Nie będzie federalizacji ani specjalnego statusu

Opublikowano: 29.08.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 261

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wdrożył w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy z 28 sierpnia „O współpracy wojskowo-technicznej między Ukrainą a poszczególnymi państwami” – podano na oficjalnej stronie ukraińskiego prezydenta. “Wdrożyć w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy z 28 sierpnia 2015 roku „O współpracy wojskowo-technicznej między Ukrainą a poszczególnymi państwami” (tajne)” – głosi dokument. Poinformowano, że za realizację dekretu odpowiedzialny jest sekretarz rady Ołeksandr Turczynow. Wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zatwierdził decyzję rady z 20 lipca „O niezwłocznych działaniach w celu neutralizacji zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa”. Wtedy sekretarz Redy Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył, że dekret ma na celu wzmocnienie potencjału militarnego państwa.

Obcokrajowcy, którzy uczestniczą w operacji wojskowej w Donbasie po stronie Kijowa, zgromadzili się przed budynkiem Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy i domagają się nadania im ukraińskiego obywatelstwa – informuje telewizja 112 Ukraina. “Przed budynkiem służby migracyjnej protestuje obecnie około dziesięciu ochotników, ale będzie ich więcej. Domagają się oni, aby albo nadano im ukraińskie obywatelstwo, albo wydano zezwolenia na pobyt tymczasowy na terytorium Ukrainy. Kiedy dojdą pozostali ochotnicy, służbie migracyjnej zostaną przekazane ich żądania” – podaje stacja telewizyjna. W grudniu ubiegłego roku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko obiecał, że wszyscy ochotnicy uczestniczący w operacji wojskowej w Donbasie otrzymają ukraińskie obywatelstwo. Operacja wojskowa w Donbasie trwa od ponad roku. 12 lutego w Mińsku porozumiano się w sprawie zawieszenia broni, wycofania uzbrojenia, wprowadzenia do ukraińskiej konstytucji zmian odnośnie decentralizacji władzy oraz specjalnego statusu „poszczególnych regionów obwodów donieckiego i ługańskiego”.

Przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin oświadczył, że Kijów, kontynuując wojnę domową na wschodzie Ukrainy, próbuje w taki sposób utrzymać się przy władzy. “Tak zwana partia wojny nadal wiedzie prym. Ci ludzie są gotowi na wszystko, by tylko utrzymać się przy władzy. A właściwie na kontynuowanie wojny, co i jest sposobem na utrzymanie władzy w swoich rękach” – agencja RIA Novosti cytuje słowa Naryszkina. Według niego, kijowskie władze unikają bezpośredniego dialogu z przedstawicielami DRL i ŁRL, koncentrując wojska wokół nich. Naryszkin przypomniał, że jesienią odbędą się wybory do władz miejskich i regionalnych w DRL i ŁRL. “Wybory wyznaczono w różnych terminach. Nie powinno to dziwić w warunkach, kiedy na granicach DRL i ŁRL koncentrowane są ukraińskie wojska, a kijowskie władze unikają bezpośredniego kontaktu, bezpośredniego dialogu z przedstawicielami republik” – podkreślił Naryszkin. W piątek w Dumie Państwowej odbywa się kolejne posiedzenie grupy roboczej przy przewodniczącym Dumy Państwowej ds. analizy prawnej procedur legislacyjnych i przyjmowanych na Ukrainie aktów prawnych.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Kijów przeprowadzi w kraju reformy konstytucyjne, ale bez federalizacji i specjalnego statusu terytoriów. “Żadnej federalizacji, żadnych statusów. I właśnie na to będziemy z wami głosować w poniedziałek w parlamencie. I właśnie w taki sposób bronimy unitarnego statusu Ukrainy” – oświadczył ukraiński prezydent na zjeździe partii Blok Petra Poroszenki „Solidarność”. Ukraińskie władze, zgodnie z porozumieniami mińskimi, muszą do końca tego roku przeprowadzić w kraju reformy konstytucyjne. W tej sprawie porozumieli się na szczycie w Mińsku liderzy Rosji, Niemiec, Francji i Ukrainy. W Kijowie powołano w tym celu specjalną komisję, która powinna zachować integralność terytorialną Ukrainy. Odpowiedzialny za to będzie przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Hrojsman, którego Poroszenko postawił na czele komisji.

Ukraina nie będzie ograniczać wydatków na obronę – oświadczył premier Arsenij Jaceniuk, podkreślając konieczność „zwiększenia komponentu kontraktowego i profesjonalnego w Siłach Zbrojnych Ukrainy”. “W tym roku, dzięki wysiłkom Ministerstwa Finansów, wydzieliliśmy prawie 100 miliardów hrywien (4,6 miliarda dolarów) na finansowanie Ministerstwa Obrony. Nie będziemy zmniejszać środków na zasilenie resortu obronnego” – oświadczył Jaceniuk. Pod koniec lipca ukraiński premier Arsenij Jaceniuk polecił ministrowi obrony Stepanowi Połtorakowi obliczenie kosztów przejścia przez Ukrainę na klasyczną armię zawodową oraz modernizacji nowego systemu szkoleń i mobilizacji wojskowej. Później doradca ministra obrony Jurij Biriukow poinformował, że na utrzymanie armii kontraktowej na Ukrainie potrzeba ponad 4,6 miliarda dolarów.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 5 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
malyperelka
Użytkownik
malyperelka

Liderzy Rosji, Niemiec, Francji i Ukrainy.
I wszystko jasne. Bez komentarza.