Naukowcy znaleźli zamiennik dla gipsu

Opublikowano: 03.08.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 854

Międzynarodowa grupa naukowców, w skład której weszli rosyjscy specjaliści, zaproponowała ekonomiczną metodę produkcji wysokiej jakości spoiw dla budownictwa na bazie gipsu syntetycznego otrzymywanego z odpadów przemysłowych – poinformował Sputnika serwis prasowy Narodowego Badawczego Uniwersytetu Technologicznego MISiS (Moskwa).

Spoiwa gipsowe są szeroko stosowane w budownictwie. Wyróżniają się lekkością, niską przewodnością cieplną i akustyczną, ogniotrwałością i plastycznością. Ponadto spoiwa na bazie gipsu są hipoalergiczne i nie powodują krzemicy, choroby zawodowej budowlańców i pracowników ekip remontowych spowodowanej wdychaniem pyłu zawierającego krzemionkę. Jednocześnie koszt materiałów gipsowych jest niski, podobnie jak energochłonność ich produkcji.

Grupa naukowców z NUST MISIS (Centrum Naukowo-Badawczego „Konstrukcyjne Nanomateriały Ceramiczne”), Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Technologicznego, Instytutu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Narodowej Akademii Nauk Białorusi oraz Uniwersytetu w Limerick (Irlandia) zaproponowała innowacyjną metodę produkcja spoiw wyso kowytrzymałych na bazie gipsu syntetycznego pozyskiwanego z odpadów przemysłowych. Badacze wstępnie rozcieńczyli kwas siarkowy wodą z odpadów produkcyjnych włókien chemicznych, a następnie zneutralizowali go odpadami wapiennymi.

Naukowcy podkreślają, że jedną z zalet tego typu produkcji gipsu jest to, że nie wymaga ona znacznych ilości energii elektrycznej.

Zatem proponowany przez nas sposób produkcji spoiw na bazie gipsu syntetycznego znacznie obniży koszty produkcji poprzez uproszczenie technologii produkcji – powiedział Walentin Romanowski, jeden z autorów badania, pracownik Centrum Naukowo-Badawczego „Konstrukcyjne Nanomateriały Ceramiczne” Narodowego Badawczego Uniwersytetu Technologicznego MISiS.

Badania uzyskanego materiału wykazały, że nie tylko spełnia on wszystkie wymagania stawiane materiałom tej klasy, ale również przewyższa pod względem parametrów spoiwa na bazie gipsu naturalnego. Wyniki prac zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie naukowym „Journal of Industrial and Engineering Chemistry”.

„Gips syntetyczny, pozyskiwany z przetworzonego kwasu siarkowego i odpadów wapiennych, może całkowicie zastąpić gips naturalny do produkcji spoiw gipsowych w krajach, które nie posiadają własnych zasobów kamienia gipsowego” – uważają autorzy badania.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
StrzelecWyborowy
Użytkownik
StrzelecWyborowy

Powiem Ciekawostkę, a wiecie czemu jak ktoś szpachluje ubytki ściany gipsem to w tym miejscu rozwija się GRZYB, bo gips jest to odpad po produkcji uboju zwierząt , wieprza lub kurcząt, dodatkiem gipsu są zmielone kości, ze względu że jest to związek organiczny w gipsie to musi być grzyb lub pleśń , najlepiej wybrać gips droższy w oparciu o GRYS bez
zwierzęcych dodatków , mam fachowca budowlańca tak mi poradził . . .