorskich, realizowanych w ramach obowiązujących przepisów prawa, różnią się od zasad i celów pracy badawczej naukowców, ukierunkowanych na przygotowanie komplementarnych publikacji naukowych.”

IPN zaznaczył, że historycy – naukowcy, którzy są zatrudnieni w Instytucie Pamięci Narodowej, prowadzą swoje badania w zgodzie z prawidłami warsztatu naukowego.

Podkreślono także, że Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nie prowadzi nowego postępowania w odniesieniu do śledztwa S 28/02/Zi, zamkniętego w 2005 roku. W komunikacie wyjaśniono, że autorzy publikacji co prawda polemizują z ustaleniami śledztwa, to ich badania nie posiadają żadnej mocy prawnej. Nie mogą też wpłynąć na wynik dochodzenia.

W komunikacie zaznaczono także, że: “Wolność badań naukowych pozwala historykom na odnoszenie się do ustaleń śledztwa, a nawet ich kwestionowanie. Jednocześnie żadne interpretacje naukowe, nawet dalece rozmijające się z sentencją umorzenia śledztwa, nie mogą zmieniać decyzji prokuratora. Takiej ewentualnej zmiany dokonać może wyłącznie niezależny w swoich decyzjach od Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prokurator, jedynie po ewentualnym wznowieniu śledztwa. Zawarte w poprzednim komunikacie sformułowania nie wyrażają intencji wznowienia śledztwa.”

Autorstwo: Magdalena Mikrut-Majeranek
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Perun 23.03.2019 16:50

    Sława Bohaterom!
    Niech żyje Wielka, Narodowa Polska!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.