NBP chce zapewnić płatności gotówkowe

Opublikowano: 17.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2006

Narodowy Bank Polski domaga się zmian w obowiązującym prawie. Miałoby ono zagwarantować konsumentom możliwość płacenia gotówką u podmiotów gospodarczych świadczących usługi na terenie naszego kraju. W tej chwili w niektórych szeroko pojętych placówkach handlowych akceptowane są tylko karty płatnicze.

Bank centralny od kilku miesięcy opowiada się jednoznacznie za dalszym używaniem tradycyjnych form płatności. Teraz NBP oficjalnie zawnioskowało do Ministerstwa Finansów o wprowadzenie zmian w ustawie o usługach płatniczych, właśnie w brzmieniu i z uzasadnieniem przygotowanym przez bank. Głównym celem zmian ma być właśnie ochrona interesów konsumentów.

Nowelizacja wspomnianego aktu prawnego miałaby na celu zapewnienie „generalnej ochrony konsumentów przed odmową przyjęcia przez przedsiębiorcę płatności gotówką i tym samym niemożliwością dokonania przez konsumenta zakupów lub skorzystania z usług wskutek braku akceptacji gotówki przez tego przedsiębiorcę”. W ten sposób konsumenci mieliby swobodny wybór w zakresie wyboru preferowanej przez siebie formy dokonywania płatności.

Dodatkowo NBP chciałoby zapewnić w nowych przepisach, że odbiorca gotówki nie będzie mógł pobierać z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat, czy też różnicować cen swoich produktów właśnie w zależności od formy płatności. Istniałby jednocześnie szereg wyjątków, głównie w postaci imprez masowych, sklepów internetowych czy punktów sprzedaży bez obecności pracowników.

Instytucja kierowana przez prof. Adama Glapińskiego domaga się nie tylko wprowadzenia nowego prawa, lecz także rezygnacji z vacatio legis. Zdaniem NBP w wielu placówkach handlowych ogranicza się możliwość płacenia kartą, a to prowadzi do wykluczenia niektórych grup społecznych, które są przyzwyczajone właśnie do korzystania z gotówki.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Szwęda 17.04.2021 19:21

  Prawo obywateli do płacenia gotówką powinno być chronione jak prawo do oddychania! Powinni też wprowadzić możliwość dokonywania przelewów za pomocą gotówki, np. we wpłatomatach.

 2. Cami 17.04.2021 19:39

  @Szwęda, powód?

 3. pikpok 17.04.2021 21:32
 4. Cami 18.04.2021 00:12

  @pikpok, a nie alimenciarz itp. 🙁 , nie bede dublowal komentarzy wiec:
  https://wolnemedia.net/paszport-szczepien-przepustka-do-wolnosci/

 5. Fenix 18.04.2021 08:31

  @Admin Ogranicza się możliwości , li tylko do płacenia kartą. ” ogranicza się możliwość płacenia kartą”? Ogranicza się możliwości , jedynie do płacenia kartą.Coś tu trzeba poprawić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.